Reklama

Różane smaki, malinowa finezja i maślany comber z królika. Jarosławianie docenieni w konkursie kulinarnym [ZDJĘCIA]

Pod hasłem „Smak Estetyka Kreatywność” odbył się w Krakowie na początku marca finał XXIV Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych. Ekipa jarosławskiego Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych wypadła w tej rywalizacji znakomicie, a reprezentująca szkołę w kategorii cukiernik Kinga Mazur zajęła drugie miejsce na podium.

Adepci sztuki kulinarnej, cukierniczej, kelnerskiej i barmańskiej z 22 szkół z Polski i z zagranicy stanęli przed jurorami małopolskiego konkursu, by dowieść tego, że zdobywane na co dzień w szkole umiejętności i wiedzę potrafią przekuć w sukces.

Rywalizacja była zacięta, a konkurencja naprawdę spora, jednak uczniowie jarosławskiej placówki nie zawiedli, przywożąc z grodu Kraka[paywall] garść nagród i wyróżnień.

Zanim jednak dotarli do finału, musieli przejść pierwszy etap, który odbył się zdalnie i przesłać zgłoszenie i dokumentację fotograficzną swojej pracy.

W drugim, mającym już formułę stacjonarną, najlepiej z grona uczniów ZSSiB poradziła sobie startująca w kategorii cukierniczej Kinga Mazur z 3 klasy Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2.

Była dosłownie o krok od zwycięstwa, jednak wyprzedziła ją reprezentantka krakowskiego Zespłu Szkół Gastronomicznych – pełniącego rolę gospodarza wydarzenia. Kinga zajęła 2. miejsce na podium, a jej zadaniem było wykonanie dwóch prac: pierwszą były ciasteczka petits fours, drugą keks biszkoptowy z bakaliami.

„Kinga swoje petits fours nazwała tajemniczo „Kompilacja smaków z akcentem różanym” i oczarowała komisję konkursową” – relacjonuje w swoich mediach społecznościowych ZSSiB w Jarosławiu. Również tam znaleźć można przepis na zwycięskie słodkości.

Reklama

W tej samej kategorii, co Kinga, startowała też Milena Liszka z klasy pierwszej technikum, która zaproponowała jurorom ,,Malinową finezję”.

Biszkopt migdałowy, przełożony masą marcepanową oraz śmietankową i dżemem malinowym połączonym z imbirem był wyśmienitą propozycją, niestety nie przebił tych zwycięskich i ostatecznie praca Mileny zasłużyła na wyróżnienie.

Obsługa kelnerska na wyśmienitym poziomie

Z kolei sztuką kelnerską popisywali się w konkursie trzecioklasiści z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 Olga Grabas i David Sycz. Brawurowo serwowali napoje i potrawy różnymi metodami i technikami, przygotowali też menu i nakrycie stołu pt. ,,Coś dla planety”.

Ich zadaniem było również serwowanie napojów i potraw różnymi metodami i technikami. Wysiłki duetu doceniono 4. miejscem i wyróżnieniem za doskonałą prezentację potraw.

Reklama

Z kolei z zadaniem dla młodych kucharzy, którym było rozebranie tuszki królika na elementy oraz przygotowanie zimnej zakąski z wykorzystaniem mięsa króliczego, zmagał się uczeń drugiej klasy technikum o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych Adrian Kijanka. Zainspirował się kuchnią włoską i tradycyjną kuchnią staropolską.

„Maślany comber z królika w pudrze migdałowo-różanym na melonowym carpaccio z musem chrzanowym i sosem z pikantnej czekolady” w jego wykonaniu oraz sposób wykonania ćwiczenia obowiązkowego nagrodzone zostały wyróżnieniem.

Nad przygotowaniem uczniów do konkursowych zmagań czuwały: Małgorzata Hopko-Pajda, Wioleta Stoch, Anna Nowak i Wanda Mazurek-Lecyk. 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości