Przez dwa dni Kalwaria Pacławska gościła uczestników IX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W sobotę, 27 stycznia odbyły się prezentacje konkursowe solistów w różnych kategoriach wiekowych, a już dzień później na scenie zaprezentowały się duety, zespoły śpiewacze i folklorystyczne, schole, chóry i orkiestry.
Cele festiwalu od lat są niezmienne. To m.in. upowszechnienie i podtrzymywanie tradycji wspólnego śpiewania i muzykowania kolęd i pastorałek, kultywowanie tradycji kolędniczych będących dziedzictwem kulturowym, promowanie młodych talentów poprzez prezentację twórczości artystycznej oraz środowisk twórczych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz integracja międzypokoleniowa.
Jury zgodnie stwierdziło wysoki poziom artystyczny i wykonawczy uczestników festiwalu. Doceniło również wizerunek uczestników, który był niewątpliwie adekwatny do wykonywanych utworów sakralnych. Podpowiada jednak na przyszłość, by rzetelnie dobierać kategorie przy zgłoszeniu (amatorzy/uczący się) w celu uniknięcia nieporozumień, a tym samym odbierania sobie możliwości adekwatnej oceny oraz zwracać uwagę na ambitus danego utworu i dobór do swojej skali głosu.
Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek byli: Klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu. Fundatorami nagród finansowych byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, a nagrody rzeczowe zapewnili: Kuria Metropolitalna w Przemyślu, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Miasta Przemyśla oraz Urząd Gminy Fredropol.
Nasza redakcja miała przyjemność objąć wydarzenie patronatem medialnym.
Jury w składzie dr hab. prof. UJK Elżbieta Przystasz – muzyk, artystka, dyrygentka, nauczycielka, mgr Lucyna Rudawska – muzyk, instruktor muzyki gospel oraz mgr Katarzyna Blat– wokalistka, autorka muzyki i tekstów, pedagog, po wysłuchaniu 21 zakwalifikowanych do II etapu prezentacji muzycznych, postanowiło nagrodzić i wyróżnić : Antosię i Frania Brzyskich z Trawnik Kolonii (3. miejsce w kategorii duety 6-12 lat), Katarzynę i Dorotę Niedziałek z Rzeszowa (1. miejsce w kategorii duety 13-17 lat), Julię i Emilię Turek z Lipy (2. miejsce w tej kategorii), Bieszczadzki Chór Młodzieżowy „Voci Sonore” z Ustrzyk Dolnych (1. miejsce w kategorii chóry 13-17 lat), chór „Fraza” z Kosiny oraz Chór Komendy Stołecznej Policji (1 miejsca w kategorii chóry dorosłe), chór „Lumen” z Przeworska (3 miejsce w tej kategorii), Chór Angelus – Diakonia Muzyczna parafii oo. Franciszkanów w Horyńcu-Zdroju (wyróżnienie w tej kategorii), Kwintet My5 z Kielc (1. miejsce w kategorii zespoły wokalne 6-12 lat), „Echo Łysicy” z Bielin (1. miejsce w kategorii zespoły śpiewacze), „Galicjanki z Roztocza” z Narola (2. miejsce w tej kategorii), Kapelę ZPiT „Żeromszczyzna” z Ciekot oraz studencki ZPiT „Katowice” UŚ w Katowicach (1. miejsca w kategorii zespoły folklorystyczne), kapelę „Galicjanie” z Narola (2. miejsce w tej kategorii), „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego (3. miejsce w tej kategorii) oraz „Dąbrowianki” z Ciekot (wyróżnienie w tej kategorii). Wśród orkiestr, na 1. miejscu uplasował się Zespół Kameralny Szkoły Muzycznej I st. w Dydni. 2. miejsce należało się Orkiestrze Dętej OSP w Walawie. Ostatnią kategorią były zespoły wokalno instrumentalne. Tu jury postanowiło nagrodzić: „Machanaim” z Rzeszowa (1. miejsce), „Last Minute” z Przemyśla (2. miejsce) oraz „Rodzinę Gosztyłów” z Rozbórza Długiego (3. miejsce). Grand Prix Festiwalu otrzymała Kapela ZPiT „Żeromszczyzna” z Ciekot w gminie Masłów. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Grzegorza Michty – prowadzącego zespół.
W kategorii solistów od 6 do 9 lat na pierwsze miejsce zasłużyła Jagoda Pala z Bielska-Białej, drugie otrzymała Iga Kałamarz ze Studziana, a trzecie powędrowało do Leny Drozd z Rzeszowa. Wyróżnione zostały: Zuzanna Łysy z Walawy, Gabriela Śliwa z Borowej oraz Rozalia Tabała z Ciotuszy Nowej. Wśród solistów w wieku 10-13 lat, na podium znaleźli się: Wiktor Kotuła z Leżajska i Nina Szymańska z Muniny (1. miejsca), Wiktoria Syrek z Golanki i Agata Lasota z Suśca (2. miejsca) oraz Eryk Chudzik z Rzeszowa i Milena Homa z Gaci (3. miejsca). Równorzędne wyróżnienia otrzymały: Natalia Kubiś-Mroszczyk z Kolbuszowej, Emilia Tabała z Ciotuszy Nowej, Antonina Szylerz z Rozborza Długiego, Małgorzata Piersiak z Zielonki oraz Kinga Pochroń z Niedomic. W kategorii soliści w wieku 14-17 lat brylowali: Kornelia Wodka z Przemyśla i Karolina Polak z Warzyc (1. miejsca), Antonina Piotrowska z Rzeszowa i Marcel Kotuła z Leżajska (2. miejsca) oraz Kornelia Czerwiec z Krakowa (3. miejsce). Pięć wyróżnień powędrowało do: Nikoli Dryś z Muniny, Martyny Główki z Olkusza, Zuzanny Pali z Bielska-Białej, Oliwii Perc z Roźniatów oraz Emilii Wywrót z Nowosielca. Wśród dorosłych solistów, największe wrażenie na jury zrobiły Aleksandra Wójtowicz z Tomaszowa Lubelskiego (2. miejsce) oraz Izabela Dąbek z Rzeszowa (3. miejsce). Wyróżniona została natomiast Dominika Pruchnicka z Rzeszowa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze