Reklama

Reanimacja fabryki wagonów trwa. Konkrety 15 listopada?

26/09/2019 19:00

Podpisano kolejny list intencyjny w sprawie Fabryki Wagonów w Gniewczynie. Tym razem porozumienie zawarto pomiędzy PKP Cargo S.A. i Forespo Poland. To wydarzenie niemal przesądza o przywróceniu produkcji taboru kolejowego w podprzeworskiej miejscowości.

Temat ponownego uruchomienia produkcji w wygaszonej w roku 2014 r. fabryce wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej na przestrzeniu ostatnich lat powracał kilkukrotnie. Niezmiennie w kontekście[paywall] zainteresowania zakładem PKP Cargo. Przez cały ten czas o wznowienie działania fabryki zabiegał europoseł z ramienia PiS Tomasz Poręba, a na wiosnę bieżącego roku apele o przywrócenie produkcji wystosowała przemyska „Solidarność” oraz samorządy ziemi przeworskiej.

Sprawa „na poważnie” odżyła w kwietniu tego roku, kiedy to Agencja Rozwoju Przemysłu, PKP Cargo i amerykańska grupa Greenbrier, w której skład wchodzi Fabryka Wagonów Świdnica, podpisały list intencyjny, którego treść stanowi, że strony do końca 2019 r. powołają nową spółkę, a ta zajmie się produkcją wagonów towarowych różnych typów.

Wyremontują zakład

Wówczas o lokalizacji produkcji w Gniewczynie mówiono w trybie przypuszczającym, informując, że rozważane są inne miejsca na Podkarpaciu. Dziś możemy powiedzieć, że niewiadomych jest coraz mniej. PKP Cargo i Forespo Poland podpisały list intencyjny dotyczący przekazania zabudowań fabrycznych. W rękach Forespo Poland, stanowiącej podmiot zależny względem słowackiej spółki Forespo, znajduje się obecnie 35 hektarów gruntu, wszystkie zabudowania, a więc hale przemysłowe, obiekty magazynowe i biurowe o łącznej powierzchni 50 tys. m kw., a także infrastruktura kolejowa wraz z bocznicą o łącznej długości torów 7500 m.

PKP Cargo chce wykupić część obiektów, a część maszyn i nieruchomości wydzierżawić. Grupa zadeklarowała też, że wespół z Agencją Rozwoju Przemysłu i Fabryką Wagonów Świdnica wyremontuje i przystosuje zakład do wznowienia produkcji. Szczegóły tego przedsięwzięcia powinniśmy poznać niebawem. PKP Cargo i Forespo Poland zobowiązały się w liście intencyjnym, że umowa pomiędzy nimi zwarta zostanie do 15 listopada.Chciałbym podziękować kierownictwu PKP Cargo i ARP za zaangażowanie w przywrócenie produkcji w Fabryce Wagonów w Gniewczynie. Ten zakład jeszcze kilka lat temu zatrudniał ponad tysiąc osób. Jestem pewien, że część z tych specjalistów wróci i znajdzie tu zatrudnienie. To ważny dzień dla wszystkich okolicznych mieszkańców. Moim marzeniem jest to, aby mieszkańcy Podkarpacia nie musieli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy, lecz mogli pracować za godne pieniądze tu, na miejscu. Cieszę się, że tak poważni inwestorzy dają gwarancję, że już w najbliższym czasie Fabryka Wagonów w Gniewczynie będzie w pełni przygotowana do produkcji.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-09-27 13:34:34

    PISoBOLSZEWICKA śmierdząca kiełbacha wyborcza.Pozdrowienia z Autosanu , stoczni, mln elektrycznych aut, stu tysięcy mieszkań , stadnin itp,itd. he he.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jan - niezalogowany 2019-09-27 16:35:20

    Krzysiu ,do boju!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    botoja - niezalogowany 2019-11-01 06:20:04

    Tu też gwiazdorzysz śmieciu?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama