„Podkarpackie – żyj i oddychaj” to nazwa projektu, którego realizacja ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza na Podkarpaciu. Jak zapowiada samorząd województwa, to dopiero wstęp do potężnych inwestycji w ochronę środowiska.
Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Podkarpacie ma już całość środków – dokładnie ponad 100 mln zł – na realizację projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Pieniądze te pozyskane zostały z unijnego programu „Life” (66 mln zł) oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (38 mln zł).
– To zaledwie preludium do gigantycznych inwestycji w ochronę naszego środowiska, na które z regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia chcemy przeznaczyć w formie dotacji prawie 700 milionów złotych. Będą to pieniądze na działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza, jak i na odnawialne źródła energii – zapowiedział marszałek Władysław Ortyl.
Reklama
Projekt, którego realizacja przewidziana jest na lata 2024-2033, obejmie gminy i miasta województwa podkarpackiego (łącznie 61 gmin, zaś w całym projekcie uczestniczyć będzie 66 partnerów; prócz samorządów są to także organizacje i instytucje).
– W ramach tego projektu będziemy prowadzić zarówno szeroko pojętą edukację, skierowaną do samorządów, jak i bezpośrednio do mieszkańców regionu, a także konkretną, fachową pomoc. Dedykowani doradcy będą na przykład podpowiadać, gdzie można zdobyć dofinansowanie na odnawialne źródła energii czy termomodernizację, pomogą również napisać i złożyć wniosek, aby takie dofinansowanie otrzymać, a potem je rozliczyć. Będzie to bardzo konkretne i wymierne wsparcie – wyjaśnił Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.
Reklama
Dodatkowo, przedsięwzięcie zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma się przyczynić[paywall] do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną i wpłynąć na poprawę planowania przestrzennego województwa, szczególnie w zakresie zarządzania energią. W tym obszarze w wybranych miastach regionu przeprowadzony zostanie program pilotażowy.
Jak zapowiedziano, realizacja projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj” będzie wstępem do większych działań w zakresie ochrony środowiska, które będą mieć charakter bardziej inwestycyjny i będą finansowane w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. „W ramach Funduszy Europejskich dla Podkarpacia przewidziana jest duża pula środków – ok. 60 mln zł – o które będą mogły ubiegać się gminy, powiaty oraz związki międzygminne biorące udział w Programie Stop Smog, z przeznaczeniem ich na wkład własny w tym programie. Obecnie jest on na poziomie 30 proc. (po zmianie regulaminu programu planowane jest 10 proc.)” – czytamy. To program skierowany przede wszystkim do gmin, na których obszarze obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Jego celem jest wymiana lub likwidacja tzw. kopciuchów na niskoemisyjne źródła ciepła, termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej i zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji OZE. Odbiorcami programu są najmniej zamożne gospodarstwa domowe.
Jak podsumował marszałek W. Ortyl, łącznie na dotacje w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza w programie Fundusze Europejskie dla Podkarpacia zarezerwowanych jest prawie 300 mln zł. I to w ramach tych środków samorządy będą się mogły ubiegać o dotacje na wkład własny do programu Stop Smog. Kolejna duża pula – ok. 380 mln zł – zostanie skierowana w formie dotacji na działania z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze