Reklama

„Sąsiedzka wróżda” wyłoniła mistrzów XV Jarosławskich Potyczek Ortograficznych [ZDJĘCIA]

Ponad 100 osób w czwartek, 30 marca, w ramach XV Jarosławskich Potyczek Ortograficznych, głowiło się nad tym, czy „rzadkowłosy, szcześćdziesięcioczteroipółletni niby-rolnik”, który „w okamgnieniu rozejrzał się, czy na horyzoncie nie ujrzy swego arcywroga, chuderlawego, lecz hałaśliwego rzeźbiarza Bożydara”, zakończy zacietrzewioną zwadę oraz, czy „pewien niehonorowy malarz, chełpliwy łgarz” był dobrą partią dla Elżbiety, której sercem rządził „eksżołnierz Krzysztof, rzutki bratanek Bożydara, skądinąd prawdziwy chojrak”.

Jarosławscy Mistrzowie Ortografii 2023 mogą czuć nieskrywaną dumę, gdyż nie każdy poradziłby sobie równie dobrze z dopracowanym w najmniejszych szczegółach tekstem dyktanda „Sąsiedzka wróżda”.

Wśród uczestników kategorii szkół podstawowych 1. miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii otrzymał Marcin Zaborowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarosławiu, 2. miejsce i tytuł I Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii Aleksandra Buryło ze Szkoły Podstawowej w Kramarzówce, a 3. miejsce i tytuł II Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii Emilia Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu.

Reklama

Jeśli chodzi o szkoły średnie[paywall], 1. miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii otrzymała Martyna Świtlicka-Paprocka z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, 2. miejsce i tytuł I Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii Patryk Wawrzyszko z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu, a 3. miejsce i tytuł II Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii Oliwia Ważna, również z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu.

Trzecia i ostatnia kategoria była otwarta i każdy mógł w niej wziąć udział. 1. miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii powędrowały do Piotra Stęchłego, 2. miejsce i tytuł I Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii należały się Izabeli Kilar, a 3. miejsce i tytuł II Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii otrzymał Marcin Tomas.

Reklama

Gościem specjalnym tej edycji była znana youtuberka Paulina Mikuła prowadząca kanał „Mówiąc inaczej”, która z językiem polskim jest za pan brat. W kręgach miłośników polszczyzny uważana jest za następczynię profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka. Oprócz odczytania tekstu tegorocznego dyktanda, poprowadziła zaplanowany tuż po nim wykład na temat norm językowych. 

Potyczki zostały zorganizowane dzięki współpracy starosty jarosławskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, w partnerstwie z burmistrzem miasta Jarosławia, Uniwersytetem Rzeszowskim i Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu.

Reklama


fot.powiat jarosławski
Gościem specjalnym edycji była znana youtuberka Paulina Mikuła prowadząca kanał „Mówiąc inaczej”, która z językiem polskim jest za pan brat. W kręgach miłośników polszczyzny uważana za następczynię profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama