Była na liście rezerwowej, ale dzięki zaangażowaniu przede wszystkim wojewody podkarpackiego Ewy Leniart trafiła na listę główną. Otrzyma dotację z rządowych środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o inwestycję związaną z generalnym remontem ulicy Bielskiego w Przemyślu na długości ok. 2 km. Informację o tym przekazała 3 sierpnia br. wicewojewoda podkarpacki, przemyślanka Jolanta Sawicka.
Na tę decyzję mieszkańcy tej, ale i okolicznych ulic nie mogli się doczekać. 3 sierpnia br., podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy ulicy Bielskiego, wicewojewoda J. Sawicka, w towarzystwie przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego (PiS) oraz radnych: Moniki Różyckiej (niezależna), Małgorzaty Gazdowicz, Roberta Bala, Dariusza Laska i Bartłomieja Barczaka (wszyscy Regia Civitas), oficjalnie poinformowała o tym, że remont ok. 2-kilometrowego fragmentu ulicy, na odcinku od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką do skrzyżowania z ul. Sikorskiego, otrzymał 50-procentowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych[paywall].
Łączny koszt przedsięwzięcia to 6 mln 880 tys. 548 zł. Wkład własny miasta wynosi 3 mln 440 tys. 274 zł. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w br., a jej prawdopodobne zakończenie planowane jest na listopad 2021 r. Ulica zyska nową nawierzchnię, chodniki, przebudowanych zostanie siedem skrzyżowań, wyremontowane trzy zatoki autobusowe.
– Udało się nam wreszcie zdobyć dofinansowanie na to przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że mieszkańcy zarówno osiedla Rycerskiego, jak i całego miasta będą usatysfakcjonowani. Przy okazji chciałem zdementować pojawiające się kłamstwa, że Prawo i Sprawiedliwość w jakikolwiek sposób blokuje pieniądze dla Przemyśla. Dzisiaj mamy kolejny przykład, że tak nie jest. Chcemy rozwoju naszego miasta, chcemy współpracować na jego rzecz ze wszystkimi, którzy tego chcą. Z tego co wiemy, o czym poinformował podczas sesji prezydent miasta, do Funduszu Dróg Samorządowych złożony zostanie kolejny wniosek o dotację. Tym razem na trzeci etap modernizacji ulicy Wysockiego – powiedział przewodniczący M. Kamiński.
– Pierwotnie zadanie to było na liście rezerwowej. Ale bardzo nam zależało na wprowadzeniu go na listę podstawową. Dzięki zaangażowaniu i staraniom wojewody Ewy Leniart udało się. Zresztą, wszystkie zadania z listy rezerwowej otrzymają dofinansowanie. Wszystko dzięki oszczędnościom na przeprowadzonych już przetargach. Mamy zapewnienie ze strony władz miasta, że będą dysponować niemałym wkładem własnym. Jesteśmy już po rozmowach na ten temat. Nie mamy natomiast wiedzy, aby władze miasta planowały składanie kolejnych wniosków do funduszu. Uważam jednak, że powinny to zrobić, bo szanse na uzyskanie dofinansowania są bardzo duże – stwierdziła J. Sawicka.
Informacja o przyznaniu dotacji pojawiła się 3 sierpnia br., do podpisania umowy z władzami miasta dojdzie w dniu ukazania się tego numeru ŻP, 5 sierpnia br. Jednak już 28 lipca br. prezydent Wojciech Bakun ogłosił (oczywiście na portalu społecznościowym) tę radosną nowinę.
Zapytaliśmy, skąd o niej wiedział?
– Rzeczywiście wówczas umowa nie była jeszcze podpisana. Podpisaliśmy natomiast oświadczenie o przystąpieniu do programu. Jesteśmy w stałym kontakcie z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. O przyznaniu dotacji telefonicznie poinformowały nas służby pani wojewody, między innymi dyrektor do spraw infrastruktury rzeszowskiego urzędu – wyjaśnił W. Bakun.
Czy 50-procentowa dotacja jest zadowalająca i skąd miasto weźmie pieniądze na wkład własny?
– Oczywiście zawsze dążymy, aby dofinansowanie do inwestycji było jak najwyższe, ponieważ oznacza to mniejszy wkład miasta. Jest to jednak uzależnione od algorytmu, który został przyjęty w ministerstwie i który jest jednakowy dla wszystkich gmin i miast w Polsce. Cieszymy się z wysokości dofinansowania, ale za pośrednictwem pani wojewody zwrócimy się do pana ministra infrastruktury z prośbą o przenalizowanie możliwości jego zwiększenia. Biorąc pod uwagę spadki wpływów do budżetu miasta, spowodowane epidemią koronawirusa, zabezpieczenie kwoty blisko 3,5 mln faktycznie jest trudnym zadaniem. Należy jednak zaznaczyć, że inwestycja rozpisana jest na lata – 2020 i 2021. Zabezpieczenie kwoty obejmuje dwa lata. Mam zapewnienie pani skarbnik, że uda się to zrobić, bo wszystkim nam zależy, żeby inwestycja, na którą mieszkańcy czekają co najmniej kilkanaście lat, doszła do skutku. Mogę zapewnić, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Dziękuję w imieniu mieszkańców Przemyśla wojewodzie Ewie Leniart oraz służbom Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie za owocną współpracę. Ogromne podziękowania należą się również pracownikom wydziału inwestycji naszego urzędu, na czele z panią naczelnik Beatą Bielecką – podsumował prezydent W. Bakun.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Niech wyskakuje jak najczęściej z pieniądzmi dla Przemyśla ! Radni z PO tylko się kłócą i innych obrażają, inteligentni inaczej.
Cała wierchuszka przemyskiego PiS, nawet dziewczyna Kamińskiego przyszła, na sesję od roku nie przychodzi, ale po przejściu do PiSu to nawet na konferencję o niczym potrafi przyjść
Suma IQ ww. osób łącznie poniżej 100...
Przecież to Wicewojewoda i Prezydent Bakun się starali o ten remont! Nie ma to jak przypisać sobie czyjeś zasługi! Co za zważona śmietanka towarzyska! Na pewno pięknie się prezentuje do zdjęć.
nie jest to zasługa tych ludzi ,którzy błyszczą na filmiku. Cóż za fałsz i kłamstwo rozpowszechniane jest przez tych radnych a zarazem publikowane do wiadomości mieszkańców miasta w tej od dawna nie bardzo wiarygodnej gazecie
Już pisałem kilkukrotnie Lasek stracił w moich oczach przystając do tych nieudaczników z PiS i żaden różaniec mu tej hańby na honorze nie zmarze. Ale nowa praca u wojewody ...
Ok, jest 50 % dofinansowania z zewnątrz. A jest drugie 50% w budżecie naszej mieściny?
Ten biegajacy inaczej(jak z kolkiem w d......e) nic jeszcze nie zrobil oprocz tego co naobiecywal. O przepraszam wielkiego przewodniczacego obecnie raz zablokowal inwestycje i Rzeszów przejął kasę. Teraz sie stara ale tyle to on nie przełknie(waskie gardlo ma)
tak ogłaszaja, jak 30 lat temu , My wam wybudujemy chodniki, ulice, a w zamian wybierzcie nas do rządzenia. Panie panowie Radni to wasz obowiązek jest , starać sie o miasto i fundusze, dobrze gospodarować pieniędzmi. Nie ma czym sie tak chwalić. Dwa po co ściągać wszystkich an akonferencje kiedy jest tylko jeden mikrofon, a niekt po za przewodniczącym nie zabiera głosu. powiem tak, zaczynam watpic w ta zmiane.
PS byćie Radnym to cięzaka sprawa, kto jak nie oni moga w godzinach pracy o tak wyskoczyć sobie na konferencje.
A Kamiński bardzo inteligentny! Słychać, widać i czuć!
A co z drugą połową ul remintowaną ostatnio 40 lat temu.
Tak,hejtowac to umiecie. Ile w was nienawisci ,wstyd ! Najwazniejsze, ze kasa jest i cos sie w koncu dla miasta zaczyna.... Zeby byly znowu jakies pieniadze ! W innych miastach sie buduje,remontuje,a u nas? dajcie spokoj juz z tym hejtem. Skladajcie wnioski !! Na co czekacie?? !! Bo za chwilke pieniadze sie w Rzadzie skoncza i Przemysl mchem porosnie. A wtedy wyborcy was wszystkich ocenia.
Czasem aż miło popatrzeć jak " zadowoleni" z inwestycji w Przemyślu krytykują tych co coś robią. Brawo Pani Wojewodo i Panie Przewodniczący!Róbcie swoje....
Otrzymał dofinansowanie ponieważ Pan Prezydent i Wicewojewoda się o to postarali (już ktoś o tym wspomniał w kometarzach). Nie przypisujcie sobie zasług innych - to nieeleganckie, bardzo. Panowie z PIS - u bardzo lubią być na zdjęciach ....
Jak ktoś pisze rząd z dużej to musi być przewodniczący
czy zauważenie , że jeden gość chodzi w jednych butach to też hejt , buty wyjsciowe, sportowe, koscielne itd
Tutaj informacje jakie kwoty Przemyśl otrzymał (w latach 2010-2015) z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 + na wkład własny z Rezerwy Subwencji Ogólnej Budżetu Państwa: http://zdm-przemysl.com/75/budowa-dwoch-drog-obwodowych-miasta-przemysla.html
Otwieram lodówkę .... a tam... Kto?
Niech wyskakuje jak najczęściej z pieniądzmi dla Przemyśla ! Radni z PO tylko się kłócą i innych obrażają, inteligentni inaczej.
Cała wierchuszka przemyskiego PiS, nawet dziewczyna Kamińskiego przyszła, na sesję od roku nie przychodzi, ale po przejściu do PiSu to nawet na konferencję o niczym potrafi przyjść