Drugi rok z rzędu uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, mającej najwyższą moc prawną – miały krótki scenariusz i skromną oprawę. Tak było w Polsce, tak było w Przemyślu. Wszystko oczywiście przez panujące obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.
Tylko miejsce obchodów było takie samo jak w latach poprzednich. Kamień – pomnik na Wzgórzu Zamkowym. Od wielu, wielu lat 3 maja przemyślanie przybywają pod symboliczny postument, na którym posadowiony jest głaz. Ten swoisty pomnik został wystawiony w 1891 r., w 100. rocznicę uchwalenia polskiej konstytucji. Na czterech bokach postumentu wypisane są nazwiska zasłużonych w przygotowanie jej projektu: księdza Hugona Kołłątaja – rektora i reformatora Akademii Krakowskiej i działacza Komisji Edukacji Narodowej, Ignacego Potockiego – marszałka wielkiego litewskiego, Stanisława Małachowskiego – marszałka Sejmu Czteroletniego[paywall]. Czwarte nazwisko to Jan Dekert – prezydent miasta Warszawy, walczący o prawa mieszczan, który 2 grudnia 1789 r. poprowadził tzw. „czarną procesję” – demonstrację polityczną delegatów z 190 miast Rzeczpospolitej.
„(…) Dzień 3 maja jest świętem ku pamięci całego narodu, jest elementem naszego kodu narodowego, a pamięć o nim jest obowiązkiem każdego pokolenia, jak to określił Jan Zboiński poseł ziemi dobrzyńskiej Sejmu Czteroletniego: „Niech pokolenie pokoleniom podają pamiątkę dnia tego” (…)” – napisał przed laty znakomity przemyski historyk Lucjan Fac. Te słowa cały czas są aktualne.
W br. przypadła 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Przemyślu organizatorami obchodów byli: UM w Przemyślu, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Garnizon Przemyśl oraz Archiwum Państwowe. Uroczystości rozpoczęła msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji ojczyzny, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W eucharystii uczestniczył poczet sztandarowy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Potem w czasowych odstępach Wzgórze Zamkowe odwiedziło kilka delegacji. Pierwszej przewodzili prezydent miasta Wojciech Bakun i starosta przemyski Jan Pączek. Towarzyszyła im asysta honorowa Wojska Polskiego. Hołd twórcom polskiej konstytucji oddali również m.in.: posłowie Marek Rząsa i Mieczysław Kasprzak, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, wiceprzewodniczący Janusz Zapotocki i Robert Bal, radni i mieszkańcy miasta.
3-majowe uroczystości zainaugurowane zostały już 30 kwietnia br. Wówczas pod przemyskim magistratem doszło do otwarcia wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Przemyślu na okoliczność 230. rocznicy uchwalenia konstytucji. Ekspozycję odsłonili: dyrektor archiwum Elżbieta Laska, prezydent W. Bakun, starosta J. Pączek i przedstawiciel 5 Batalionu Strzelcółw Podhalańskich. Wystawa składa się z materiałów archiwalnych, które związane są z obchodami kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja w Przemyślu. Na tę okoliczność wydana została również „jednodniówka”, która wraz z pocztówkami obrazującymi, jak przemyślanie na przestrzeni lat świętowali uchwalenie konstytucji, została rozdana uczestnikom wystawy i zainteresowanym przychodniom. Preambułę konstytucji podczas otwarcia wystawy odczytał aktor Teatru Fredreum w stroju z epoki Konrad Rodzeń. Wystawa będzie dostępna do końca maja br. Zapraszamy.

fot.ze zbiorów własnych
3-majowe uroczystości zainaugurowane zostały już 30 kwietnia br. Wówczas pod przemyskim magistratem doszło do otwarcia wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Przemyślu na okoliczność 230. rocznicy uchwalenia konstytucji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dla niektórych KONSTYTUCJA to puste słowo.Dążą do tego by znikło z polskiego słownictwa.
A dla niektórych ważne jest aby państwo polskie było tekturowe, żeby nic nie działało do końca dobrze, żeby było bankrutem, żeby nie było w nim uczciwego wymiaru sprawiedliwości, żeby nie było wojska do jego obrony, żeby dzieci i młodzieży właściwie nie uczyć bo nie ma to jak głupie społeczeństwo.A co najważniejsze to żeby napełnić swoje kiesy do obrzygania bogactwem.Celebrują tą rocznicę uchwalenia konstytucji która w żaden sposób nie mogła już nic niczego zmienić. Ani słowa o przyczynach upadku państwa, jeśli już to wina leży leży po stronie zaborców bo zabrali terytorium państwa upadłego. Modlą się w kościele którego biskup przemyski wraz z kasztelanem byli oczywistymi zdrajcami.Choćby to sobie przeczytajcie https://pl.wikipedia.org/wiki/I_rozbi%C3%B3r_Polskihttps://www.sejm-wielki.pl/targowica.php
To jest nasz kraj : https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/ciezko-poparzony-15-latek-trafil-do-szpitala-w-krakowie/34k3m06,79cfc278Ile osób tylko w b.r. odebrało sobie w taki sposób życie? Ile poszło na tory pod pociąg?A politycy mówią : " Polska to obecnie rozwijający się kraj, najbardziej w swojej historii, kraj szczęśliwych obywateli"
Marzy mi się normalny kraj. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę z tego że ocena normalności jest subiektywna i każdy może ją postrzegać inaczej. Ciekawi mnie jak ją postrzegają forumowicze ŻP i nie tylko.Trudno by było z uwagi na obszerność tematu odnieść do każdej jednej dziedziny regulującej życie państwa niemniej podam co najmniej kilka zdań obrazujących moje postrzeganie normalności : - polityka zagraniczna: zbliżona do neutralnej, bez wasalizmu wobec potęg i bez misyjności polskiej wobec chociażby polskich sąsiadów. Polityka bez rozgrywania kart historii ,rozumiejąca interesy państw ościennych, bez wrogości wobec żadnego państwa sąsiedniego. Ministrem powinna być osoba z tytułem profesorskim ,znająca co najmniej trzy języki obce, ambasador powinien znać język państwa w którym przebywa na placówce oraz co najmniej dwa języki obce ,posiadać tytuł dr nauk, najlepiej stosownie do państwa np. z zakresu arabistyki w państwach arabskich itd.-polityka wewnętrzna : oparta na demokracji bezpośredniej, wszystkie ważne obszary życia poddane referendum narodowemu, tematy z zakresu samorządu lokalnego dot. określonego terytorium /gminy,powiatu, województwa/ mające duży wpływ na poziom życia obywateli poddane referendum lokalnemu.-obrona narodowa: zakaz uczestniczenia w działaniach wojskowych poza terenem kraju, armia zawodowa w liczbie najmniej 200 tys. żołnierzy, dodatkowo obowiązkowy pobór młodych ludzi w celu przeszkolenia wojskowego na czas półroczny w wyjątkowych przypadkach dot, opanowania sprzętu specjalistycznego na czas dłuższy ,do 1 roku.Poborowi po zakończeniu szkolenia mieliby prawo do posiadania broni strzeleckiej oraz podręcznego wyposażenia wojskowego w domu oraz obowiązek zgłaszania się z tym sprzętem na organizowane szkolenia uzupełniające. Obronnością powinni się zajmować wyłącznie żołnierze z obowiązkowym co najmniej 15 letnim stażem lub żołnierze po zakończeniu służby , w rezerwie. Ministrem obrony powinien być byłym żołnierzem po zakończeniu służby, podległym w sprawach zasadniczych Prezydentowi państwa.-stosunki z kościołami; oparte na całkowitym rozdziale od państwa, likwidacja religii w szkołach, likwidacja wszelkich etatów w służbach i instytucjach podległych panstwu, wierni danego kościoła przejmują finansowanie i odpowiedzialność za kościół którego są członkami , formy finansowania i odpowiedzialności do uzgodnienia w referendum.-oświata : zdecydowane podniesienie poziomu nauki na każdym szczeblu, wprowadzeniu elementów filozofii, etyki ,sztuki szeroko rozumianej. Wprowadzenie nauki co najmniej dwóch obcych języków nowożytnych, każdy kończący szkołę na poziomie licealnym powinien biegle znać te języki w mowie i piśmie. zdecydowane podniesienie poziomu nauki na studiach wyższych które po winne być kuźnią kadry a nie biznesem .-gospodarka: wolność gospodarcza, zakłady i przedsiębiorstwa mające ważne , strategiczne znaczenie dla państwa po winne być własnością państwa, przy czym muszą być zarządzane przez kadrę o danym profilu wykształcenia na poziomie wyższym , po zdobyciu stosownego doświadczenia i stażu na niższych stanowiskach w danym przedsiębiorstwie czy zakładzie.-ustrój polityczny: Prezydent Państwa wybierany w wyborach powszechnych, mający co najmniej 40 lat i nie więcej niż 65lat, z tytułem profesorskim , znajomością co najmniej trzech języków obcych, mający doświadczenie zarówno w pracy naukowej jak i w zarządzaniu.W największym skrócie przedstawiłem swoja wizję państwa, rozczarowany dotychczasowym modelem proponuję dyskusję merytoryczną która być może odbije szerszym echem w społeczeństwie i wpłynie korzystnie na wybory dokonywane przez obywateli.
To jest "atak" na tzw. dobrą zmianę, stosującą zasadę BMW (bierny-mierny-wierny) opartą na doktrynie " nie matura, lecz chęć śzczera", mającą korzenie w ustrojach totalitarnych opartych na regułach czysto bolszewickich. Dziś niedouczony, trójkowy absolwent prawa, nie znający żadnego języka obcego jest ministrem, głąby zostają ambasadorami, nieudaczniki szefami dużych spółek skarbu państwa itd. Psują, marnują i doją, jak opętani ten biedny kraj z poparciem ludzi bezkrytycznych, których można kupić za parę złotych, a czasem za przysłowiową flaszkę wódki. Smutne to, ale jakże prawdziwe, niestety.
Oto III Najjaśniejsza :https://www.money.pl/gielda/dla-nich-reforma-ofe-oznacza-zakrecenie-kurka-z-pieniedzmi-zarobili-w-2020-roku-345-mln-zl-6637115888458656a.htmlW mediach tej Najjaśniejszej nie znajdziesz ile "zarobili " przyszli emeryci i jaki jest stosunek zysków tych złodziei do zysków przyszłych emerytów, zakładam nieśmiało że 0,5 do 10,oczywiście na korzyść złodziei na czele których stoi ojciec chrzestny reform i największy "ałtorytet" finansowo-gospodarczy III Najjaśniejszej.
Dla niektórych KONSTYTUCJA to puste słowo.Dążą do tego by znikło z polskiego słownictwa.
A dla niektórych ważne jest aby państwo polskie było tekturowe, żeby nic nie działało do końca dobrze, żeby było bankrutem, żeby nie było w nim uczciwego wymiaru sprawiedliwości, żeby nie było wojska do jego obrony, żeby dzieci i młodzieży właściwie nie uczyć bo nie ma to jak głupie społeczeństwo.A co najważniejsze to żeby napełnić swoje kiesy do obrzygania bogactwem.Celebrują tą rocznicę uchwalenia konstytucji która w żaden sposób nie mogła już nic niczego zmienić. Ani słowa o przyczynach upadku państwa, jeśli już to wina leży leży po stronie zaborców bo zabrali terytorium państwa upadłego. Modlą się w kościele którego biskup przemyski wraz z kasztelanem byli oczywistymi zdrajcami.Choćby to sobie przeczytajcie https://pl.wikipedia.org/wiki/I_rozbi%C3%B3r_Polskihttps://www.sejm-wielki.pl/targowica.php
To jest nasz kraj : https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/ciezko-poparzony-15-latek-trafil-do-szpitala-w-krakowie/34k3m06,79cfc278Ile osób tylko w b.r. odebrało sobie w taki sposób życie? Ile poszło na tory pod pociąg?A politycy mówią : " Polska to obecnie rozwijający się kraj, najbardziej w swojej historii, kraj szczęśliwych obywateli"