Reklama

RZGW przeciwny podwyżce cen za wodę w Przemyślu

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 2 kwietnia br. wydał decyzję o odmowie zatwierdzenia wyższych cen i stawek opłat za wodę i odprowadzanie ścieków w Przemyślu. Równocześnie wezwał Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu do przedstawienia, w ciągu 30 dni od otrzymania tej decyzji, nowego, skorygowanego wniosku taryfowego.

Wniosek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu o zmianę (podwyższenie) stawek za wodę i odprowadzanie ścieków wpłynął do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 28 stycznia br. Wówczas został poddany wstępnej analizie, a w związku z wystąpieniem braków formalnych spółka została wezwana o ich uzupełnienie[paywall].

Obecnie cena za 1 metr sześcienny wody w Przemyślu wynosi 4,89 zł (netto), odprowadzanie ścieków – 4,75 zł (netto). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że od 1 czerwca br. ceny za 1 metr sześc. wody mają wzrosnąć o niecałe 25 procent, czyli o 1 zł, podobnie za odprowadzanie ścieków.

Wniosek trafił do Rzeszowa, bo od pewnego czasu kwestia podwyżek wody i odprowadzania ścieków rozgrywa się na linii dostawca wody w danej miejscowości – regionalne zarządy gospodarki wodnej PGW „Wody Polskie”. Dostawca zgłasza wniosek o nową taryfę, „Wody Polskie” – po przeprowadzeniu odpowiednich analiz (czy ma merytoryczne uzasadnienie, czy jest prawidłowo sporządzony, czy podwyżka jest akceptowalna) – zatwierdza go.

Reklama

Czas goni...

Zapytaliśmy wówczas prezesa PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mariusza Kwaśnego o powody podwyżki cen.

Odpowiedział: – Planowana podwyżka wynika z kilku powodów. Przede wszystkim ze wzrostu płacy minimalnej, wzrostu nośników energii, czyli gazu i prądu, który poszedł w górę. A także z powodu wyższych cen za komponenty do produkcji wody i oczyszczania ścieków. Nowe stawki weszłyby w życie od 1 czerwca. Nie mogę powiedzieć, czy będzie to na przykład podwyżka o jeden złoty. Ustawa wyraźnie mówi, jakie wymogi muszą być spełnione, aby nowa taryfa została zatwierdzona. I może się okazać, że nowe ceny będą nieco zwiększone od rekomendowanych lub nieco zmniejszone.

Do ostatniej podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków doszło w Przemyślu trzy lata temu, w 2018 r. Dotychczasowe taryfy kończą się z końcem maja i szefostwo PWiK sp. z o.o. musiało złożyć do Wód Polskich odpowiednie sprawozdania finansowe, z których wynikała aktualna cena wody. Przy okazji wystąpiło o aktualizację cenników, czyli zwiększenie opłat.

Reklama

RGZW przeciwne

Kilka razy pytaliśmy w Państwowym Gospodarstwie Wodnym „Wody Polskie” Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, czy podjęte zostały już jakieś decyzje? 14 kwietnia br. otrzymaliśmy odpowiedź.

– Wniosek przemyskiej spółki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji został przeanalizowany. Przedstawione w nim ceny za wodę i ścieki na najbliższe trzy lata zakładały wzrost w stosunku do obowiązujących aktualnie cen i nie zostały zaakceptowane przez Wody Polskie, które pełnią funkcję organu regulacyjnego. W związku z powyższym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie 2 kwietnia tego roku wydał decyzję o odmowie zatwierdzenia cen i stawek opłat– wyjaśnił kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej PGW WP RZGW w Rzeszowie Krzysztof Gwizdak.

– Równocześnie przedsiębiorstwo zostało wezwane do przedstawienia, w ciągu 30 dni od otrzymania tej decyzji, nowego skorygowanego wniosku taryfowego. PWiK ma prawo w ciągu 14 dni odwołać się od decyzji RZGW w Rzeszowie do prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – uzupełnił.

Aby nie snuć jakichkolwiek spekulacji – jak stwierdził K. Gwizdak – w wypadku odmowy zmiany taryfy, RZGW nigdy nie podaje proponowanych przez daną instytucję nowych cen za wodę i odprowadzanie ścieków. Inaczej byłoby, gdyby RZGW zmianę zatwierdził.

Do prezesa PWiK sp. z o.o. w Przemyślu M. Kwaśnego skierowaliśmy więc pytanie, co zarząd zamierza dalej z tą sprawą zrobić, bo czas ucieka? Czy w ciągu 30 dni przedstawią nową, skorygowaną taryfę opłat za wodę i ścieki, czy odwołają się od tej decyzji do prezesa PGW Wody Polskie? I przede wszystkim: czy w dalszym ciągu podtrzymują decyzję o podwyżce cen?

Jeśli tak, jakiej wielkości miałaby ona być? Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2021-04-21 20:07:30

    Czytam i wierzyć nie  chcę cyt"w związku z wystąpieniem braków formalnych spółka została wezwana o ich uzupełnienie"Za prawidłowe funkcjonowanie Spółki odpowiada jej Zarząd.Brawo za wiedzę - Rada Nadzorcza ze starannością , mam nadzieję, zajmie się tematem.Ponadto, podwyżki cen dostawy wody i odprowadzania ścieków następowały cyklicznie , co roku max. co 2 lata( ostatnio) - to na co zostały przeznaczone, skoro jak czytam w wyjaśnieniu Zarządu PWiK w odpowiedzi na interpelację , podwyżka wynika z wieloletnich zaniedbań i braku  modernizacji sieci.Czy my mieszkańcy płacący comiesięczny haracz dowiemy się czegoś konkretnego?Wątpię- jednak pytam!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-04-21 20:37:52

    Co wy kurde produkujecie tą wodę czy jaki hooy ?!? Bierzecie ją od Natury i każecie i wymagacie płacenia sobie za to tak niewymiernych, wziętych z księżyca zawyżonych kosztów, opłat i nakładów pieniężnych !?!?! Opamiętajcie się tumany j....e !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-04-21 21:04:25

    Dobra wiadomość niegospodarny Zarząd do dymisji, skończyć z nagrodami, premiami itp, tak jak w innych spółkach 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama