Spotkania literackie (Barbara Supeł, Pan Poeta), filmy animowane, spektakl, koncerty gordonowskie – za nami 1. Festiwal Pocieszny, czyli impreza dla pociech od 0 do 7 roku życia. Otwarty jednak na wszystkich.
autorka: Aleksandra Nowotyńska
Idea festiwalu zrodziła się z refleksji, że w Przemyślu i w najbliższej okolicy oferta kulturalna i artystyczna kierowana do najmłodszych dzieci jest znikoma. Zazwyczaj zajęcia artystyczne są przewidziane dla dzieci od 6 lat. Mieliśmy potrzebę wykreowania przedsięwzięcia, na które składać się będą wydarzenia edukacyjne, o wysokiej wartości artystycznej, jednocześnie atrakcyjne dla maluchów. Nie ukrywam, że jedną z inspiracji była też moja 4-letnia pociecha
– mówi inicjatorka Katarzyna Medelczyk-Szkółka z Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
Choć małoletni widzowie byli dla instytucji nowością, zatem i wyzwaniem, przedsięwzięcie zakończyło się frekwencyjnym sukcesem. Niektórzy goście nie opuścili ani jednego dnia imprezy.
– Mamy nadzieję, że wydarzenie stanowiło pewnego rodzaju przeciwwagę dla pikników i festynów, że pokazało rodzicom nowe ścieżki rozwoju, które mogą wskazywać dzieciom. Celem było też oswojenie maluchów z instytucją kultury. Przybliżyliśmy zasady savoir- vivre’u podczas wizyty np. w teatrze, co miało ułatwić dzieciom, rodzicom i artystom dobrze spędzić ten czas. Wierzymy, że takie kształtowanie podstaw od najmłodszych lat zaowocuje w przyszłości. Część wydarzeń skierowana była również do zorganizowanych grup przedszkolnych i w tym przypadku zainteresowanie placówek przekroczyło zdecydowanie nasze oczekiwania, założenia i możliwości, co jest potwierdzeniem słuszności i potrzeby organizacji imprez dla dzieciReklama
– zaznacza inicjatorka.
Mali festiwalowicze za pomocą kolorowych kart oceniali poszczególne wydarzenia.
– Z ulgą możemy stwierdzić, że 90 procent% naszych młodych widzów wychodziło zadowolonych –- ich opinia była dla nas najważniejsza. Dzieci na wszystkie wydarzenia reagują naturalnie i emocjonalnie, a scena, kolorowe światła i muzyka robią duże wrażenie i mają magiczną moc przyciągania. I to dosłownie, o czym się przekonaliśmy kilkukrotnie, kiedy dzieci chciały dołączać do artystów na scenie. Podczas ostatniego festiwalowego wydarzenia – koncertu zespołu Mamy Śpiewamy Orkiestra panowała atmosfera, jak na prawdziwym muzycznym festiwalu! Było gwarno i radośnie, dzieci szalały przed sceną w rytmie bluesa, rock&rolla i nie tylko – dodaje.Reklama
– Było to najlepsze wydarzenie dla dzieci, w jakim moja córka miała okazję wziąć udział. Świetna organizacja, wszystko przemyślane, dobrze dobrany repertuar, zapewnione atrakcje dla dzieci. Hania była zachwycona i pytała, kiedy znowu będą przedstawienia
– mówi Edyta, mama 6-letniej Hani.
– Mieliśmy przyjemność być na koncercie zespołu Mamy Śpiewamy. Dzieci wspaniale się bawiły i tańczyły. Były bardzo zadowolone, a wszystko zostało zorganizowane profesjonalnie. Mamy nadzieję, że za rok również będziemy mogli uczestniczyć w tym festiwalu przynoszącym radość każdemu dzieckuReklama
– powiedziała Ania, mama 3-letniej Zuzi, 4-letniego Michała, 6-letniego Sebastiana i 13-letniego Kuby.
– Franek był zachwycony festiwalem, bardzo mu się podobało. To był świetny czas dla dzieci i rodziców. Sam festiwal zorganizowany na bardzo wysokim poziomie, cudowni goście. Frankowi najbardziej się podobały przedstawienia Teatru Maska i oboje byliśmy oczarowani koncertem Mamy Śpiewamy, kupiliśmy nawet płytę po występie
– komentowali Kasia i jej 5-letni syn Franek.
AN
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze