Reklama

Rozśpiewana Kalwaria Pacławska. Podsumowanie IX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Przez dwa dni Kalwaria Pacławska gościła uczestników IX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W sobotę, 27 stycznia odbyły się prezentacje konkursowe solistów w różnych kategoriach wiekowych, a już dzień później na scenie zaprezentowały się duety, zespoły śpiewacze i folklorystyczne, schole, chóry i orkiestry.

Cele festiwalu od lat są niezmienne. To m.in. upowszechnienie i podtrzymywanie tradycji wspólnego śpiewania i muzykowania kolęd i pastorałek, kultywowanie tradycji kolędniczych będących dziedzictwem kulturowym, promowanie młodych talentów poprzez prezentację twórczości artystycznej oraz środowisk twórczych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz integracja międzypokoleniowa.

Jury zgodnie stwierdziło wysoki poziom artystyczny i wykonawczy uczestników festiwalu. Doceniło również  wizerunek uczestników, który był niewątpliwie adekwatny do wykonywanych utworów sakralnych. Podpowiada jednak na przyszłość, by rzetelnie dobierać kategorie  przy zgłoszeniu (amatorzy/uczący się) w celu uniknięcia nieporozumień, a tym samym odbierania sobie możliwości adekwatnej oceny oraz zwracać uwagę na ambitus danego utworu i dobór do swojej skali głosu.

Reklama

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek byli: Klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu. Fundatorami nagród finansowych byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, a nagrody rzeczowe zapewnili: Kuria Metropolitalna w Przemyślu, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Miasta Przemyśla oraz Urząd Gminy Fredropol.

Nasza redakcja miała przyjemność objąć wydarzenie patronatem medialnym.

Reklama

Nagrodzone duety, zespoły i kapele

Jury w składzie dr hab. prof. UJK Elżbieta Przystasz – muzyk, artystka, dyrygentka, nauczycielka, mgr Lucyna Rudawska – muzyk, instruktor muzyki gospel oraz mgr Katarzyna Blat– wokalistka, autorka muzyki i tekstów, pedagog, po wysłuchaniu 21 zakwalifikowanych do II etapu prezentacji muzycznych, postanowiło nagrodzić i wyróżnić :  Antosię  i Frania Brzyskich z Trawnik Kolonii (3. miejsce w kategorii duety 6-12 lat), Katarzynę i Dorotę Niedziałek z Rzeszowa (1. miejsce w kategorii duety 13-17 lat), Julię i Emilię Turek z Lipy (2. miejsce w tej kategorii), Bieszczadzki Chór Młodzieżowy „Voci Sonore” z Ustrzyk Dolnych (1. miejsce w kategorii chóry 13-17 lat),  chór „Fraza” z Kosiny oraz Chór Komendy Stołecznej Policji (1 miejsca w kategorii chóry dorosłe), chór „Lumen” z Przeworska (3 miejsce w tej kategorii), Chór Angelus – Diakonia Muzyczna parafii oo. Franciszkanów w Horyńcu-Zdroju (wyróżnienie w tej kategorii),  Kwintet My5 z Kielc (1. miejsce w kategorii zespoły wokalne 6-12 lat), „Echo Łysicy” z Bielin (1. miejsce w kategorii zespoły śpiewacze), „Galicjanki z Roztocza” z Narola (2. miejsce w tej kategorii), Kapelę ZPiT „Żeromszczyzna” z Ciekot oraz studencki ZPiT „Katowice” UŚ w Katowicach (1. miejsca w kategorii zespoły folklorystyczne), kapelę „Galicjanie”  z Narola (2. miejsce w tej kategorii), „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego (3. miejsce w tej kategorii) oraz „Dąbrowianki” z Ciekot (wyróżnienie w tej kategorii). Wśród orkiestr, na 1. miejscu uplasował się Zespół Kameralny Szkoły Muzycznej I st. w Dydni. 2. miejsce należało się Orkiestrze Dętej OSP w Walawie. Ostatnią kategorią były zespoły wokalno instrumentalne. Tu jury postanowiło nagrodzić: „Machanaim” z Rzeszowa (1. miejsce), „Last Minute” z Przemyśla (2. miejsce) oraz „Rodzinę Gosztyłów” z Rozbórza Długiego (3. miejsce). Grand Prix Festiwalu otrzymała Kapela ZPiT „Żeromszczyzna” z Ciekot w gminie Masłów. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Grzegorza Michty – prowadzącego zespół.

Nagrodzeni soliści

W kategorii solistów od 6 do 9 lat na pierwsze miejsce zasłużyła Jagoda Pala z Bielska-Białej, drugie otrzymała Iga Kałamarz ze Studziana, a trzecie powędrowało do Leny Drozd z Rzeszowa. Wyróżnione zostały: Zuzanna Łysy z Walawy, Gabriela Śliwa z Borowej oraz Rozalia Tabała z Ciotuszy Nowej. Wśród solistów w wieku 10-13 lat, na podium znaleźli się: Wiktor Kotuła z Leżajska i Nina Szymańska z Muniny (1. miejsca), Wiktoria Syrek z Golanki i Agata Lasota z Suśca (2. miejsca) oraz Eryk Chudzik z Rzeszowa i Milena Homa z Gaci (3. miejsca). Równorzędne wyróżnienia otrzymały: Natalia Kubiś-Mroszczyk z Kolbuszowej, Emilia Tabała z Ciotuszy Nowej, Antonina Szylerz z Rozborza Długiego, Małgorzata Piersiak z Zielonki oraz Kinga Pochroń z Niedomic. W kategorii soliści w wieku 14-17 lat brylowali: Kornelia Wodka z Przemyśla i Karolina Polak z Warzyc (1. miejsca), Antonina Piotrowska z Rzeszowa i Marcel Kotuła z Leżajska (2. miejsca) oraz Kornelia Czerwiec z Krakowa (3. miejsce). Pięć wyróżnień powędrowało do: Nikoli Dryś z Muniny, Martyny Główki z Olkusza, Zuzanny Pali z Bielska-Białej, Oliwii Perc z Roźniatów oraz Emilii Wywrót z Nowosielca. Wśród dorosłych solistów, największe wrażenie na jury zrobiły Aleksandra Wójtowicz z Tomaszowa Lubelskiego (2. miejsce) oraz Izabela Dąbek z Rzeszowa (3. miejsce). Wyróżniona została natomiast Dominika Pruchnicka z Rzeszowa.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama