Reklama

Rok pomocy „terytorialsów” w walce z COVID-19

Choć nie było ich widać, nie chwalili się na lewo i prawo, Wojska Obrony Terytorialnej z Podkarpacia w minionym roku wykonały (a teraz nadal wykonują) kawał dobrej roboty podczas walki z koronawirusem. Z każdym dniem minionego roku wzrastał zakres wsparcia, jakiego żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielali w ramach operacji „Odporna Wiosna”, a następnie – wciąż trwającej – akcji „Trwała Odporność”.

Prowadzone działania skupiły się na wsparciu administracji rządowej, samorządowej, placówek medycznych i sanitarnych, Agencji Rezerw Materiałowych, policji, Straży Granicznej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Żołnierze zaangażowali się również w bezpośrednie niesienie pomocy kombatantom i osobom z podziemia niepodległościowego, ludziom starszym oraz[paywall] różnym instytucjom pozarządowym.

– Nastąpiła konieczność zwiększenia liczby żołnierzy z kompetencjami kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), pobierania wymazów, opieki nad leżącym, umiejętnością prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych czy obsługi wózków widłowych. W sumie obecnie w naszej brygadzie służy ponad 560 żołnierzy z uprawnieniami medycznymi – wyliczył rzecznik prasowy 3 PBOT kpt. Witold Sura.

Reklama

Bezcenna pomoc

Żołnierze brygady od początku epidemii prowadzili dystrybucję dużych ilości środków ochrony, by wymienić: płyny dezynfekujące, kombinezony, fartuchy medyczne i chirurgiczne, maseczki, rękawiczki. Zaopatrzyli w nie 192 jednostki administracji publicznej czy ponad 50 placówek medycznych.

„Terytorialsi” wspierali m.in. 63 kombatantów i seniorów. Obecnie realizują akcję #ObiadyDlaBohaterów. Organizatorem jest „Stowarzyszenie Odra – Niemen”.

Odciążali medyków w codziennych administracyjnych obowiązkach po to, by mogli oni wykonywać czynności związane stricte z pomocą medyczną.

Na wniosek wojewody podkarpackiego od początku kwietnia 2020 r. brygada delegowała 4, a niekiedy 6 zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Żołnierze pobierali wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, DPS-ach, wyznaczonych placówkach medycznych, metodą „drive thru” oraz „walk thru”. Do tej pory pobrali łącznie ponad 20 tys. wymazów.

W listopadzie ub.r. rozpoczęli operację odbioru próbek SARS-CoV-2 z 27 podkarpackich szpitali i transportu ich do WSSE. Na wniosek Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ponad 80 żołnierzy codziennie prowadziło monitoring osób objętych kwarantanną. Obecnie w działaniu pozostaje 40 żołnierzy.

Reklama

Wspomogli Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Regularnie oddawali krew, której brakowało szczególnie na początku epidemii. W tym okresie trzykrotnie zorganizowali pobieranie krwi mobilnie w krwiobusie. Sami oddali jej 996 litrów.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-03-30 10:46:46

    To fakt,są naprawdę widoczni w pomocy i dzięki im za to.Ale to nie upoważnia  do wypisywania kolejnych  totalnych głupot tak widocznych w ŻP choćby:"osobom z podziemia niepodległościowego" otóż te osoby obecnie stanowią podziemie cmentarne i żadna pomoc tego nie zmieni.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama