Reklama

Ruszył remont szlacheckiego dworku

23 marca br. ruszyły prace remontowo-budowlane przy zabytkowym, szlacheckim dworku w Żurawicy Górnej. Dzień wcześniej, 22 marca br., wójt gminy Tomasz Szeleszczuk i szef firmy MK – Budowy sp. z o.o. Marek Kurpiel podpisali umowę na wykonawstwo.

W parafowaniu umowy uczestniczyli także przewodniczący Rady Gminy w Żurawicy Maciej Gałuszka oraz radny Zdzisław Chytła. Zadaniem wykonawcy pierwszego etapu jest odbudowa i dobudowa obiektu do stanu surowego otwartego. Ta część inwestycji ma się zakończyć pod koniec listopada br. Łączny koszt to ok. 4 mln 208 tys. zł[paywall].

Przez całe lata zabytkowy, szlachecki dworek w Żurawicy Górnej niszczał. Do tego stopnia, że dla wielu osób jedynym rozsądnym rozwiązaniem była jego rozbiórka. Ale nie dla władz gminy, które postarały się o 2,5-milionową dotację z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Po generalnym remoncie mają tam powstać m.in. gminne przedszkole oraz sala konferencyjno-bankietowa.

Reklama

Informacje o istnieniu szlacheckiego dworku w Żurawicy Górnej pochodzą jeszcze z XVI wieku. W obecnym kształcie wzniesiony został u schyłku XVIII wieku. Dzisiaj jest ruiną. Ale dzięki zaangażowaniu władz gminy i poparciu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Beaty Kot odzyska dawny blask. Dworek wraz z całą działką został wpisany do rejestru zabytków 24 listopada 1997 r. W posiadanym przez Urząd Gminy w Żurawicy zbiorze dokumentów znajdują się liczne zdjęcia z „zabezpieczania” obiektu przed dalszą degradacją oraz nieuprawnionymi działaniami osób postronnych.
Na przestrzeni lat, od 2003 do 2017 r., odpowiednie służby wielokrotnie lustrowały dworek. Z wniosków wynikało, że jego stan techniczny od momentu wpisu do rejestru zabytków był bardzo zły. Pomiędzy 2003 a 2016 r. doszło do dalszej degradacji obiektu: zawalenia konstrukcji dachowej do środka budynku, całkowitego zniszczenia wejścia do budynku, zawalenia ścian konstrukcyjnych. Kolejni wójtowie gminy podejmowali próbę wykreślenia dworku z rejestru zabytków. 23 marca 2007 r. po raz pierwszy minister kultury wydał decyzję odmowną. Kolejna wydana została 25 sierpnia 2009 r.

Uratowany dzięki dotacji

Kompleksową dokumentację na odbudowę wraz z rozbudową dworku przy ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego wykonała pracownia „Pro-Art” z Jarosławia. Jak już wspomnieliśmy, kilka dni temu podpisana została umowa na wykonawstwo. Wszystko było możliwe dzięki otrzymaniu potężnej, bo 2,5-milionowej dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze te muszą zostać wykorzystane do końca 2022 r.

Pierwotnie dworek składał się z części parterowej i poddasza. Ale obecnie w niczym takiego obiektu nie przypomina. Zachowały się jedynie fragmenty ścian zewnętrznych drewnianych i fragmenty murów ceglanych wewnętrznych oraz trzony kominów. Po przebudowie dworek nazywany „rządcówką” będzie miał trzy kondygnacje – w tym jedną podziemną. Według wstępnych planów ma być wykorzystana jako miejsce dla czterooddziałowego gminnego przedszkola oraz sali konferencyjno-bankietowej na ok. 100 – 120 osób. Prace nie obejmą jednak wyłącznie budynku – zagospodarowany zostanie cały, przyległy do niego teren, na którym powstaną m.in.: urokliwe alejki, nowe oświetlenie, altana, plac zabaw, parking i siłownia zewnętrzna.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama