Pod hasłem „Smak Estetyka Kreatywność” odbył się w Krakowie na początku marca finał XXIV Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych. Ekipa jarosławskiego Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych wypadła w tej rywalizacji znakomicie, a reprezentująca szkołę w kategorii cukiernik Kinga Mazur zajęła drugie miejsce na podium.
Adepci sztuki kulinarnej, cukierniczej, kelnerskiej i barmańskiej z 22 szkół z Polski i z zagranicy stanęli przed jurorami małopolskiego konkursu, by dowieść tego, że zdobywane na co dzień w szkole umiejętności i wiedzę potrafią przekuć w sukces.
Rywalizacja była zacięta, a konkurencja naprawdę spora, jednak uczniowie jarosławskiej placówki nie zawiedli, przywożąc z grodu Kraka[paywall] garść nagród i wyróżnień.
Zanim jednak dotarli do finału, musieli przejść pierwszy etap, który odbył się zdalnie i przesłać zgłoszenie i dokumentację fotograficzną swojej pracy.
W drugim, mającym już formułę stacjonarną, najlepiej z grona uczniów ZSSiB poradziła sobie startująca w kategorii cukierniczej Kinga Mazur z 3 klasy Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2.
Była dosłownie o krok od zwycięstwa, jednak wyprzedziła ją reprezentantka krakowskiego Zespłu Szkół Gastronomicznych – pełniącego rolę gospodarza wydarzenia. Kinga zajęła 2. miejsce na podium, a jej zadaniem było wykonanie dwóch prac: pierwszą były ciasteczka petits fours, drugą keks biszkoptowy z bakaliami.
„Kinga swoje petits fours nazwała tajemniczo „Kompilacja smaków z akcentem różanym” i oczarowała komisję konkursową” – relacjonuje w swoich mediach społecznościowych ZSSiB w Jarosławiu. Również tam znaleźć można przepis na zwycięskie słodkości.
W tej samej kategorii, co Kinga, startowała też Milena Liszka z klasy pierwszej technikum, która zaproponowała jurorom ,,Malinową finezję”.
Biszkopt migdałowy, przełożony masą marcepanową oraz śmietankową i dżemem malinowym połączonym z imbirem był wyśmienitą propozycją, niestety nie przebił tych zwycięskich i ostatecznie praca Mileny zasłużyła na wyróżnienie.
Z kolei sztuką kelnerską popisywali się w konkursie trzecioklasiści z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 Olga Grabas i David Sycz. Brawurowo serwowali napoje i potrawy różnymi metodami i technikami, przygotowali też menu i nakrycie stołu pt. ,,Coś dla planety”.
Ich zadaniem było również serwowanie napojów i potraw różnymi metodami i technikami. Wysiłki duetu doceniono 4. miejscem i wyróżnieniem za doskonałą prezentację potraw.
Z kolei z zadaniem dla młodych kucharzy, którym było rozebranie tuszki królika na elementy oraz przygotowanie zimnej zakąski z wykorzystaniem mięsa króliczego, zmagał się uczeń drugiej klasy technikum o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych Adrian Kijanka. Zainspirował się kuchnią włoską i tradycyjną kuchnią staropolską.
„Maślany comber z królika w pudrze migdałowo-różanym na melonowym carpaccio z musem chrzanowym i sosem z pikantnej czekolady” w jego wykonaniu oraz sposób wykonania ćwiczenia obowiązkowego nagrodzone zostały wyróżnieniem.
Nad przygotowaniem uczniów do konkursowych zmagań czuwały: Małgorzata Hopko-Pajda, Wioleta Stoch, Anna Nowak i Wanda Mazurek-Lecyk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze