W Przemyślu od 36 lat wierni obrządku greckokatolickiego gromadzą się nad rzeką San, aby celebrować święto Objawienia Pańskiego (Epifania) zwane Jordanem. Od dwóch lat obchodzone jest 6 stycznia, po tym jak zwierzchnicy Cerkwi grekokatolickiej zadecydowali o odejściu od kalendarza juliańskiego i przyjęciu kalendarza gregoriańskiego.
Jordan jest jednym z 12 wielkich świąt prawosławnych i grekokatolickich. Wprowadzone zostało na początku IV w. na wschodzie. Jordan, Bohojawlenije (Epifania, Objawienie Pańskie), Kreszczenije Hospodnije (Chrzest Pański), czyli pamiątka chrztu Jezusa w Jordanie, dały – według nauki Kościoła wschodniego – początek chrześcijaństwu i stały się fundamentem wiary. Święto Jordanu na wschodzie łączy się z uroczystością Objawienia Pańskiego, będącą jednym z najstarszych świąt w Kościele katolickim, w Polsce nazywanym dniem Trzech Króli[paywall].
W kręgu kultury cerkiewnej tego dnia kapłan święci wodę w jej naturalnym środowisku (rzece, a gdy nie ma jej w okolicy, to w stawie, jeziorze, itp.). Uroczystość poświecenia (Hagiasmas) do V stulecia celebrowano tylko nad historycznym Jordanem. W samo święto Jordanu w cerkwiach odprawia się uroczyste nabożeństwa. Dzień wcześniej wierni przygotowują miejsce, gdzie będzie się odbywać poświęcenie wody. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu. Po nabożeństwie udają się nad wodę. Obrzęd kończy pokropienie obecnych poświęconą wodą, którą uczestnicy liturgii zabierają do swoich domów, wierząc w jej właściwości uzdrawiające. Dlatego mimo panującego niekiedy mrozu, wiele osób obmywa nią twarz i ręce lub wręcz zanurza się w przerębli. Stanowi to symboliczne oczyszczenie się z grzechów.
W Przemyślu święto to od 36 lat obchodzone jest nad Sanem. Setki wiernych obrządku greckokatolickiego najpierw uczestniczyli w liturgii w soborze archikatedralnym, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego arcybiskup Jewgienij Popowycz.
– powiedział m.in. podczas homilii abp J. Popowycz.
W uroczystościach wzięli udział m.in.: duchowni obrządku rzymskokatolickiego, przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, powiatu przemyskiego, Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu, wierni z Przemyśla i okolic oraz liczni uchodźcy, którzy przebywają w Przemyślu w związku z wojną na Ukrainie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze