Ostatnia (30 stycznia br.) sesja Rady Miejskiej w Przemyślu niemal w całości poświęcona była sprawom oświatowym, związanym z projektem dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych do nowej struktury.
Nowa struktura, o czym już wielokrotnie informowaliśmy, polegać będzie na likwidacji gimnazjów i stworzeniu ośmioletnich szkół podstawowych. Przyznać trzeba, że w Przemyślu sprawnie poradzono sobie z tym problemem. Nie wszystkie samorządy lokalne mają bowiem pomysł na dostosowanie nowej sieci szkół[paywall].
W Przemyślu młodzież z Gimnazjum nr 1 trafi do SP 14, z Gimnazjum nr 3 do SP 5, zaś z Gimnazjum nr 5 do SP 4. Gimnazjum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zostanie przekształcone w szkołę podstawową o strukturze klas VII – VIII.
– Uważam, że obecna sieć szkół podstawowych w Przemyślu jest wystarczająca. W latach od 2018 – 2019 do 2021 – 2022 dojdzie do zwiększenia liczby oddziałów, co spowoduje wydłużenie czasu nauki w kilku szkołach podstawowych (dotyczy to SP 4, 11, 14 i 15, gdzie uczniowie będą się uczyć maksymalnie do godziny 16 – przyp. aut.), ale – jak wskazują prognozy – od roku szkolnego 2022 – 2023 liczba oddziałów znowu zacznie spadać – stwierdził prezydent miasta Robert Choma.
Wiadomo także, że oddziały gimnazjalne do czasu wygaśnięcia pozostaną w swoich dotychczasowych siedzibach. Gimnazja, które funkcjonują w zespołach, w tym w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, zostaną wygaszone w trybie, który przewiduje ustawa Prawo oświatowe. Co najistotniejsze – jak przekonują władze miasta – wprowadzane zmiany nie spowodują drastycznych zwolnień wśród nauczycieli. – Z naszych wstępnych analiz i wyliczeń wychodzi, że zdecydowana większość nauczycieli z gimnazjów będzie zatrudniona na takich samych zasadach w roku szkolnym 2017 – 2018. Miejsc w szkołach zabraknie dla zaledwie kilku nauczycieli. Kilkunastu natomiast otrzyma propozycję ograniczenia wymiaru zatrudnienia – dodał R. Choma.
Zmiany spowodowane reformą oświaty będą kosztować miasto ok. 2 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zaadaptowanie niektórych pomieszczeń szkolnych na sale lekcyjne czy wyposażenie wszystkich szkół podstawowych w niezbędne pracownie fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Przygotowany projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych do nowej struktury został przyjęty przez przemyskich radnych jednogłośnie. Teraz zostanie on przesłany do zaopiniowania Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty w Rzeszowie oraz związkom zawodowym.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Reforma oswiaty byla dlugo oczekiwana przez uczniow i rodzicow. Dzieki PISowi ta ustawa wchodzi w zycie i wreszcie zostana polikwidowane te gimnazja w calym kraju. Niech zyje PIS.
Gimnazjum nr 5 to była dobra szkoła...
Reforma oswiaty byla dlugo oczekiwana przez uczniow i rodzicow. Dzieki PISowi ta ustawa wchodzi w zycie i wreszcie zostana polikwidowane te gimnazja w calym kraju. Niech zyje PIS.
Chyba Cie posralo