Reklama

Rondo w Żurawicy z imieniem wieloletniego proboszcza

06/05/2019 18:25

Rondo przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny otrzymało imię Księdza Prałata Stanisława Burczyka. Inicjatywa wyszła od mieszkańców miejscowości.

Rondo znajduje się u zbiegu ulic: Ojca Świętego Jana Pawła II, św. Józefa i Wojska Polskiego. Pomysł wyszedł od mieszkańców, a stosowny wniosek został złożony do Rady Gminy Żurawica. W uzasadnieniu napisano, że ksiądz Stanisław Burczyk był jednym z najbardziej zasłużonych kapłanów w archidiecezji przemyskiej i parafii Żurawica, a jego wieloletnie kierowanie parafią ukształtowało na trwałe społeczność żurawicką w ufności Bogu.

Radni [paywall]przychylili się do tego wniosku. Odsłonięcie tablicy związanej z nadaniem rondu imienia odbyło się 3 maja, w czasie obchodów Święta Konstytucji.

Reklama

Ks. Stanisław Burczyk urodził się 30 listopada 1921 r. w Długiem k. Sanoka. Formację seminaryjną odbywał w Brzozowie w latach 1940 – 1945. Święcenia kapłańskie otrzymał w Starej Wsi k. Brzozowa 30 grudnia 1944 r. Najpierw pracował jako wikariusz w Kołaczyczach, później w Krośnie i Dydni. W 1951 r. przyszedł do archikatedry w Przemyślu, gdzie był wikariuszem i katechetą. Zasłynął jako opiekun ministrantów, których liczba dochodziła wtedy nawet do 300. W latach 1960 – 1963 odbył specjalistyczne studia z muzyki. 31 lipca 1963 r. został mianowany dyrektorem Studium dla Organistów oraz wykładowcą śpiewu kościelnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. 3 marca 1967 r. został administratorem, a po miesiącu proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy. Wybudował nową plebanię oraz nowy kościół pw. św. Andrzeja Boboli, w którym następnie zorganizowano nową parafię.

Po przejściu na emeryturę 17 sierpnia 1996 r. nadal mieszkał w Żurawicy. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 9 kwietnia 2007 r.


fot.Agnieszka Wojtaszek
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    nnn - niezalogowany 2019-05-06 21:08:21

    to jakis dom wariatów, a nie POLSKA.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    proboszcz - niezalogowany 2019-05-06 21:18:37

    bałwochwalsko i  śmieszno

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    i - niezalogowany 2019-05-06 22:55:15

    jeżeli inicjatywa wyszła od mieszkańców no to o co chodzi, ich sprawa i wara od tego...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama