Reklama

Sejmik Folklorystyczny przyciągnął wielu miłośników folkloru [ZDJĘCIA]

Na niedawnym, 25. Sejmiku Folklorystycznym w Reczpolu w gminie Krzywcza oko cieszyły przepiękne i wymyślne ozdoby wielkanocne, palmy i pisanki prezentowane przez wystawców z terenu powiatu przemyskiego. Choć 6 kwietnia aura nie bardzo sprzyjała spacerom, nie brakowało odwiedzających Świetlicę Wiejską w Reczpolu. Można było tu nie tylko zakupić dekoracje na świąteczny stół, ale też skosztować wielkanocnych wypieków.

Sejmik Folklorystyczny w Reczpolu, będący okazją do podziwiania bogactwa wielkanocnych tradycji regionu, to już stały punkt w kalendarzu imprez poprzedzających najważniejsze święta w roku. Kiermaszowi świątecznemu towarzyszyły wystawy, będące efektem rozstrzygnięć konkursów nawiązujących do wielkanocnych obchodów. Wybierano nie tylko najpiękniejsze pisanki tradycyjne i współczesne oraz palmy, ale też najsmaczniejsze wielkanocne wypieki. W rywalizacji startowali młodsi i starsi.

Nie sposób pomieścić w krótkim materiale nazwisk wszystkich nagrodzonych, prezentujemy zatem listę laureatów pierwszych miejsc. I tak w konkursie na najładniejszą pisankę tradycyjną wykonaną metodą batikową (ozdabianą woskiem lub przygotowaną metodą drapaną) palma pierwszeństwa w kategorii dzieci i młodzieży należała się Emilii Żurawskiej i Igorowi Pawłowskiemu z Bachowa. W grupie dorosłych uczestników w tej kategorii na miejsce pierwsze zasłużyli z kolei ex aequo: Małgorzata Pawłowska z Reczpola, Ewa Kasprzyk-Oleszczuk z Siedlisk, Mateusz Fednar z Reczpola, Magdalena Buś z Babic, Joanna Beściak z Winnego Podbukowiny i Agnieszka Wróbel z Reczpola.

Reklama

Najładniejszą pisankę współczesną, nawiązującą do symboliki zbliżających się świąt, w kategorii dzieci i młodzieży przygotowali: Klaudia Kwaśny z Reczpola, Liliana Leśniak ze Skopowa i Zuzanna Iwasieczko z Reczpola (wszyscy zajęli pierwsze miejsca). W identycznej kategorii wśród dorosłych uczestników triumfowali: Radosław Bandyk ze Skopowa i Bernadetta Wróbel z Nizin.

Jeśli chodzi o rywalizację w konkursie na tradycyjną palmę wielkanocną, zdaniem jurorów wygrali ją: Agnieszka Strojek z Reczpola i Lena Świgoń ze Skopowa (obie zajęły pierwsze miejsca). Natomiast laureatkami pierwszych lokat w konkursie na tradycyjne ciasto wielkanocne – babę lub mazurka wielkanocnego – zostały[paywall] Marta Kurasz z Ruszelczyc i Monika Undziakiewicz z Bachórca. Wszyscy nagrodzeni, a także pozostali uczestnicy konkursów otrzymali tego dnia pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Reklama

25. edycja Sejmiku Folklorystycznego zorganizowana została tradycyjnie przez gminę Krzywcza we współpracy z powiatem przemyskim i Szkołą Podstawową w Reczpolu, której młodzież uświetniła wydarzenie występem artystycznym. Zarówno wójt gminy Wacław Pawłowski, jak i starosta Bożena Ryczan byli obecni na wydarzeniu. Pojawiło się na nim również grono zacnych gości, m.in.: posłowie Anna Schmidt i Andrzej Zapałowski, wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Piotr Pękalski, wójt gminy Krasiczyn Krzysztof Dobrowolski, radna powiatu przemyskiego Agata Wiśniowska, proboszcz parafii w Krzywczy ks. Janusz Wilusz, przewodniczący Rady Gminy Krzywcza Zygmunt Sobol.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/04/2025 16:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama