Reklama

#sadziMY – cenna akcja Lasów Państwowych [ZDJĘCIA]

12 kwietnia br. odbyła się szósta edycja akcji „#sadziMY” – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku 100-lecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można było je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, także na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu.

O absolutnie bezcennej roli lasów i drzew dla człowieka nikogo przekonywać nie trzeba. Drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

– Jako leśnicy inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępniliśmy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów

Reklama

– powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss[paywall].

Trzy miliardy drzew przez 6 lat

Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas mógł się przyłączyć do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

W Polsce jest 429 nadleśnictw. 12 kwietnia br. każdy chętny mógł się zgłosić się do najbliższego swojego miejsca zamieszkania, aby odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. Leśnicy rozdawali je oczywiście nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Reklama

Na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu przy ul. 29 Listopada dostępne były jodły i buki. Każdy mógł wziąć ze sobą maksymalnie 5 sztuk.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/05/2024 16:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama