Od połowy czerwca zdjęto obostrzenia epidemiczne względem lecznictwa uzdrowiskowego. Informację tę z ulgą przyjęto w jedynej miejscowości naszego regionu o statusie uzdrowiska – Horyńcu-Zdroju. O tym, jak życie wraca do uzdrowisk, rozmawialiśmy z Martą Langner, dyrektor Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.
Uzdrowiska przez blisko 3 miesiące były zamknięte dla pacjentów. Cierpieli kuracjusze planujący rehabilitację np. w Horyńcu-Zdroju, cierpiały uzdrowiska, pozbawione z dnia na dzień dochodów, zmuszone mocno zaciskać pasa. Na szczęście sytuacja z każdym dniem się poprawia.
Pierwszych komercyjnych klientów[paywall] sanatorium CRR KRUS przyjęło już 15 czerwca. Potem sukcesywnie otwierało swoje podwoje dla kolejnych pacjentów. – Od 23 czerwca bieżącego roku wznowiliśmy rehabilitację leczniczą rolników kierowanych przez KRUS, a od 28 czerwca rehabilitację uzdrowiskową pacjentów kierowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje Marta Langner.
Nie powinien zmienić się zakres oferowanych zabiegów, choć będą one prowadzone z zachowaniem restrykcyjnego reżimu sanitarnego. – Od 13 lipca, po zakończeniu remontu Zakładu Przyrodoleczniczego, pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów z wykorzystaniem surowców naturalnych – borowiny i wody siarczkowo-siarkowodorowej – zapowiada dyrektor. Oznacza to, że uzdrowisko funkcjonuje już w niemal całym zakresie, ale jednak trochę na pół gwizdka. Wszystko z powodu obostrzeń ograniczających liczbę przyjmowanych kuracjuszy.
– W okresie od czerwca do lipca z leczenia w centrum będzie mogło jednorazowo skorzystać około 150 kuracjuszy, co stanowi 50 procent obłożenia obiektu sprzed epidemii – mówi M. Langner. To optymistyczny sygnał. Jeszcze przed wyznaczeniem daty wznowienia działalności uzdrowisk dyrekcja zakładała, że jeśli latem uda się wystartować, uzdrowisko powinno wyjść na prostą. Warto zaznaczyć, że zmieniły się nieco zasady przyjmowania pacjentów do uzdrowiska.
– Warunkiem rozpoczęcia leczenia w centrum jest przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS CoV-2, który należy wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem pobytu. Zasada dotyczy wszystkich pacjentów przyjmowanych do centrum. Przyjęcia odbywają się zgodnie z wytycznymi GIS, z zachowaniem reżimu sanitarnego (dystans społeczny, osłona ust i nosa, dezynfekcja itp.) – podaje w pigułce zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marta Langner.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze