Choć nie było ich widać, nie chwalili się na lewo i prawo, Wojska Obrony Terytorialnej z Podkarpacia w minionym roku wykonały (a teraz nadal wykonują) kawał dobrej roboty podczas walki z koronawirusem. Z każdym dniem minionego roku wzrastał zakres wsparcia, jakiego żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielali w ramach operacji „Odporna Wiosna”, a następnie – wciąż trwającej – akcji „Trwała Odporność”.
Prowadzone działania skupiły się na wsparciu administracji rządowej, samorządowej, placówek medycznych i sanitarnych, Agencji Rezerw Materiałowych, policji, Straży Granicznej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Żołnierze zaangażowali się również w bezpośrednie niesienie pomocy kombatantom i osobom z podziemia niepodległościowego, ludziom starszym oraz[paywall] różnym instytucjom pozarządowym.
– Nastąpiła konieczność zwiększenia liczby żołnierzy z kompetencjami kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), pobierania wymazów, opieki nad leżącym, umiejętnością prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych czy obsługi wózków widłowych. W sumie obecnie w naszej brygadzie służy ponad 560 żołnierzy z uprawnieniami medycznymi – wyliczył rzecznik prasowy 3 PBOT kpt. Witold Sura.
Żołnierze brygady od początku epidemii prowadzili dystrybucję dużych ilości środków ochrony, by wymienić: płyny dezynfekujące, kombinezony, fartuchy medyczne i chirurgiczne, maseczki, rękawiczki. Zaopatrzyli w nie 192 jednostki administracji publicznej czy ponad 50 placówek medycznych.
„Terytorialsi” wspierali m.in. 63 kombatantów i seniorów. Obecnie realizują akcję #ObiadyDlaBohaterów. Organizatorem jest „Stowarzyszenie Odra – Niemen”.
Odciążali medyków w codziennych administracyjnych obowiązkach po to, by mogli oni wykonywać czynności związane stricte z pomocą medyczną.
Na wniosek wojewody podkarpackiego od początku kwietnia 2020 r. brygada delegowała 4, a niekiedy 6 zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Żołnierze pobierali wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, DPS-ach, wyznaczonych placówkach medycznych, metodą „drive thru” oraz „walk thru”. Do tej pory pobrali łącznie ponad 20 tys. wymazów.
W listopadzie ub.r. rozpoczęli operację odbioru próbek SARS-CoV-2 z 27 podkarpackich szpitali i transportu ich do WSSE. Na wniosek Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ponad 80 żołnierzy codziennie prowadziło monitoring osób objętych kwarantanną. Obecnie w działaniu pozostaje 40 żołnierzy.
Wspomogli Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Regularnie oddawali krew, której brakowało szczególnie na początku epidemii. W tym okresie trzykrotnie zorganizowali pobieranie krwi mobilnie w krwiobusie. Sami oddali jej 996 litrów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To fakt,są naprawdę widoczni w pomocy i dzięki im za to.Ale to nie upoważnia do wypisywania kolejnych totalnych głupot tak widocznych w ŻP choćby:"osobom z podziemia niepodległościowego" otóż te osoby obecnie stanowią podziemie cmentarne i żadna pomoc tego nie zmieni.
To fakt,są naprawdę widoczni w pomocy i dzięki im za to.Ale to nie upoważnia do wypisywania kolejnych totalnych głupot tak widocznych w ŻP choćby:"osobom z podziemia niepodległościowego" otóż te osoby obecnie stanowią podziemie cmentarne i żadna pomoc tego nie zmieni.