Znacznie większą kwotę niż do tej pory będą miały do wykorzystania działające na Podkarpaciu tzw. lokalne grupy działania. W nowej perspektywie finansowej będzie to 89 mln euro, które docelowo trafi do 26 tego typu organizacji. W poprzedniej pulę stanowiło około 60 mln euro. W stolicy województwa właśnie podpisano umowy przypieczętowujące to wsparcie.
Za lokalnymi grupami działania stoją ludzie, którzy chcą, poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów, tworzyć lepsze warunki życia dla mieszkańców. Działają w partnerstwie z lokalnymi przedsiębiorcami, samorządami, organizacjami pozarządowymi i samymi mieszkańcami właśnie. O efektach ich pomysłów i działań w naszym regionie pisaliśmy wielokrotnie. LGD z Podkarpacia przygotowują lokalne strategie rozwoju dla obszarów wiejskich, na których działają, słuchając potrzeb mieszkańców, zachęcając ich do współpracy i aktywizując, a to przekłada się na rozwój danej miejscowości.
– Z doświadczenia już dwóch perspektyw finansowych wiemy, że te dedykowane do lokalnych wspólnot pieniądze są świetnie pożytkowane i dały już wiele konkretnych efektów. A te kolejne ogromne środki będą dobrze służyły do rozwoju Podkarpacia, zaś pomoc kierowana do mieszkańców będzie, dzięki lokalnym grupom, najbliżej nich – podkreślił podczas konferencji prasowej zorganizowanej kilkanaście dni temu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego marszałek Władysław Ortyl.
Reklama
Jak podkreślono, działania w ramach lokalnych strategii rozwoju będą po raz pierwszy realizowane w...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 64% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze