12 kwietnia br. odbyła się szósta edycja akcji „#sadziMY” – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku 100-lecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można było je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, także na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu.
O absolutnie bezcennej roli lasów i drzew dla człowieka nikogo przekonywać nie trzeba. Drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
– Jako leśnicy inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępniliśmy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów
Reklama
– powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss[paywall].
Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas mógł się przyłączyć do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.
W Polsce jest 429 nadleśnictw. 12 kwietnia br. każdy chętny mógł się zgłosić się do najbliższego swojego miejsca zamieszkania, aby odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. Leśnicy rozdawali je oczywiście nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.
Na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu przy ul. 29 Listopada dostępne były jodły i buki. Każdy mógł wziąć ze sobą maksymalnie 5 sztuk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Pis wycinał a teraz trzeba sadzić...