Włodarze największych w swoich powiatach miast zarabiają nieźle i w zasadzie po równo. Co ciekawe tylko w przypadku jednego z włodarzy można przynajmniej częściowo prześledzić co robi z zarobionymi pieniędzmi. Tylko jeden nie ma zobowiązań kredytowych reszta spłaca hipoteki. W ich garażach raczej bieda – rekordzista ma dwa auta, które w tym roku osiągnęły „pełnoletniość”.
Kolejna odsłona analiz oświadczeń majątkowych osób decydujących o kształcie naszej rzeczywistości znów przynosi, a być może „ma” przynieść konkluzje, że „na władzy się nie dorobisz”.
Tym razem pod lupę wzięliśmy majątki włodarzy największych w regionie miast. Okazuje się, że są oni w zasadzie równi w zarobkach, swojemu włodarzowi niemal taką samą pensję wypłaca 60 tysięczny Przemyśl jak i niespełna 12-tysięczny Lubaczów – cała omawiana czwórka zarobiła w 2020 mniej więcej po 128 tys. zł. To pewne kuriozum.
Nawet nie[paywall] ze względu na zakres obowiązków, ale przede wszystkim dlatego, że możliwości budżetowe i potencjały gospodarcze poszczególnych miast sporo się różnią. Inną osobliwością jest gospodarowanie tymi zarobkami. Licząc w pewnym uproszczeniu co miesiąc na konto 3 burmistrzów i jednego prezydenta wpływa po 10,6 tys. zł (pomniejszone o podatki).
Tylko o Waldemarze Paluchu da się mniej więcej powiedzieć, na co te dochody są wydawane. Wspomniany burmistrz Jarosławia sprawując swą funkcję już drugą kadencję, przynajmniej wyszedł z długów. Na początku kadencji oprócz 60 tys. CHF kredytu hipotecznego, miał przeszło 81 tys. zł innych zobowiązań. Dziś spłaca już tylko hipotekę, z której zostało prawie 40 tys. franków.
Co z dochodami pozostałych? Cóż… wszyscy włodarze miast powiatowych z wyjątkiem Krzysztofa Szpyta rządzącego w Lubaczowie spłacają hipoteki, choć nie wydaje się, by robili to w jakimś zawrotnym tempie. Żaden z nich nie ma też większych oszczędności.
Wspomniany W. Szpyt w ciągu roku odłożył 800 zł i na koniec 2020 miał na koncie 2600 zł. 4 tys. zł do swoich oszczędności w ciągu roku dołożył W. Paluch, a około 15 tys. zł W. Bakun. W analogicznym okresie stratę odnotował tylko L. Kisiel – w 2019 deklarował, że ma 90 tys. zł oszczędności, a na koniec roku była to kwota o 60 tys. niższa. Tego ostatniego i tak nazwać można chyba liderem zamożności, bo ma najdroższy dom, a w garażu dwa najnowsze w zestawieniu auta. Po drugiej stronie rankingu znajduje K.Szpyt – jego dom wart jest zaledwie 100 tys. zł, a oba jego auta – rodzinny dodge i miejskie mini – mają po 18 lat.
Tknięci podejrzliwością poszukaliśmy domów o podobnej wartości w powiecie lubaczowskim i wyszło nam, że za takie pieniądze nie da się kupić domu, a dokładając 15-50 tys. można myśleć co najwyżej o kilkudziesięciometrowej drewnianej chatce… Szczegóły poniżej.
Wojciech Bakun (Prezydent Przemyśla)
Ma 40 tys. zł oszczędności, z czego 15 tys. to opłaty rezerwacyjne na zakup mieszkań. Tych z resztą prezydent ma już dwa. Pierwsze to blisko 80-metrowe lokum warte 170 tys. zł, drugie wraz z przyległą komórką ma 58,9 m kw. i wycenione jest na 253 tys. zł. W 2020 zarobił 128 987, 38 zł do czego dołożył 24 tys. zł pochodzących z wynajmu lokali. Jeździ fordem mondeo z 2008. Prezydent spłaca, a przynajmniej na dzień złożenia oświadczenia spłacał, 2 kredyty. Pierwszy to zobowiązanie hipoteczne, będzie je spłacał do 2029 roku, a 31 grudnia 2020 zostało mu jeszcze 196 697,02 zł. 31 grudnia miał jeszcze jeden kredyt konsumencki w kowcie 3841,43 PLN, ale według harmonogramu spłacił go do marca br.
Leszek Kisiel (burmistrz Przeworska)
Zgromadził 16 tys. zł oszczędności. Mieszka w 146-metrowym domu wartym 470 tys. zł. Posiada też działkę o wartości 57 tys. zł. w 2020 Zarobił 128 173,58 zł. Ma toyotę CHR z 2018 oraz ulubione auto posłów naszego regionu (czyby jakiś omen?) – hyundaia i20 z 2017. Ma kredyt odnawialny z limitem 19 900 oraz do spłaty 178 520,86 zł kredytu hipotecznego.
Krzysztof Szpyt (burmistrz Lubaczowa)
Ma 2652 zł oszczędności i polisę na życie opiewającą na kwotę 59 580,40 zł. Jest właścicielem 120 metrowego domu, o wartości zaledwie 100 tys. zł. Posiada też 3 działki warte w sumie155 tys. zł W 2020 zarobił 128 503,30 zł. Ma dwa auta, które w tym roku osiągnęły pełnoletność – dodge caravan z oraz mini one – oba z 2003 roku. Nie ma zobowiązań kredytowych.
Waldemar Paluch (burmistrz Jarosławia)
Na czarną godzinę odłożył 11 310 zł. Ma dom o powierzchni 168,1 m kw., który wraz z 8 arową działką, na której stoi, wart jest niespełna 520 tys. zł. Ponadto jest też posiadaczem jeszcze jednej, przeszło 3-arowej działki wartej 16 tys. zł. W 2020 roku zarobił 128 445,57 oraz z innych źródeł 970 zł. Jeździ chevroletem orlando z 2013 roku. Spłaca kredyt hipoteczny – na koniec roku miał do oddania bankowi 39 905,35 CHF, czyli w przeliczeniu około 167 tys. zł
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ilość apartamentów u jednego z wymienionych delikwentów coś mi się nie zgadza, ale pewnie tych zarezerwowanych na Tatarskiej nie trzeba jeszcze wykazywać, albo kupione na słupa?
Acha,jak widac pol miasta o tym mowi. I co teraz bedzie? A pytali sie wszyscy ,kto nastepny??
https://bip.przemysl.pl/download/attachment/114786/oswiadczenie-majatkowe-za-2020-rok-przewodniczacy-rm-maciej-kaminski.pdf%C2%A0 RADNY PRZEMYSKI BIJE ICH NA ŁEB, A I TE JEGO MIESZKANKA JAKOŚ NIE DROŻEJĄ,
Na zdjęciu są prezydenci, a nie ma radnych.Więc daruj sobie.Wszyscy wiemy o co vhodzi.
https://www.facebook.com/obywatelskakontrolawladz/posts/648184316132260
Jak na zarządzanie budżetem 400mln i odpowiedzialność finansową za swoje decyzje to pensje słabe. Prywatna firma z takim rocznym obrotem to lekko 5 x takie pensje. Poza tym, to niektórzy radni z Przemyśla, mają w sumie nie takie pensje w oświadczeniu i jqkoś wielkiego halo z tego nikt nie robi, a pracy dla miasta to nie ma. Taki biegacz (pseudonim, zaraz po chrześcijańskim rozbijaczu rodzin) na przykład. A i jeszcze poziom dziennikarstwa słaby, temat na pierwszej stronie to otrzymanie środków z funduszy norweskich, a nie to ile zarabiają prezydenci !
Jola - z doświadczenia od Janusza wiesz jak to sie robi ?!
Żadnych radnych mieszkania nie drożeją. Zresztą nie tylko radnych bo osów także mieszkanie babinetza kosztuje tyle samo ile 10 lat temu. Z chcęcią kupę za tę cenę :)
Ile można zarobić liżąc dupę pisiorom!
Stefek 79.185.90.13 obywatelska kontrola, trol na fc który zagląda w buty iinym niż z pislandi, , sami sobie piszą , sami odpowiadają , i dodają komentarze w ZP ppo to żeby to wrzucić na fc..
https://bip.przemysl.pl/download/attachment/115678/bakun.pdf a tu dokładnie, bez insynuacji Maćka,Grzesia czy ciort wie kogo
Bintang muda Real Betis Diego Lainez telah dipaksa untuk puas dengan dua penampilan pengganti dalam dua pertandingan terakhir timnya, tetapi ia memiliki setiap peluang untuk menggantikan Uriel Antuna di sini. one-tab.com , weebly.com , nobartv.fun , nobartv.com Malam pemenang pertandingan Brasil Cunha di perempat final segera berubah masam karena ia dipaksa keluar dengan masalah paha, dan ia akan dinilai secara teratur menjelang semifinal hari Selasa.
E tam.Dobrze policzyliście?
Ilość apartamentów u jednego z wymienionych delikwentów coś mi się nie zgadza, ale pewnie tych zarezerwowanych na Tatarskiej nie trzeba jeszcze wykazywać, albo kupione na słupa?
Albo żonę