23 marca br. ruszyły prace remontowo-budowlane przy zabytkowym, szlacheckim dworku w Żurawicy Górnej. Dzień wcześniej, 22 marca br., wójt gminy Tomasz Szeleszczuk i szef firmy MK – Budowy sp. z o.o. Marek Kurpiel podpisali umowę na wykonawstwo.
W parafowaniu umowy uczestniczyli także przewodniczący Rady Gminy w Żurawicy Maciej Gałuszka oraz radny Zdzisław Chytła. Zadaniem wykonawcy pierwszego etapu jest odbudowa i dobudowa obiektu do stanu surowego otwartego. Ta część inwestycji ma się zakończyć pod koniec listopada br. Łączny koszt to ok. 4 mln 208 tys. zł[paywall].
Przez całe lata zabytkowy, szlachecki dworek w Żurawicy Górnej niszczał. Do tego stopnia, że dla wielu osób jedynym rozsądnym rozwiązaniem była jego rozbiórka. Ale nie dla władz gminy, które postarały się o 2,5-milionową dotację z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Po generalnym remoncie mają tam powstać m.in. gminne przedszkole oraz sala konferencyjno-bankietowa.
Informacje o istnieniu szlacheckiego dworku w Żurawicy Górnej pochodzą jeszcze z XVI wieku. W obecnym kształcie wzniesiony został u schyłku XVIII wieku. Dzisiaj jest ruiną. Ale dzięki zaangażowaniu władz gminy i poparciu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Beaty Kot odzyska dawny blask. Dworek wraz z całą działką został wpisany do rejestru zabytków 24 listopada 1997 r. W posiadanym przez Urząd Gminy w Żurawicy zbiorze dokumentów znajdują się liczne zdjęcia z „zabezpieczania” obiektu przed dalszą degradacją oraz nieuprawnionymi działaniami osób postronnych.
Na przestrzeni lat, od 2003 do 2017 r., odpowiednie służby wielokrotnie lustrowały dworek. Z wniosków wynikało, że jego stan techniczny od momentu wpisu do rejestru zabytków był bardzo zły. Pomiędzy 2003 a 2016 r. doszło do dalszej degradacji obiektu: zawalenia konstrukcji dachowej do środka budynku, całkowitego zniszczenia wejścia do budynku, zawalenia ścian konstrukcyjnych. Kolejni wójtowie gminy podejmowali próbę wykreślenia dworku z rejestru zabytków. 23 marca 2007 r. po raz pierwszy minister kultury wydał decyzję odmowną. Kolejna wydana została 25 sierpnia 2009 r.
Kompleksową dokumentację na odbudowę wraz z rozbudową dworku przy ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego wykonała pracownia „Pro-Art” z Jarosławia. Jak już wspomnieliśmy, kilka dni temu podpisana została umowa na wykonawstwo. Wszystko było możliwe dzięki otrzymaniu potężnej, bo 2,5-milionowej dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze te muszą zostać wykorzystane do końca 2022 r.
Pierwotnie dworek składał się z części parterowej i poddasza. Ale obecnie w niczym takiego obiektu nie przypomina. Zachowały się jedynie fragmenty ścian zewnętrznych drewnianych i fragmenty murów ceglanych wewnętrznych oraz trzony kominów. Po przebudowie dworek nazywany „rządcówką” będzie miał trzy kondygnacje – w tym jedną podziemną. Według wstępnych planów ma być wykorzystana jako miejsce dla czterooddziałowego gminnego przedszkola oraz sali konferencyjno-bankietowej na ok. 100 – 120 osób. Prace nie obejmą jednak wyłącznie budynku – zagospodarowany zostanie cały, przyległy do niego teren, na którym powstaną m.in.: urokliwe alejki, nowe oświetlenie, altana, plac zabaw, parking i siłownia zewnętrzna.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze