Reklama

Reforma oświaty będzie kosztować miasto ok. 2 mln zł

Ostatnia (30 stycznia br.) sesja Rady Miejskiej w Przemyślu niemal w całości poświęcona była sprawom oświatowym, związanym z projektem dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych do nowej struktury.

Nowa struktura, o czym już wielokrotnie informowaliśmy, polegać będzie na likwidacji gimnazjów i stworzeniu ośmioletnich szkół podstawowych. Przyznać trzeba, że w Przemyślu sprawnie poradzono sobie z tym problemem. Nie wszystkie samorządy lokalne mają bowiem pomysł na dostosowanie nowej sieci szkół[paywall].

W Przemyślu młodzież z Gimnazjum nr 1 trafi do SP 14, z Gimnazjum nr 3 do SP 5, zaś z Gimnazjum nr 5 do SP 4. Gimnazjum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zostanie przekształcone w szkołę podstawową o strukturze klas VII – VIII.

Reklama

– Uważam, że obecna sieć szkół podstawowych w Przemyślu jest wystarczająca. W latach od 2018 – 2019 do 2021 – 2022 dojdzie do zwiększenia liczby oddziałów, co spowoduje wydłużenie czasu nauki w kilku szkołach podstawowych (dotyczy to SP 4, 11, 14 i 15, gdzie uczniowie będą się uczyć maksymalnie do godziny 16 – przyp. aut.), ale – jak wskazują prognozy – od roku szkolnego 2022 – 2023 liczba oddziałów znowu zacznie spadać – stwierdził prezydent miasta Robert Choma.

Kilka osób straci pracę

Wiadomo także, że oddziały gimnazjalne do czasu wygaśnięcia pozostaną w swoich dotychczasowych siedzibach. Gimnazja, które funkcjonują w zespołach, w tym w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, zostaną wygaszone w trybie, który przewiduje ustawa Prawo oświatowe. Co najistotniejsze – jak przekonują władze miasta – wprowadzane zmiany nie spowodują drastycznych zwolnień wśród nauczycieli. – Z naszych wstępnych analiz i wyliczeń wychodzi, że zdecydowana większość nauczycieli z gimnazjów będzie zatrudniona na takich samych zasadach w roku szkolnym 2017 – 2018. Miejsc w szkołach zabraknie dla zaledwie kilku nauczycieli. Kilkunastu natomiast otrzyma propozycję ograniczenia wymiaru zatrudnienia – dodał R. Choma.

Reklama

Zmiany spowodowane reformą oświaty będą kosztować miasto ok. 2 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zaadaptowanie niektórych pomieszczeń szkolnych na sale lekcyjne czy wyposażenie wszystkich szkół podstawowych w niezbędne pracownie fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Przygotowany projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych do nowej struktury został przyjęty przez przemyskich radnych jednogłośnie. Teraz zostanie on przesłany do zaopiniowania Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty w Rzeszowie oraz związkom zawodowym.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    krau_984 2017-02-03 22:46:57

    Gimnazjum nr 5 to była dobra szkoła...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    aUreus... - niezalogowany 2017-02-05 10:04:33

    Reforma oswiaty byla dlugo oczekiwana przez uczniow i rodzicow. Dzieki PISowi ta ustawa wchodzi w zycie i wreszcie zostana polikwidowane te gimnazja w calym kraju. Niech zyje PIS.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    aga - niezalogowany 2017-02-05 23:11:22

    Chyba Cie posralo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama