Reklama

Różaniec i pięść

23/10/2019 07:54

Zaszokowało mnie logo planowanego na 11 listopada Marszu Niepodległości. Na zaciśniętej pięści nawinięty różaniec. W tle chyba tarcza i fragment religijnej pieśni maryjnej: Miej w opiece naród cały… Nie wiem, jaki cel przyświeca organizatorom marszu. Jak sądzę, zamierzają uhonorować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Żeby się jednak nie zaperzać jednostronnie, na własny użytek spróbowałem poszukać pozytywnego przekazu zaproponowanego logo.

W najtrudniejszych momentach dziejowych często odwoływaliśmy się do orędownictwa Matki Bożej. W Litanii loretańskiej określamy ją, między innymi, Królową Polski. W licznych dziejowych traumach u Niej szukaliśmy orędownictwa. Różaniec od średniowiecza jest bardzo mocno zrośnięty z formą polskiej modlitwy. Podobnie jak religijność maryjna.

Zacytowany fragment pieśni wybrzmiewa przeważnie w podniosłych chwilach albo religijnych, albo patriotycznych. I tak pięść w zamyśle pomysłodawców to być może graficzny skrót polskiej drogi do wolności. Musieliśmy jej albo bronić w licznych najazdach, próbować odzyskiwać w tłumionych powstaniach i wywalczyć w krwawych bojach na polach I wojny światowej. By po kilkudziesięciu latach znowu ją utracić na kolejne dekady. Zawsze sił dodawała nam modlitwa. Stąd na pięści różaniec, a w tle tarcza jako symbol duchowej ochrony. A więc być może logo Marszu Niepodległości to przekaz szlachetny, pełen braterskiej postawy i szacunku do siebie nawzajem? Graficzny skrót naszej historii. Chciałbym tak myśleć, ale nie mogę.

Kiedy oglądam relacje telewizyjne po niemalże każdym Marszu Niepodległości, na których padają hasła nacjonalistyczne, pełne pogardy dla ludzi myślących inaczej, mających inny kolor skóry lub inne poglądy polityczne, to raczej skłaniam się do innej interpretacji. A wszystko przy zaangażowaniu setek, może tysięcy policjantów, wozów policyjnych, w anturażu dymów, syren, wrzasków.

Pięść to pięść. Symbol przemocy, gwałtu, rozróby, nienawiści lub co najmniej buntu, frustracji. Nawinięty na pięść różaniec i cytat religijnej pieśni to mydlenie oczu i ogromne nadużycie symboliki religijnej do praktyk nie mających nic wspólnego z religią.

Szkoda ludzi, którzy w dobrej wierze biorą lub brali udział w Marszach Niepodległości. Szkoda, bo czołówki mediów od lat po 11 listopada zapełniają się materiałami, dowodzącymi naszego rzekomego nacjonalizmu. A radosne święto wybicia się Polski na niepodległość przeradza się w ponury, antywychowawczy spektakl.

Reklama

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-23 08:12:11

    Podobno PiS obiecuje spełnic zachciankę,posłowi elektowi panu Chrzanowi,ze powstanie w Jarosławiu Kuria Biskupia pod warunkiem,ze zrezygnuje z mandatu posła a na jego miejsce wejdzie nasz lokalny ulubieniec pan Piotrowicz z Krosna czy tez okolic.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-23 08:19:33

    "Różaniec i pięść"oraz "mieczyki Chrobrego " to były nieoficjalne graficzne symbole narodowców w II RP.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2019-10-23 08:58:50

    Włąśnie redaktór językiem "miłości" napisał tekst pełen pogardy dla ludzi myślących inaczej niż on. I drobna rada "redaktórze": jedź pan na ten marsz, zobacz pan i nie oglądaj tego w telewizji. Ta TeleVizja Nadaję tak jak Pan. A skoro pan bieże iinformacje z tv która kłamie to pan tez kłamie. i gardzi. Z miłości.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama