Kolejny etap przebudowy Rynku, remont na Kraszewskiego, PSZOK na Krakowskiej i budowa bloku komunalnego przy ul. Wróblewskiego – to tylko niektóre z zaplanowanych inwestycji w roku 2021. Wszystkie mają kosztować 37 mln zł – to rekord ostatnich lat. „Kosztem deficytu i kolejnych kredytów” – w beczkę miodu łyżkę dziegciu wkłada opozycja. „To cena rozwoju” – odpowiada frakcja rządząca.
Uchwalony w ostatni piątek, 29 stycznia, budżet Jarosławia należy do tych większych. Zapisano w nim 218 mln wydatków, w czym aż 37 mln to wydatki majątkowe – to jeden z najambitniejszych pod tym względem budżetów miasta w jego nowożytnej historii.
Na jego gabaryt złożyło się kilka wielomilionowych projektów, przy czym warto podkreślić, że niektóre z nich zainicjowano już w latach ubiegłych, a niektóre podzielone są na etapy i niekoniecznie termin ich finalizacji przypada na bieżący rok. Mimo wszystko w grze jest[paywall] gigantyczna pula i pozostaje trzymać kciuki za urzędników ratusza, by wszystkie założenia budżetu zrealizowali bez zakłóceń.
Dużą pozycją w przyszłorocznym budżecie są inwestycje w drogi. Gmina, jeśli doliczyć wkład w drogi powiatowe i wewnętrzne, wyda na nie blisko 13 mln zł. Największą pozycją jest tu remont ul. Kraszewskiego, ale sporo dziać się będzie i w pozostałych częściach miasta, bo kwota zarezerwowana na poprawę dróg gminnych to około 3,7 mln zł.
Przeszło 7,5 mln zł wyda miasto na holistyczną rewitalizację w ramach MOF Jarosław- Przeworsk i ponad 1,7 mln na budowę budynku komunalnego na ul. Wróblewskiego. Przeszło 4,5 mln pochłonie w przyszłorocznym budżecie budowa kanalizacji na ul. Grodziszczańskiej i Pogodnej, podobną kwotę zaplanowano też na dokończenie przedsięwzięcia realizowanego z gminą Pawłosiów, mającego na celu poprawę jakości powietrza w mieście.
Przeszło 2,8 mln zł pochłonie budowa PSZOK na Krakowskiej, a ponad 1,2 mln dokończenie modernizacji stadionu przy Piekarskiej. To jeszcze nie wszystko. W budżecie miasta zapisano ponad 15 inwestycji w infrastrukturę szkół, zabezpieczono kwoty na organizację żłobka.
Skromne środki, bo nieprzekraczające 20 tys., zarezerwowano na realizację koncepcji bulwarów nad Sanem i remontu fontanny na ul. Baśki Puzon. Należy również spodziewać się inwestycji w rozbudowę sieci monitoringu miejskiego czy ogródek jordanowski, który powinien doczekać się w tym roku nowego ogrodzenia.
W trakcie dyskusji nad projektem budżetu opozycyjni radni klubu PiS zgłaszali swoje zastrzeżenia. Przede wszystkim niepokoiło ich, że budżet Jarosławia zaplanowany jest z kilkunastomilionowym deficytem oraz że miasto na jego pokrycie zamierza zaciągnąć kolejny kredyt.
– Zadłużamy się coraz bardziej, nasza zdolność finansowa się zmniejsza i nie wiem, czy jest to dobra droga – komentowała radna Wanda Czerwiec. Jednocześnie opozycja zauważała niedoskonałości w planowaniu wydatków na przyszły rok.
Wspomniana W. Czerwiec proponowała, by w Jarosławiu powstawało więcej aktywnych przejść dla pieszych. Radny Witold Duszyński zauważył, że miasto zbyt mało dotuje remonty zabytków, a zbyt dużo wydaje na kulturę i zwrócił się z wnioskiem o zabezpieczanie środków na wsparcie m.in. właścicieli kamienic w ich zamierzeniach remontowych. Wreszcie radny Piotr Kozak widział inny niż zaplanowany w budżecie rozdział środków na budownictwo socjalne, krytykował też system stypendiów dla uczniów, twierdząc, że jest on niedofinansowany.
Powracający do pracy po długiej nieobecności burmistrz Waldemar Paluch raz po raz zbijał argumenty swoich adwersarzy. W pierwszej kolejności stwierdził, że obawa o stan finansów miasta i stopień zadłużenia są wyolbrzymione. Przede wszystkim jednak przekonywał, że zaciągnięte kredyty ściśle wiążą się z rozwojem miasta i wzrost zadłużenia jest proporcjonalny do wzrostu liczby inwestycji. – Widać wzrost wsparcia samorządu z budżetu państwa – ripostował radny P. Kozak, przekonując, że wzrost nakładów na inwestycje w mieście to w dużej mierze zasługa rządów PiS.
– Czy powinniśmy nie realizować inwestycji na terenie miasta i nie brać kredytu, czy powinniśmy jednak rozwijać miasto i iść w ogromne inwestycje? – pytał swoich krytyków W. Paluch. Odnosił się też do innych zarzutów. Przekonywał na przykład, że miasta nie stać na dotowanie remontów prywatnych budynków zabytkowych, zapewniał też, że system stypendiów w razie potrzeby zostanie zasilony.
W podobnym tonie wypowiadał się szef stanowiącego zaplecze polityczne burmistrza klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław Wiesław Strzępek. Ten z kolei argumentował, że opcje pozwalające uniknąć zaciągania kredytów, a więc sprzedaż mienia, podwyższanie podatków albo powstrzymanie się od inwestycji, są nie do przyjęcia. Jego wypowiedź zadecydowała symbolicznie o przyszłości zarówno uchwały budżetowej, jak i opozycyjnych poprawek.
– To budżet kontynuujący rozwój miasta – stwierdził w pewnym momencie W. Strzępek, zaraz potem składając wniosek o odrzucenie wszystkich propozycji zmian budżetowych przedstawionych przez PiS. Tak też się stało, a przyszłoroczny budżet został przyjęty głosami klub WZJ. Radni PiS wstrzymali się od głosowania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pan Bakun - prezydent miasta Przemyśla wraz z całą ekipą darmozjadów zatrudnionych w urzędzie udają że pracują!Tylko słychać co pewien czas, że będą coś tam robić np. most kolejowy, park kulturowy , tele fery dutki i coś jeszcze i nic... w miejcu stoją. Nie , przepraszam , cofają się, nieroby!
Takich co tak wlasnie mysle, ze to tylko pijar mamy coraz wiecej.Glosowanie takie bylo wielkim bledem.No coz.Polak madry po szkodzie.
Tylko wielkie plany maja i nic z tego kasa ulotni sie jak zawsze i nic nie zrobione kraszewskiego juz od dawna mieli zaczac remontowac i nic az czekaja jak ktos zapadnie sie pod ziemię ale rynek najważniejszy zeby pijaki mieli gdzie pić
Robią źle, nie robią też źle. Co za żelazna logika.
Jak rekordowe to myślałem, że WOŚP podaje info, jak przez uprzejmość na włożenie do swych skrzynek podczas grania zimowego nadmiernej ilości gotówki przez szczodrych obywateli Podkarpacia, wyszła rekordowa kwota. Jak to tytuły mylą.
Za brak remontu Kraszewskiego podziękuj piwowskiej radzie bo to oni zablokowali dofinansowanie UE na ową modernizację. https://nowiny24.pl/o-ulice-kraszewskiego-w-jaroslawiu-w-poprzedniej-kadencji-samorzadu-toczyl-sie-wielki-spor-teraz-czeka-na-remont/ar/c1-14297701Jak widoc pisowscy wolą prowizorki od rzetelnych remontów
this is an awesome and great article all the details you provide to us, very helpful and useful for us, keep it up.https://www.ishagarg.in/call-girls-delhi.html
Pan Bakun - prezydent miasta Przemyśla wraz z całą ekipą darmozjadów zatrudnionych w urzędzie udają że pracują!Tylko słychać co pewien czas, że będą coś tam robić np. most kolejowy, park kulturowy , tele fery dutki i coś jeszcze i nic... w miejcu stoją. Nie , przepraszam , cofają się, nieroby!
Takich co tak wlasnie mysle, ze to tylko pijar mamy coraz wiecej.Glosowanie takie bylo wielkim bledem.No coz.Polak madry po szkodzie.
Tylko wielkie plany maja i nic z tego kasa ulotni sie jak zawsze i nic nie zrobione kraszewskiego juz od dawna mieli zaczac remontowac i nic az czekaja jak ktos zapadnie sie pod ziemię ale rynek najważniejszy zeby pijaki mieli gdzie pić