Reklama

Rozterki księdza-żołnierza

25/05/2019 09:30

"Ego te absolvo" to tytuł monodramu poświęconego kapelanowi Legionów Polskich ks. płk. Józefowi Panasiowi. Spektakl został wystawiony w auli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

W główną rolę wcielił się Hubert Kułacz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego dziadek służył w II Brygadzie Legionów Polskich tzw. Karpackiej, w tym samym pułku, co ks. Józef Panaś.

Widzowie mogli [paywall]się cofnąć w czasie do  1915 r. i razem z bohaterskim kapłanem przemierzyć część szlaku II Brygady Karpackiej, podczas którego duchowny zmagał się z dramatycznymi wydarzeniami i okrucieństwami I wojny światowej.

Organizatorami wydarzenia byli: Duszpasterstwo Środowisk Tradycyjnych w Przemyślu, Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. – Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić oraz uczcić pamięć księdza, którego życiowa droga związana jest w szczególny sposób z Przemyślem. W listopadzie 1918 r., gdy I wojna światowa miała się ku końcowi, ks. pułkownik Józef Panaś był jednym z głównych organizatorów obrony Przemyśla w wojnie ukraińsko-polskiej, która trwała aż do połowy 1919 roku – powiedział Marek Kulpa. Od kilku lat organizuje on wydarzenia upamiętniające postać ks. Panasia.
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama