Reklama

Rzeszów minimalny

25/03/2024 14:41

Od 15 marca do końca kwietnia w Małej Galerii Fotografii, działającej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), czynna jest wystawa Artura Wysockiego „Rzeszów minimalny”.

Tytuł wystawy można odczytać dwojako – jako minimalną, ograniczoną do wybranych wycinków opowieść o mieście, albo, jako autorski projekt polegający na redukcji elementów i maksymalnym uproszczeniu formy, a także rezygnacji z przekazu, czyli charakterystycznych cech minimalistycznej fotografii, w której liczy się jedynie forma. Do mnie bardziej przemawia druga wersja, choć w przypadku fotografii Artura Wysockiego obie te definicje się uzupełniają. Autor pokazał estetycznie oprawione fotografie przedstawiają architektoniczne rozwiązania narzucone przez trendy aktualne w architekturze, na przykładzie obiektów, które powstały w ostatnich latach w Rzeszowie.

Wybrane budynki, czy mosty artysta fotografował w myśl zasady, że mniej może znaczyć więcej. Zdjęcia bardzo rygorystyczne ograniczał do czerni i bieli, czasem do stonowanych odcieni szarości. Ważnym elementem są multiplikowane rytmy, które sprawiają, że obrazy nie są płaskie i zachowują niezbędne dla architektury wrażenie przestrzeni. Dążąc do minimalizmu, autor zrezygnował z drugiego planu, umieszczając fotografowane obiekty na tle domyślnego nieba, które jest czarne. Oglądamy więc pojedyncze budowle pozbawione otoczenia, kontekstu, którego bez odwołania się do tytułu nie rozpoznamy, nie wiedząc, jak wpasowują się one w tkankę miasta. Trochę jak budowle powstałe gdzieś w pustym kosmosie.

Reklama

To przykład, że minimalizm i ascetyczna wizja piękna doskonale sprawdzają się w fotografii współczesnej architektury. Choć zabrzmi to paradoksalnie, fotografia minimalistyczna poprzez prostotę jest w stanie u odbiorców wywołać bardzo dużo emocji. Wysockiemu to się udało.


Jacek Szwic

Wernisaż wystawy.


Artur Wysocki

Projektant mostów z zawodu, fotograf z zamiłowania, społecznik. Od 2008 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. W fotografii najbliższa jest mu architektura oraz ludzie i natura, a w szczególności wpływ człowieka na środowisko. Jest uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, krajowych i zagranicznych, a także laureatem wielu konkursów fotograficznych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, m.in.: „Portret Prawdziwy”, „Międzynarodowe Biennale Krajobrazu S-ave the e-art-h”, „Wszystkie dzieci świata”, „Życie jest piękne”, „Karpackie oblicza” i inne. Aktywnie popularyzuje sztukę fotograficzną w Rzeszowie poprzez organizację wystaw fotograficznych w Galerii Nierzeczywistej RSF, plenerów, otwartych spotkań dyskusyjnych poświęconych fotografii oraz lokalnych i międzynarodowych inicjatyw fotograficznych w ramach działań Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/03/2024 14:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama