Zainaugurowany właśnie nowy rok szkolny to szereg zmian, z którymi będą się musieli zmierzyć uczniowie, rodzice i kadra pedagogiczna. Zebraliśmy te najważniejsze.
Po pierwsze do szkół wchodzą zmiany odnośnie zapisów w Karcie Nauczyciela. Zniesione zostają tzw. godziny czarnkowe. To dobra wiadomość dla nauczycieli, którzy chcieli większej elastyczności w zakresie organizacji czasu pracy. Jak czytamy na stronie MEN, „od tego roku szkolnego nauczyciele będą mogli lepiej organizować swój czas pracy, a konsultacje z uczniami i rodzicami będą rzeczywiście dopasowane do potrzeb, a nie do sztywno narzuconych godzin”. Po drugie zacznie obowiązywać również zmiana dotycząca zatrudniania nauczycieli specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w placówkach niepublicznych. Od w września mogą one powierzać psychologom, pedagogom, logopedom i innym nauczycielom specjalistom prowadzenie zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej również na podstawie umów cywilnoprawnych, przy czym wymiar tych zadań nie może przekroczyć 9 godzin tygodniowo dla danego specjalisty.
Uczniowie również muszą się przygotować na szereg nowości. Te obejmą zarówno program nauczania, jak i organizację pracy szkół.
W planach zajęć uczniów pojawią się dwa nowe przedmioty. Pierwszym jest edukacja zdrowotna (zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie i będzie realizowana w klasach IV – VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych; w roku szkolnym 2025/2026 przedmiot będzie nieobowiązkowy, co oznacza, że rodzice i uczniowie mogą z niego zrezygnować do 25 września).
Druga nowość w planach lekcji to edukacja obywatelska (zastąpi dotychczasową historię i teraźniejszość w szkołach ponadpodstawowych), która w zamyśle MEN ma ułatwić uczniom zrozumienie procesów społecznych i politycznych.
Została również zmieniona podstawa programowa wychowania fizycznego, co ma stworzyć uczniom równe szanse uczestnictwa w zajęciach sportowych. Uczniowie będą też regularnie przechodzić testy sprawnościowe, a w przypadku klas VII – VIII szkoły podstawowej podstawa programowa wychowania fizycznego obejmuje fakultatywny dział umożliwiający zapoznanie z ćwiczeniami, które są stosowane w trakcie rekrutacji do służb mundurowych i innych zawodów, w których wymagana jest wysoka sprawność fizyczna. W szkołach ponadpodstawowych dział ten będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów.
Zmiany obejmą też liczbę godzin religii – będzie ich mniej. Co więcej zajęcia religii (ew. etyki) będą musiały być umieszczane na początku lub na końcu planu zajęć.
Modyfikacje obejmą też kalendarz ferii zimowych – odbędą w trzech, a nie – jak dotychczas – w czterech terminach. Jeśli chodzi o województwo podkarpackie, ferie zaplanowane zostały w okresie od 16 lutego do 1 marca 2026. Identyczny termin jak u nas obowiązuje w województwach: lubelskim, wielkopolskim, lubuskim i śląskim.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze