Reklama

Rokietnica i Czlatyce pamiętają. W hołdzie ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed 80. lat [ZDJĘCIA]

Kilkanaście dni temu, w hołdzie ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed 80. lat, odbyły się okolicznościowe uroczystości nawiązujące do pacyfikacji wsi Rokietnica i Czelatyce. W tej pierwszej miejscowości, na skraju cmentarza parafialnego, znajduje się do dziś zbiorowa mogiła mieszkańców wsi, zamordowanych przez gestapo w marcu 1943 roku.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się okolicznościową mszą św. w intencji pomordowanych, odprawioną przez ks. Jacka Chochołka w kościele pw. Świętego Mikołaja i Matki Bożej Częstochowskiej w Rokietnicy. Po niej zgromadzeni, z towarzyszeniem gminnej orkiestry dętej i pocztów sztandarowych, przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie przy zbiorowej mogile[paywall] ofiar pacyfikacji Rokietnicy odśpiewano hymn, odczytano apel poległych i oddano salwy honorowe, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości odbyła się już w murach Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. Tu uroczyście otwarto szkolną izbę pamięci, w której prezentowana jest ekspozycja dokumentująca życie rokietnickiej parafii, wsi, szkoły oraz dworu Uznańskich, jak i patrona placówki – Jana Pawła II, ale też ta przedstawiająca najważniejsze fakty dotyczące pacyfikacji wsi.

Wyjątkowe miejsce nie powstałoby, gdyby nie inicjatywa dyrekcji szkoły oraz wydatna pomoc nauczycieli i wicedyrektora. Również dyrektor placówki Anna Żołyniak przybliżyła zgromadzonym gościom ideę powstania szkolnej izby pamięci, kierując słowa podziękowania do tych, którzy pomogli w jej utworzeniu.

Reklama

Do tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat, w wyniku których z rąk niemieckiego okupanta śmierć poniosło 45 mieszkańców wsi Rokietnica i 15 wsi Czelatyce, nawiązywał też występ artystyczny uczniów szkoły, zatytułowany ,,Pamięci Ojców naszych” i przygotowany pod kierunkiem wychowawcy Lidii Kapłon oraz nauczycielek Bożeny Lotycz i Magdaleny Czado.

Organizatorami wyjątkowej uroczystości byli gospodarz gminy Rokietnica Witold Szajny i dyrektor SP w Rokietnicy Anna Żołyniak.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama