Reklama

Remont ulicy Bielskiego jeszcze w tym roku [WIDEO]

Była na liście rezerwowej, ale dzięki zaangażowaniu przede wszystkim wojewody podkarpackiego Ewy Leniart trafiła na listę główną. Otrzyma dotację z rządowych środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o inwestycję związaną z generalnym remontem ulicy Bielskiego w Przemyślu na długości ok. 2 km. Informację o tym przekazała 3 sierpnia br. wicewojewoda podkarpacki, przemyślanka Jolanta Sawicka.

Na tę decyzję mieszkańcy tej, ale i okolicznych ulic nie mogli się doczekać. 3 sierpnia br., podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy ulicy Bielskiego, wicewojewoda J. Sawicka, w towarzystwie przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego (PiS) oraz radnych: Moniki Różyckiej (niezależna), Małgorzaty Gazdowicz, Roberta Bala, Dariusza Laska i Bartłomieja Barczaka (wszyscy Regia Civitas), oficjalnie poinformowała o tym, że remont ok. 2-kilometrowego fragmentu ulicy, na odcinku od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką do skrzyżowania z ul. Sikorskiego, otrzymał 50-procentowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych[paywall].

Łączny koszt przedsięwzięcia to 6 mln 880 tys. 548 zł. Wkład własny miasta wynosi 3 mln 440 tys. 274 zł. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w br., a jej prawdopodobne zakończenie planowane jest na listopad 2021 r. Ulica zyska nową nawierzchnię, chodniki, przebudowanych zostanie siedem skrzyżowań, wyremontowane trzy zatoki autobusowe.

– Udało się nam wreszcie zdobyć dofinansowanie na to przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że mieszkańcy zarówno osiedla Rycerskiego, jak i całego miasta będą usatysfakcjonowani. Przy okazji chciałem zdementować pojawiające się kłamstwa, że Prawo i Sprawiedliwość w jakikolwiek sposób blokuje pieniądze dla Przemyśla. Dzisiaj mamy kolejny przykład, że tak nie jest. Chcemy rozwoju naszego miasta, chcemy współpracować na jego rzecz ze wszystkimi, którzy tego chcą. Z tego co wiemy, o czym poinformował podczas sesji prezydent miasta, do Funduszu Dróg Samorządowych złożony zostanie kolejny wniosek o dotację. Tym razem na trzeci etap modernizacji ulicy Wysockiego – powiedział przewodniczący M. Kamiński.

Reklama

– Pierwotnie zadanie to było na liście rezerwowej. Ale bardzo nam zależało na wprowadzeniu go na listę podstawową. Dzięki zaangażowaniu i staraniom wojewody Ewy Leniart udało się. Zresztą, wszystkie zadania z listy rezerwowej otrzymają dofinansowanie. Wszystko dzięki oszczędnościom na przeprowadzonych już przetargach. Mamy zapewnienie ze strony władz miasta, że będą dysponować niemałym wkładem własnym. Jesteśmy już po rozmowach na ten temat. Nie mamy natomiast wiedzy, aby władze miasta planowały składanie kolejnych wniosków do funduszu. Uważam jednak, że powinny to zrobić, bo szanse na uzyskanie dofinansowania są bardzo duże – stwierdziła J. Sawicka.

Będzie prośba do ministra

Informacja o przyznaniu dotacji pojawiła się 3 sierpnia br., do podpisania umowy z władzami miasta dojdzie w dniu ukazania się tego numeru ŻP, 5 sierpnia br. Jednak już 28 lipca br. prezydent Wojciech Bakun ogłosił (oczywiście na portalu społecznościowym) tę radosną nowinę.

Zapytaliśmy, skąd o niej wiedział?
– Rzeczywiście wówczas umowa nie była jeszcze podpisana. Podpisaliśmy natomiast oświadczenie o przystąpieniu do programu. Jesteśmy w stałym kontakcie z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. O przyznaniu dotacji telefonicznie poinformowały nas służby pani wojewody, między innymi  dyrektor do spraw infrastruktury rzeszowskiego urzędu – wyjaśnił W. Bakun.

Reklama

Czy 50-procentowa dotacja jest zadowalająca i skąd miasto weźmie pieniądze na wkład własny?
– Oczywiście zawsze dążymy, aby dofinansowanie do inwestycji było jak najwyższe, ponieważ oznacza to mniejszy wkład miasta. Jest to jednak uzależnione od algorytmu, który został przyjęty w ministerstwie i który jest jednakowy dla wszystkich gmin i miast w Polsce. Cieszymy się z wysokości dofinansowania, ale za pośrednictwem pani wojewody zwrócimy się do pana ministra infrastruktury z prośbą o przenalizowanie możliwości jego zwiększenia. Biorąc pod uwagę spadki wpływów do budżetu miasta, spowodowane epidemią koronawirusa, zabezpieczenie kwoty blisko 3,5 mln faktycznie jest trudnym zadaniem. Należy jednak zaznaczyć, że inwestycja rozpisana jest na lata – 2020 i 2021. Zabezpieczenie kwoty obejmuje dwa lata. Mam zapewnienie pani skarbnik, że uda się to zrobić, bo wszystkim nam zależy, żeby inwestycja, na którą mieszkańcy czekają co najmniej kilkanaście lat, doszła do skutku. Mogę zapewnić, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Dziękuję w imieniu mieszkańców Przemyśla wojewodzie Ewie Leniart oraz służbom Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie za owocną współpracę. Ogromne podziękowania należą się również pracownikom wydziału inwestycji naszego urzędu, na czele z panią naczelnik Beatą Bielecką – podsumował prezydent W. Bakun.

Poinformował także, że do 10 sierpnia br., zgodnie z obietnicą, władze złożą kolejny wniosek w ramach FDS, tym razem na dokończenie remontu ulicy Wysockiego, który zamierzają zrealizować (w przypadku otrzymania dofinansowania) w latach 2021 – 2022.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gośc - niezalogowany 2020-08-03 19:16:59

    Otwieram lodówkę .... a tam... Kto?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2020-08-03 21:07:18

    Niech wyskakuje jak najczęściej z pieniądzmi dla Przemyśla ! Radni z PO tylko się kłócą i innych obrażają, inteligentni inaczej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sj - niezalogowany 2020-08-03 21:11:30

    Cała wierchuszka przemyskiego PiS, nawet dziewczyna Kamińskiego przyszła, na sesję od roku nie przychodzi, ale po przejściu do PiSu to nawet na konferencję o niczym potrafi przyjść

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama