Reklama

Samorządy dorzuciły do remontu dworca PKS


Odwlekana przez wiele lat inwestycja remontu dworca PKS w Przeworsku wreszcie zmierza we właściwym kierunku. Na prace remontowe zrzuciły się też powiat i miasto Przeworsk oraz jarosławski PKS, co przypieczętowano na niedawnych obradach radnych. Byle tylko wszystko poszło zgodnie z planem, bo tego oczekują mieszkańcy.


Po wieloletniej batalii o to, by przywrócić dworcowi PKS w Przeworsku godziwy wygląd i funkcjonalność, remont obiektu nareszcie wystartował. Stało się to pod koniec maja ub.r. Dworzec PKS w Przeworsku stanowi własność powiatu jarosławskiego i znajduje się w zarządzie spółki PKS Jarosław i to ona odpowiada za realizację przedsięwzięcia. Na to zadanie w swoich budżetach wysupłały pieniądze powiat przeworski (30 tys. zł), a także miasto Przeworsk (30 tys. zł). Sumy te zostały przekazane do samorządu powiatu jarosławskiego, a ten przyjął je na ostatniej sesji, 23 kwietnia, stosowną uchwałą – radni zwiększyli plan dochodów budżetu o kwotę prawie 2 mln z złotych, z czego 90 tys. zł to właśnie kwota na remont dworca PKS w Przeworsku. We wspomnianych 90 tys. mieści się właśnie pomoc finansowa Rady Powiatu Przeworskiego i Rady Miasta Przeworska (po 30 tys. zł), jak i darowizna właściciela (także 30 tys.). Wkład własny powiatu jarosławskiego to kwota 119 tys. 100 zł. Na niedawnej sesji powiatu jarosławskiego starosta Kamil Dziukiewicz skierował podziękowania do włodarza Przeworska Leszka Kisiela, jak i starosty przeworskiego Dariusza Łapy za wsparcie finansowe dla inwestycji.

Reklama

– Cieszę się, że wspólnymi siłami udało się doprowadzić do tego, że te środki do naszego samorządu terytorialnego wpłynęły. Uzbierało się nam 90 tys. zł, a kwota brakująca to około 100 tysięcy złotych. PKS Jarosław to nasza spółka i powinniśmy w nią inwestować, tym bardziej, że funkcjonuje obecnie bardzo dobrze. Centrum przesiadkowe w Przeworsku powinno pozostać w tym miejscu, w którym jest i będziemy robili wszystko, by ten dworzec z roku na rok wyglądał coraz lepiej – powiedział.

Teraz powiat jarosławski musi ogłosić przetarg na drugi etap prac (w pierwszym, zrealizowanym w ub. r., przeprowadzono prace na parkingu). Obejmie on remont chodnika, czyli wymianę kostki brukowej.

Reklama

– Realizacja tego etapu musi nastąpić najpóźniej do czerwca bieżącego roku, bo do tego momentu obowiązują wszystkie pozwolenia na budowę i uzgodnienia w tej materii – przekazał w rozmowie z nami starostwa przeworski Dariusz Łapa.

Jak dodał, w kolejnym, trzecim etapie zostanie do zrobienia zajezdnia i perony.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/05/2026 16:32
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    PamięćLokalna 2026-05-28 23:38:17

    Szanowni Państwo,Z wielką radością czytam o tym, że samorządy dorzuciły środki na remont dworca. To ważna sprawa dla mieszkańców. Jednak proszę pamiętać – ten teren to dawny cmentarz żydowski. Ludzie w Przeworsku wiedzą o tym od lat. Stoi tam skromny obelisk postawiony przez pana Jana Sasaka – znak pamięci.Dowód historyczny: Na mapie katastralnej z 1849 roku (Gesher Galicia) wyraźnie oznaczony jest cmentarz żydowski dokładnie na tym terenie, gdzie stoi dzisiejszy dworzec PKS: https://maps.geshergalicia.org/cadastral/przeworsk-1849/Więcej informacji: • http://cmentarze-zydowskie.pl/przeworsk.htm • https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/p/149-przeworsk/114-cmentarze/29382-cmentarz-zydowski-w-przeworsku-pl-fryderyka-chopina-1W Kazimierzu Dolnym niedawno pokazano, że da się inaczej: władze i społeczność żydowska znalazły godne rozwiązanie, przywracając cmentarzowi należny szacunek, bez niszczenia tego, co święte dla drugich. To piękny przykład, jak można naprawiać historię.Niech ten remont nie stanie się kolejnym naruszeniem spokoju zmarłych. Prawo polskie i sumienie każą szanować miejsca spoczynku – niezależnie od wyznania. Proszę, żeby przy pracach archeologicznych i remoncie brać pod uwagę opinię Komisji Rabinicznej i konserwatora. Da się zrobić to z szacunkiem – i dla żywych, i dla zmarłych.To nie jest spór. To kwestia godności. Niech Przeworsk pokaże, że potrafi łączyć rozwój z pamięcią i szacunkiem. Wtedy ten remont będzie prawdziwym zwycięstwem wszystkich nas.Z wyrazami szacunku PamięćLokalna

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama