Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 2 kwietnia br. wydał decyzję o odmowie zatwierdzenia wyższych cen i stawek opłat za wodę i odprowadzanie ścieków w Przemyślu. Równocześnie wezwał Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu do przedstawienia, w ciągu 30 dni od otrzymania tej decyzji, nowego, skorygowanego wniosku taryfowego.
Wniosek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu o zmianę (podwyższenie) stawek za wodę i odprowadzanie ścieków wpłynął do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 28 stycznia br. Wówczas został poddany wstępnej analizie, a w związku z wystąpieniem braków formalnych spółka została wezwana o ich uzupełnienie[paywall].
Obecnie cena za 1 metr sześcienny wody w Przemyślu wynosi 4,89 zł (netto), odprowadzanie ścieków – 4,75 zł (netto). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że od 1 czerwca br. ceny za 1 metr sześc. wody mają wzrosnąć o niecałe 25 procent, czyli o 1 zł, podobnie za odprowadzanie ścieków.
Wniosek trafił do Rzeszowa, bo od pewnego czasu kwestia podwyżek wody i odprowadzania ścieków rozgrywa się na linii dostawca wody w danej miejscowości – regionalne zarządy gospodarki wodnej PGW „Wody Polskie”. Dostawca zgłasza wniosek o nową taryfę, „Wody Polskie” – po przeprowadzeniu odpowiednich analiz (czy ma merytoryczne uzasadnienie, czy jest prawidłowo sporządzony, czy podwyżka jest akceptowalna) – zatwierdza go.
Zapytaliśmy wówczas prezesa PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mariusza Kwaśnego o powody podwyżki cen.
Odpowiedział: – Planowana podwyżka wynika z kilku powodów. Przede wszystkim ze wzrostu płacy minimalnej, wzrostu nośników energii, czyli gazu i prądu, który poszedł w górę. A także z powodu wyższych cen za komponenty do produkcji wody i oczyszczania ścieków. Nowe stawki weszłyby w życie od 1 czerwca. Nie mogę powiedzieć, czy będzie to na przykład podwyżka o jeden złoty. Ustawa wyraźnie mówi, jakie wymogi muszą być spełnione, aby nowa taryfa została zatwierdzona. I może się okazać, że nowe ceny będą nieco zwiększone od rekomendowanych lub nieco zmniejszone.
Do ostatniej podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków doszło w Przemyślu trzy lata temu, w 2018 r. Dotychczasowe taryfy kończą się z końcem maja i szefostwo PWiK sp. z o.o. musiało złożyć do Wód Polskich odpowiednie sprawozdania finansowe, z których wynikała aktualna cena wody. Przy okazji wystąpiło o aktualizację cenników, czyli zwiększenie opłat.
Kilka razy pytaliśmy w Państwowym Gospodarstwie Wodnym „Wody Polskie” Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, czy podjęte zostały już jakieś decyzje? 14 kwietnia br. otrzymaliśmy odpowiedź.
– Wniosek przemyskiej spółki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji został przeanalizowany. Przedstawione w nim ceny za wodę i ścieki na najbliższe trzy lata zakładały wzrost w stosunku do obowiązujących aktualnie cen i nie zostały zaakceptowane przez Wody Polskie, które pełnią funkcję organu regulacyjnego. W związku z powyższym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 2 kwietnia tego roku wydał decyzję o odmowie zatwierdzenia cen i stawek opłat– wyjaśnił kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej PGW WP RZGW w Rzeszowie Krzysztof Gwizdak.
– Równocześnie przedsiębiorstwo zostało wezwane do przedstawienia, w ciągu 30 dni od otrzymania tej decyzji, nowego skorygowanego wniosku taryfowego. PWiK ma prawo w ciągu 14 dni odwołać się od decyzji RZGW w Rzeszowie do prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – uzupełnił.
Aby nie snuć jakichkolwiek spekulacji – jak stwierdził K. Gwizdak – w wypadku odmowy zmiany taryfy, RZGW nigdy nie podaje proponowanych przez daną instytucję nowych cen za wodę i odprowadzanie ścieków. Inaczej byłoby, gdyby RZGW zmianę zatwierdził.
Do prezesa PWiK sp. z o.o. w Przemyślu M. Kwaśnego skierowaliśmy więc pytanie, co zarząd zamierza dalej z tą sprawą zrobić, bo czas ucieka? Czy w ciągu 30 dni przedstawią nową, skorygowaną taryfę opłat za wodę i ścieki, czy odwołają się od tej decyzji do prezesa PGW Wody Polskie? I przede wszystkim: czy w dalszym ciągu podtrzymują decyzję o podwyżce cen?
Jeśli tak, jakiej wielkości miałaby ona być? Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czytam i wierzyć nie chcę cyt"w związku z wystąpieniem braków formalnych spółka została wezwana o ich uzupełnienie"Za prawidłowe funkcjonowanie Spółki odpowiada jej Zarząd.Brawo za wiedzę - Rada Nadzorcza ze starannością , mam nadzieję, zajmie się tematem.Ponadto, podwyżki cen dostawy wody i odprowadzania ścieków następowały cyklicznie , co roku max. co 2 lata( ostatnio) - to na co zostały przeznaczone, skoro jak czytam w wyjaśnieniu Zarządu PWiK w odpowiedzi na interpelację , podwyżka wynika z wieloletnich zaniedbań i braku modernizacji sieci.Czy my mieszkańcy płacący comiesięczny haracz dowiemy się czegoś konkretnego?Wątpię- jednak pytam!
Co wy kurde produkujecie tą wodę czy jaki hooy ?!? Bierzecie ją od Natury i każecie i wymagacie płacenia sobie za to tak niewymiernych, wziętych z księżyca zawyżonych kosztów, opłat i nakładów pieniężnych !?!?! Opamiętajcie się tumany j....e !!!
Dobra wiadomość niegospodarny Zarząd do dymisji, skończyć z nagrodami, premiami itp, tak jak w innych spółkach
Rzeszów który się ciągle rozwija nas Przemyśla nie dobija! Mało kto wie, ze ostateczna. decyzje podniesienia stawki w Przemyślu za wodę, należała do Rzeszowa! Gdyby decyzje tą mogliby podjać nasi włodarze przemyscy, to już pewnie od maja płacilibyśmy wyższą stawkę za wodę, tak jak płacimy więcej za odpady.
Co ty bredzisz, RZGW to odrębna instytucja i z Rzeszowem nie ma nic wspólnego poza tym że ma tam główną siedzibę. Ani miasto Rzeszów ani Wojewoda ani Marszałek nie mają z tym nic wspólnego. Ceny wody wynikają m.in z opłat jakie ponosi PWiK na rzecz Wód Polskich, zwyczajnie PWiK kupuje wodę od Wód Polskich, a Wody Polskie ustalają taryfy.
Poza tym nie dziwię się PWiK, koszty uzdatniania wody i odprowadzania ścieków poszły gwałtownie do góry, bardzo podrożała energia elektryczna nie mówiąc o innych kosztach.
Wielokrotnie zaniedbania. Osoba która to pisała czy mówiła nie ma bladego pojęcia. Zaniedbania to teraz są dopiero... Poproszę zobaczyć o nakładu na inwestycje a latach poprzednich i w latach 19-20. O czym my tu rozmawiamy. Bakunowcy potrafią tylko zwalać na poprzedników na tym opierają swoje rządy
Co zrobiono aby te koszty zmniejszyć? Prezes odpowiedział że straty w produkcji wody to chyba 30% z tendencją wzrostową. Zobacz odpowiedź na interpelację ile Zarząd wydał pieniędzy na modernizację i rozbudowę, a ile na imprezy sportowe i pożyczki innym firmom. Wszystko idzie w górę ok kwestia tylko czy musi, aż o tyle? Tym sposobem w cenie wody będą zaraz ukryte koszty pożyczek czy imprez w mieście - tak to ma wyglądać?
My companions got some information about it and now I think I got a piece of astounding data for him It's acceptable and its site has truly important data for us.Regards,visit: https://www.assignmentdone.co.uk
pisać i komentować to sobie można to nie budzi strachu siła i pała załatwia sprawę definitywnie dość pobłażania...
Iiiii HeadShot w PWiK Przemyśl. HAHAHA co Wy gałgany z Przemyśla myśleliście że możecie robić sobie co chcecie? Niespodzianka LOL
NO to Przemyślacy brać się do roboty , wzorem może być wasz przewodniczący rady, właśnie dostał 4 etat i to w Rezszowie..
Jakimi premiami??? Jakimi nagrodami??? O czym Ty mówisz człowieku!!! Oficjalnie firma nie ma pieniędzy! I jednocześnie jest głównym sponsorem wszystkiego co dzieje się w tym mieście!
MZ.Mow za siebie.Przewodniczacy nie jest dla mnie wzorem.Prezydent juz mojego glosu nie dostanie, bo teraz jeszcze szuka kasy w naszych kieszeniach.Wstyd.
BRAWO dla p. radnego z PIS pana Andrzeja B. za zainteresowanie się tym tematem
zobacz jak głęboko do twojej kieszeni zagląda rząd, i nawet nie piśniesz..
Witam wszystkich. Podwyżki podwyżki i jeszcze raz podwyżki temat rzeka. Pierwsza nie prawda w artykule jest taka że nie chodziło o podniesienie 1 złoty na scirkach i 1 złoty na wodzie ale gdyby redatkorzy ZP zadbali o rzetelność swoich artykułów nikt by tego nie chciał czytać a tak to zawsze sprzedaż podskoczy. Czytałem tu na forum za co pwik bierze tyle pieniędzy że czerpie wodę z rzeki i dostarcza do domu. Proponuję tym pseudo znawcom pić wodę z Sanu przez ok tydzień i wtedy porozmawiamy o stanie strowia tym tzw fachowców. Szkoda że RGZW nie wypowie się ile co rocznie wyciąga pieniędzy z pwiku gdyby nie te chorendalne opłaty z pewnością woda i ścieki były by tańsze. Ale twór pod nazwą Wody Polskie ktoś musi opłacać i drodzy mieszkańcy to nie jest wina Chomy Bakuna czy Kwaśnego to niestety różnego rodzaju stałe oplatay wpływają na to że cena za wodę i ścieki rośnie. Cieszycie się że najniższa krajowa poszła do góry z 2250 zł do obecnie 2800 zł też się cieszę ale popatcie jak między czasie życie zdrożało prąd żywność paliwo gaz śmiecie wszystko drożeje ale oczywiście prąd do góry cisza gaz do góry cisza paliwo do góry cisza ale jak woda to można postekac. Sprobojcie nie zapłacić za prąd czy gaz na czas czy ktoś będzie się z wami ciaczkal przyjadą odetną i tyle. Uspokojmy się nie dajmy się ponieść złym emocjom zobaczymy co pwik zaproponuje i wtedy rozpisujmy się czy to za drogo czy też nie. A do redakcji ZP proponuję powstrzymać się od psucia krwi w społeczeństwie i dokładnym sprawdzeniu informacji przed napisaniem artykułu a nie skuchaniu pewnych tzw INFORMATORÓW lub niektórych radnych z kompleksami. Pozdrawiam drogich mieszkańców
Such great information.! Much thanks to you for offering this significant data to us I truly like your persistent effort. Keep it upRegardsvisit:https://www.assignmentdone.co.uk
Czytam i wierzyć nie chcę cyt"w związku z wystąpieniem braków formalnych spółka została wezwana o ich uzupełnienie"Za prawidłowe funkcjonowanie Spółki odpowiada jej Zarząd.Brawo za wiedzę - Rada Nadzorcza ze starannością , mam nadzieję, zajmie się tematem.Ponadto, podwyżki cen dostawy wody i odprowadzania ścieków następowały cyklicznie , co roku max. co 2 lata( ostatnio) - to na co zostały przeznaczone, skoro jak czytam w wyjaśnieniu Zarządu PWiK w odpowiedzi na interpelację , podwyżka wynika z wieloletnich zaniedbań i braku modernizacji sieci.Czy my mieszkańcy płacący comiesięczny haracz dowiemy się czegoś konkretnego?Wątpię- jednak pytam!
Co wy kurde produkujecie tą wodę czy jaki hooy ?!? Bierzecie ją od Natury i każecie i wymagacie płacenia sobie za to tak niewymiernych, wziętych z księżyca zawyżonych kosztów, opłat i nakładów pieniężnych !?!?! Opamiętajcie się tumany j....e !!!
Dobra wiadomość niegospodarny Zarząd do dymisji, skończyć z nagrodami, premiami itp, tak jak w innych spółkach