Reklama

„Reżimowe” obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja w Przemyślu

Drugi rok z rzędu uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, mającej najwyższą moc prawną – miały krótki scenariusz i skromną oprawę. Tak było w Polsce, tak było w Przemyślu. Wszystko oczywiście przez panujące obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Tylko miejsce obchodów było takie samo jak w latach poprzednich. Kamień – pomnik na Wzgórzu Zamkowym. Od wielu, wielu lat 3 maja przemyślanie przybywają pod symboliczny postument, na którym posadowiony jest głaz. Ten swoisty pomnik został wystawiony w 1891 r., w 100. rocznicę uchwalenia polskiej konstytucji. Na czterech bokach postumentu wypisane są nazwiska zasłużonych w przygotowanie jej projektu: księdza Hugona Kołłątaja – rektora i reformatora Akademii Krakowskiej i działacza Komisji Edukacji Narodowej, Ignacego Potockiego – marszałka wielkiego litewskiego, Stanisława Małachowskiego – marszałka Sejmu Czteroletniego[paywall]. Czwarte nazwisko to Jan Dekert – prezydent miasta Warszawy, walczący o prawa mieszczan, który 2 grudnia 1789 r. poprowadził tzw. „czarną procesję” – demonstrację polityczną delegatów z 190 miast Rzeczpospolitej.

Element kodu narodowego

„(…) Dzień 3 maja jest świętem ku pamięci całego narodu, jest elementem naszego kodu narodowego, a pamięć o nim jest obowiązkiem każdego pokolenia, jak to określił Jan Zboiński poseł ziemi dobrzyńskiej Sejmu Czteroletniego: „Niech pokolenie pokoleniom podają pamiątkę dnia tego” (…)” – napisał przed laty znakomity przemyski historyk Lucjan Fac. Te słowa cały czas są aktualne.
W br. przypadła 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Przemyślu organizatorami obchodów byli: UM w Przemyślu, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Garnizon Przemyśl oraz Archiwum Państwowe. Uroczystości rozpoczęła msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji ojczyzny, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W eucharystii uczestniczył poczet sztandarowy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Potem w czasowych odstępach Wzgórze Zamkowe odwiedziło kilka delegacji. Pierwszej przewodzili prezydent miasta Wojciech Bakun i starosta przemyski Jan Pączek. Towarzyszyła im asysta honorowa Wojska Polskiego. Hołd twórcom polskiej konstytucji oddali również m.in.: posłowie Marek Rząsa i Mieczysław Kasprzak, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, wiceprzewodniczący Janusz Zapotocki i Robert Bal, radni i mieszkańcy miasta.

Reklama

Okolicznościowa wystawa

3-majowe uroczystości zainaugurowane zostały już 30 kwietnia br. Wówczas pod przemyskim magistratem doszło do otwarcia wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Przemyślu na okoliczność 230. rocznicy uchwalenia konstytucji. Ekspozycję odsłonili: dyrektor archiwum Elżbieta Laska, prezydent W. Bakun, starosta J. Pączek i przedstawiciel 5 Batalionu Strzelcółw Podhalańskich. Wystawa składa się z materiałów archiwalnych, które związane są z obchodami kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja w Przemyślu. Na tę okoliczność wydana została również „jednodniówka”, która wraz z pocztówkami obrazującymi, jak przemyślanie na przestrzeni lat świętowali uchwalenie konstytucji, została rozdana uczestnikom wystawy i zainteresowanym przychodniom. Preambułę konstytucji podczas otwarcia wystawy odczytał aktor Teatru Fredreum w stroju z epoki Konrad Rodzeń. Wystawa będzie dostępna do końca maja br. Zapraszamy.


fot.ze zbiorów własnych
3-majowe uroczystości zainaugurowane zostały już 30 kwietnia br. Wówczas pod przemyskim magistratem doszło do otwarcia wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Przemyślu na okoliczność 230. rocznicy uchwalenia konstytucji.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-05-05 08:59:25

    Dla niektórych KONSTYTUCJA to puste słowo.Dążą do tego by znikło z polskiego słownictwa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2021-05-05 11:45:24

    A dla niektórych ważne jest aby państwo polskie było tekturowe, żeby nic nie działało do końca dobrze, żeby było  bankrutem, żeby nie było w nim uczciwego wymiaru sprawiedliwości, żeby nie było wojska do jego obrony, żeby dzieci i młodzieży właściwie nie uczyć bo nie ma to jak  głupie społeczeństwo.A co najważniejsze   to żeby  napełnić swoje  kiesy do obrzygania bogactwem.Celebrują tą rocznicę  uchwalenia konstytucji która w  żaden sposób nie mogła już nic niczego zmienić.   Ani słowa o przyczynach upadku  państwa, jeśli już to wina leży leży po stronie zaborców bo zabrali terytorium państwa upadłego.  Modlą się  w kościele  którego biskup przemyski wraz z kasztelanem  byli  oczywistymi  zdrajcami.Choćby to sobie przeczytajcie  https://pl.wikipedia.org/wiki/I_rozbi%C3%B3r_Polskihttps://www.sejm-wielki.pl/targowica.php

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2021-05-05 12:58:40

    To jest nasz kraj :   https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/ciezko-poparzony-15-latek-trafil-do-szpitala-w-krakowie/34k3m06,79cfc278Ile osób tylko w b.r.   odebrało sobie  w taki sposób życie?    Ile poszło na tory pod pociąg?A politycy mówią :    " Polska to  obecnie  rozwijający się  kraj, najbardziej w swojej  historii, kraj szczęśliwych obywateli"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama