Reklama

Ruszyły szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Konieczna obecność rodzica

7 czerwca br. rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat, realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień. To jak dotąd najmłodsza grupa osób rekomendowanych do szczepienia przeciwko COVID-19.

– Razem z grupą 16 – 18 lat zaszczepić się może ponad 2,5 miliona uczniów z około 24 tysięcy szkół i placówek oświatowych. Dodatkowa akcja szczepień dla uczniów zostanie zorganizowana we wrześniu, po ich powrocie z wakacji – informuje rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie Rafał Śliż.

Szczepienia dzieci w wieku 12 plus są efektem pozytywnej[paywall] decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) i rekomendacji działającej przy premierze RP Rady Medycznej. Dzieci w grupie wiekowej 12 plus są szczepione preparatem firmy Pfizer. Tak samo jak osoby dorosłe otrzymują 2 dawki szczepionki.

Kwalifikacją do szczepienia jest kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, będący jednocześnie podstawą decyzji, czy dana osoba może być zaszczepiona. Co istotne, podczas szczepienia przeciw COVID-19 dziecka w wieku 12 – 15 lat konieczna jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.

– Obecnie uczniowie mogą się szczepić na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, czyli w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych – wyjaśnia R. Śliż. Przypomina jednocześnie, że od 17 maja trwa rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat.

Pierwsi już zaszczepieni

Jeśli chodzi o sposoby rejestracji dzieci, są one tożsame jak dla pozostałych grup wiekowych. Rodzic może zadzwoń na infolinię 989 lub wysłać SMS-a o treści SzczepimySię pod numer 880 333 333. Może również skorzystać z e-Rejestracji lub umówić szczepienie bezpośrednio w punkcie szczepień.

W Przemyślu dzieci z grupy 12 – 15 lat zaszczepimy praktycznie od ręki w punkcie szczepień powszechnych przy ul. Ratuszowej (sala gimnastyczna, wejście od ul. Wodnej). Rejestracji dokonać można bezpośrednio na miejscu lub telefonicznie pod numerem 792 605 905 (pn. – pt. od g. 8 do 18).

Oczywiście, jak podaliśmy wyżej, można to zrobić również poprzez inne dostępne kanały zewnętrzne.

Reklama

W przemyskim punkcie szczepień powszechnych przy Ratuszowej już 7 czerwca zdążyło się zaszczepić kilka osób z grupy wiekowej 12 plus.

– Kilkanaście osób z tej grupy zarejestrowało się w tym dniu na szczepienie bezpośrednio u nas, a kolejne kilkanaście przez kanały zewnętrzne – poinformował Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, pod który podlegają też punkty szczepień przy ul. Sportowej i Monte Cassino.

Zgodnie z zapowiedziami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka we wrześniu planowane jest też uruchomienie akcji szczepień w placówkach oświatowych, którą poprzedzi akcja informacyjna.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek mają zbierać kwestionariusze od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13 – 17 września planowana jest już akcja szczepień.

Aktualne prowadzone są także badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci młodszych, w wieku 7 – 12 lat. Ich wyniki mają być znane we wrześniu.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Miodek - niezalogowany 2021-06-09 12:40:02

    Nie chcę być złośliwym, ale wydaje mi się, że przed opublikowaniem artykułu należałoby go przeczytać i sprawdzić.  Ostatnio często pojawiają się artykuły pisane chyba na szybko bez kontroli z różnymi błędami czy to ortograficznymi czy stylistycznymi.  W tym artykule  "ruszyły się szczepienia" .  Panie redaktorze gdzie się ruszyły ? Gdzieś poszły ? ????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wierzący - niezalogowany 2021-06-09 17:26:03

    Najpierw było tak: seniorzy powinni się zaszczepić, by nie chorowały wnuki, a teraz okazuje się, że to wnuki muszą się szczepić, by nie chorowali dziadkowie. Polecam przygody dobrego wojaka Szwejka, by nie zwariować z powodu tak kreatywnego wirusa. Choć niektórzy Szwejka uważają za głupka, ale On nie miał wyjścia, musiał być głupszy od tych, którzy mu zafundowali życie w czymś czego nie da się pojąć, by przeżyć. Jego krytycy poczuli komfort, gdy się wygłupiał, bo byli lepsi w głupocie niż On.  Oj, ilu tu jest podobnych do ludzi z otoczenia Szwejka ,... Czekam z utęsknieniem na paszporty covidowe, rozwiążą mój problem dotyczący kontaktów z idiotami. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-06-09 20:16:44

    TESTUJĄ PREPARATY NA COVID - 19 NA POLSKICH DZIECIACH - WOLNEMEDIA.NET

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama