Rondo u zbiegu ul. 3 Maja i Morawskiej, koło huty szkła, otrzymało imię rotmistrza Witolda Pileckiego, a patronem ronda u zbiegu ul. Strzeleckiej, Pruchnickiej i Chodkiewicza będzie major Bronisław Lewkowicz. Rada miasta zmieniła uchwałę, której projekt zakładał nadanie rondu przy wyjeździe z Jarosławia w kierunku Pruchnika imienia kapitana Kazimierza Michalskiego.
Radny Piotr Kozak był jednym z pomysłodawców nazwania rond. Razem z parlamentarzystką Anną Schmidt-Rodziewicz i przedstawicielami środowisk związanych z Liceum Ogólnokształcącym nr 1 zaproponowali w lutym 2015 r., by nazwać je imieniem Pileckiego i Michalskiego. Propozycja czekała dość długo i jak stwierdził P. Kozak, inicjatorzy stracili już nadzieję, że[paywall] zostanie rozpatrzona. W końcu jednak radni wzięli uchwałę na warsztat, ale wprowadzili zmiany i Michalskiego zastąpili Lewkowiczem. – Nie jest to podyktowane brakiem szacunku dla Kazimierza Michalskiego, ale jego postać już została uhonorowana w szczególny sposób. Choćby poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Jarosławia. O majorze Lewkowiczu nie pamiętamy, a to osoba urodzona w Jarosławiu, z pięknym życiorysem. Walczył jako oficer w II wojnie światowej, był pilotem w angielskich siłach powietrznych. Potem jako cichociemny zrzucony do kraju. Zginął w listopadzie 1944 roku – uzasadniał Jarosław Pagacz, wiceprzewodniczący RM. – Kazimierz Michalski nie ma szczęścia do nazwania jego imieniem rond. Proponuję jednak rozważyć upamiętnienie go w podobny sposób. Może w nazwie ulicy – sugerował P. Kozak.
Jeden projekt uchwały podzielono na dwa, każdy mówiący o jednym rondzie i RM jednogłośnie je przyjęła. Rondo wyjazdowe w kierunku Przemyśla będzie nosiło imię rtm. W. Pileckiego, rondo na granicy miasta w stronę Pruchnika przyjmie imię mjra B. Lewkowicza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
swietnie brawo
Swietnie Brawo