Reklama

Rehabilitacja kardiologiczna w domu. Przemyśl ma ją jako pierwszy na Podkarpaciu

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu wprowadził dla pacjentów wymagających rehabilitacji kardiologicznej jej nową formę – telerehabilitację. Pacjenci, których stan zdrowia nie obliguje do pozostania w szpitalu, mogą wracać do sprawności we własnym domu. Równocześnie będąc pod stałą kontrolą lekarza.

– Telerehabilitacja, czyli rehabilitacja kardiologiczna w warunkach domowych to odpowiedź na potrzebę chwili. Przez pandemię niektórzy mają ograniczony dostęp do rehabilitacji, a choroby układu sercowo-naczyniowego cały czas zbierają swoje żniwo i nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, staramy się za wszelką cenę[paywall] rozszerzyć dostęp pacjentów do rehabilitacji i dlatego wdrożyliśmy w naszym szpitalu, jako pierwsi na Podkarpaciu, program hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej – mówi lek. Dariusz Paszkiewicz, p.o. kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej w przemyskim szpitalu.

Program hybrydowy dzieli się na 2 fazy. Pierwszy etap to terapia stacjonarna na oddziale rehabilitacji kardiologicznej, na którym pacjenci po zawałach, angioplastyce czy wszczepieniu bypassów przebywają nawet kilka tygodni.

Reklama

Opieka zdalna

Przed ćwiczeniami pacjent mierzy sobie ciśnienie krwi i wykonuje badanie EKG. Informacje te za pomocą routera wysyła do stacji kontroli na oddziale rehabilitacji, gdzie analizuje je lekarz. Następnie medyk telefonicznie dopytuje o ogólne samopoczucie pacjenta i jeśli nie ma przeciwwskazań, zezwala na ćwiczenia.

– Ponowna analiza wyników następuje po zakończeniu treningu. Co istotne, aparat EKG jest małym urządzeniem i bez problemu można włożyć go do kieszeni i zabrać na spacer. Działa on wszędzie, gdzie jest zasięg sieci GSM. W razie niepokojących objawów, pacjent w każdej chwili może przesłać zapis do stacji kontroli, gdzie lekarze przeanalizują wyniki i mogą w razie potrzeby zareagować – wyjaśnia P. Bugira.

Reklama

Obecnie placówka dysponuje 5 zestawami. Jeden z nich służy do nauki obsługi na oddziale, a 4 pozostałe trafiają do domów pacjentów. – Widzimy, że ta nowatorska forma rehabilitacji się sprawdza i prawdopodobnie zdecydujemy się na zakup kolejnych zestawów. Za wcześnie jednak, żeby podać konkretny termin – dodaje rzecznik szpitala. 


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama