Reklama

Ruszy kopalnia siarki w Baszni. Będzie praca dla 100 osób! [WIZUALIZACJA]

10/08/2017 19:21

– Ogromny wpływ na rozwój gminy i ziemi lubaczowskiej – tak Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów, ocenia reaktywację Kopalni Siarki „Basznia II” w Podlesiu. W czwartek, 3 sierpnia, wmurowano akt erekcyjny pod budowę kopalni. Koszt budowy wyniesie około 60 mln zł. W pierwszym etapie kopalnia ma zatrudnić 100 osób. Potem więcej. Daje też miejscowym firmom szansę na kooperację oraz rozwój przetwórstwa, a gminie spore dochody.

– To ważna chwila dla gminy, powiatu lubaczowskiego i całego Podkarpacia. Świętokrzyska Polska Siarka, nasza rodzima firma, zainwestuje 60 milionów złotych i stworzy minimum 100 miejsc pracy. To ogromny zastrzyk energii dla[paywall] rozwoju społeczno-gospodarczego całego regionu od lat. To także szansa na pracę dla młodych ludzi. Zawsze będziemy wspierać rozwój takich inwestycji w polskiej gospodarce – mówiła poseł Anna Schmidt-Rodziewicz podczas symbolicznego wbicia łopat pod budowę kopalni. – Oczekiwania mamy olbrzymie – przyznawał W. Kapel.

– W powstającej kopalni widzimy kreatora rozwoju gminy i regionu. Samorząd od początku starań o reaktywację kopalni czynnie w nich uczestniczył. Trwało to siedem lat, ale dzisiaj mamy efekt. Dla gminy to, po pierwsze, miejsca pracy dla mieszkańców. Po drugie szansa na rozwój miejscowych firm w ramach kooperacji z kopalnią. Możliwość uruchomienia przetwórstwa wydobytego surowca. Nie do pominięcia są bezpośrednie wpływy do gminnego budżetu w formie różnego rodzaju podatków oraz opłaty eksploatacyjnej. Będą to dochody liczone w setkach tysięcy złotych. Jak na nasze warunki to duża kwota – dodawał wójt.

O wadze tej inwestycji świadczy obecność władz województwa, osób które przyczyniły się do uruchomienia kopalni oraz przedstawicieli firm, które za wydobycie siarki będą odpowiadać. Wmurowania aktu erekcyjnego oraz symbolicznego wbicia łopat pod budowę kopalni siarki Basznia II dokonali posłanka na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes zarządu Polska Siarka sp. z o.o. Maciej Banaś, prezes zarządu Kopalnie Dolomitu SA Longin Bokwa, przewodniczący Rady Nadzorczej Polska Siarka SA Przemysław Bokwa, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie prof. Marek Cała i wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.  Obecni byli również duchowni, przedstawiciele partnerskich samorządów i służb mundurowych.

Reklama

Lubaczowska siarka

Wydobycie siarki w Baszni miało swój początek w latach 70. ubiegłego wieku. Uruchomiono wtedy jedyną w Polsce kopalnię siarki zlokalizowaną poza zagłębiem tarnobrzesko-staszowskim. Niestety kopalnia nie była rentowna ze względu na trudne w owym czasie warunki eksploatacyjne złóż. Problemy pogłębił późniejszy spadek popytu na siarkę. W 1988 r. rozpoczęto likwidację kopalni. Dwa lata później ponownie ruszyło wydobycie, jednak po trzech definitywnie ją zamknięto. Dziś, po wieloletnich staraniach, w których ważną rolę odegrał samorząd gminy Lubaczów, kopalnia się odradza. Siarka będzie wydobywana przy użyciu podziemnego wytopu. Gorąca woda pompowana do złóż zalegających na głębokości 20 – 320 metrów będzie wynosić roztopiony surowiec. Według szacunków złoża zapewniają wydobycie na najbliższe 20 – 30 lat przy założeniu, że rocznie będzie pozyskiwane około 200 tysięcy ton siarki.

Budowa ma potrwać od pół roku do 8 miesięcy. Potem ruszy wydobycie.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    spragniony - niezalogowany 2017-08-10 21:21:56

    Jabole też będą robić?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama