Reklama

Ryszard Miłoszewski: Zablokowaliśmy budowę kilku supermarketów

Pod Wawelem odbyło się Święto Kupca, zorganizowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką. W krakowskim magistracie odbyła się część oficjalna imprezy, podczas której postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy kilka osób otrzymało Złoty Krzyż Zasługi. Wśród wyróżnionych był prezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Ryszard Miłoszewski.

Złotym Krzyżem Zasługi nie nagradza się za byle co. Co dla pana oznacza to wyróżnienie?

–To piękny prezent, zwieńczenie pewnego okresu w życiu. Od dwóch miesięcy jestem emerytem. Zaskoczony byłem miejscem wręczenia odznaczenia. Myślałem, że odbiorę je z rąk wojewody podkarpackiego. Jako prezes, ale przede wszystkim członek kongregacji, coś staram się robić w Przemyślu. Od zawsze wychodzimy z założenia, że każdy powinien dać coś od siebie drugiemu[paywall].

Jakie były początki Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej?

Reklama

– Jestem jej współzałożycielem. Było to w 2002 roku. Przemyska Kongregacja Kupiecka powstała jako oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. W 2007 roku zostałem wybrany prezesem, a w 2008 roku staliśmy się samodzielną organizacją, wchodzącą w skład krakowskiej. Wcześniej działałem w Przemyskim Stowarzyszeniu Kupieckim.

Jakie są cele przemyskiej kongregacji?

– Zrzeszamy kupców, drobnych przedsiębiorców. Naszym nadrzędnym celem jest obrona przed sieciami sklepów typu super- i hipermarkety. Nie ukrywam, że kilka spraw związanych z budową w Przemyślu nowych sklepów wielkopowierzchniowych udało się nam zablokować. Uważam, że w mieście jest za dużo supermarketów. Obecnie nasza kongregacja liczy 65 członków.

Reklama

W starciu z supermarketami jakieś szanse macie, ale jeśli do nich dołączą osoby decyzyjne w mieście, wasze szanse maleją.

– Nie zawsze. Po raz kolejny udało się nam na przykład zablokować budowę galerii na placu Rybim. Mówiono cały czas, że będzie to hotel z jakimiś punktami handlowymi. Doskonale wiemy, że to był blef. Część handlowa liczy zazwyczaj 95 procent powierzchni, część hotelowa 5 procent. Mamy nadzieję, że w końcu miasto pójdzie po rozum do głowy i zrezygnuje z tego pomysłu.

Wielokrotnie narzekał pan na sytuację na Zielonym Rynku. Ta wciąż jest nierozwiązana.

Reklama

– To wielki wstyd. To, co się dzieje na Zielonym Rynku, jest niedopuszczalne. Od momentu remontu pierwszej części nic się potem nie działo. Ponoć miasto pisało wnioski o dofinansowanie. Okazało się ostatnio, że wniosek trafił na listę rezerwową. 15 stycznia przyszłego roku ma być wiadomo, czy będą jakiekolwiek pieniądze na dokończenie remontu targowiska. Ludzie z Polski przyjeżdżają tutaj i pytają mnie, co to jest?! Przecież w takich warunkach nie handluje się już nawet na wsiach.

Oprócz działalności związanej z obroną interesów drobnych przedsiębiorców organizujecie, i to na dużą skalę, akcje charytatywne.

Reklama

– Mamy to w statucie, ale nawet gdyby taki zapis nie widniał, organizowalibyśmy je. Robimy imprezy z różnych okazji, choćby Dnia Dziecka czy Mikołaja. Pomagamy Polakom na Ukrainie. Ufundowaliśmy zestaw komputerowy dla polskiej szkoły w Mościskach. Wciąż trwa zbiórka pieniężna w ramach kolejnej edycji świątecznej akcji. Zebrane datki trafią do Domu Polskiego w Samborze i Polskiego Radia Lwów.

Co pana boli w Przemyślu?

– Najbardziej fakt, że nie potrafimy zatrzymać młodych ludzi, którzy wręcz hurtowo stąd wyjeżdżają. Przemyśl jest coraz bardziej sennym miasteczkiem, a przecież mamy ogromny potencjał turystyczny. Nie potrafimy się sprzedać, zareklamować. Miasto potrzebuje świeżej krwi. Ukuło się powiedzenie, że Przemyśl jest miastem emerytów i rencistów. Kilka lat temu to było nie do pomyślenia. Dlaczego w mieście nie ma codziennie po 40, 50 autokarów turystycznych? Ci ludzie zostawiliby tutaj konkretne pieniądze, które rozwijałyby kilka branż. Boli mnie, że mimo ruchu bezwizowego dla Ukraińców, nie odczuwamy z tego korzyści. Nasi wschodni sąsiedzi „przeskakują” Przemyśl i jadą dalej. Dlaczego? Niech każdy z nich zostawi tutaj sto dolarów. Na pewno miasto złapałoby dzięki temu oddech. Nie rozumiem, dlaczego obecna władza nie chce zaryzykować i bardziej otworzyć się na innych. Nie oszukujmy się, że tutaj, na kresach, ktoś wybuduje nam ogromną fabrykę. Nie wybuduje. Ale żeby nie mieć żadnych innych alternatyw... Nie pojmuję.

Reklama

Uroczystości w Krakowie
Doroczne, krakowskie obchody Święta Kupca rozpoczęły się 10 grudnia br., od mszy świętej, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po eucharystii uczestnicy w barwnym orszaku przemaszerowali wokół Rynku Głównego w kierunku estrady targów bożenarodzeniowych, z której Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, wygłosił doroczne orędzie. Tradycją związaną z obchodami Święta Kupca w Krakowie jest tzw. śniadanie kupieckie, poprzedzone spotkaniem w sali obrad Rady Miasta Krakowa, podczas którego przedstawiciele władz miasta i regionu dokonują podsumowań związanych z działalnością lokalnego handlu. To również okazja do pasowania nowych kupców i uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju środowiska kupieckiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Krzysztof Janarek, Ryszard Miłoszewski i Marian Satała. Brązową statuetkę KOGI otrzymał Ryszard Bukowski, Medal 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej – Wojciech Pieprzny, dyplomy KKK – Zenon Sura i Maciej Dębicki (wszyscy z PKK). W ceremonii pasowania na kupca, dołączając tym samym do Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej, uczestniczyli Renata Telega i Rafał Wlazło.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    fan - niezalogowany 2017-12-17 16:18:02

    A gdzie medal dla krysi?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    vty - niezalogowany 2017-12-17 18:17:54

    pijaczki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2017-12-17 18:30:21

    Użyteczny.Na takich zawsze można liczyć w destrukcji

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama