Na niedawnym, 25. Sejmiku Folklorystycznym w Reczpolu w gminie Krzywcza oko cieszyły przepiękne i wymyślne ozdoby wielkanocne, palmy i pisanki prezentowane przez wystawców z terenu powiatu przemyskiego. Choć 6 kwietnia aura nie bardzo sprzyjała spacerom, nie brakowało odwiedzających Świetlicę Wiejską w Reczpolu. Można było tu nie tylko zakupić dekoracje na świąteczny stół, ale też skosztować wielkanocnych wypieków.
Sejmik Folklorystyczny w Reczpolu, będący okazją do podziwiania bogactwa wielkanocnych tradycji regionu, to już stały punkt w kalendarzu imprez poprzedzających najważniejsze święta w roku. Kiermaszowi świątecznemu towarzyszyły wystawy, będące efektem rozstrzygnięć konkursów nawiązujących do wielkanocnych obchodów. Wybierano nie tylko najpiękniejsze pisanki tradycyjne i współczesne oraz palmy, ale też najsmaczniejsze wielkanocne wypieki. W rywalizacji startowali młodsi i starsi.
Nie sposób pomieścić w krótkim materiale nazwisk wszystkich nagrodzonych, prezentujemy zatem listę laureatów pierwszych miejsc. I tak w konkursie na najładniejszą pisankę tradycyjną wykonaną metodą batikową (ozdabianą woskiem lub przygotowaną metodą drapaną) palma pierwszeństwa w kategorii dzieci i młodzieży należała się Emilii Żurawskiej i Igorowi Pawłowskiemu z Bachowa. W grupie dorosłych uczestników w tej kategorii na miejsce pierwsze zasłużyli z kolei ex aequo: Małgorzata Pawłowska z Reczpola, Ewa Kasprzyk-Oleszczuk z Siedlisk, Mateusz Fednar z Reczpola, Magdalena Buś z Babic, Joanna Beściak z Winnego Podbukowiny i Agnieszka Wróbel z Reczpola.
Najładniejszą pisankę współczesną, nawiązującą do symboliki zbliżających się świąt, w kategorii dzieci i młodzieży przygotowali: Klaudia Kwaśny z Reczpola, Liliana Leśniak ze Skopowa i Zuzanna Iwasieczko z Reczpola (wszyscy zajęli pierwsze miejsca). W identycznej kategorii wśród dorosłych uczestników triumfowali: Radosław Bandyk ze Skopowa i Bernadetta Wróbel z Nizin.
Jeśli chodzi o rywalizację w konkursie na tradycyjną palmę wielkanocną, zdaniem jurorów wygrali ją: Agnieszka Strojek z Reczpola i Lena Świgoń ze Skopowa (obie zajęły pierwsze miejsca). Natomiast laureatkami pierwszych lokat w konkursie na tradycyjne ciasto wielkanocne – babę lub mazurka wielkanocnego – zostały[paywall] Marta Kurasz z Ruszelczyc i Monika Undziakiewicz z Bachórca. Wszyscy nagrodzeni, a także pozostali uczestnicy konkursów otrzymali tego dnia pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
25. edycja Sejmiku Folklorystycznego zorganizowana została tradycyjnie przez gminę Krzywcza we współpracy z powiatem przemyskim i Szkołą Podstawową w Reczpolu, której młodzież uświetniła wydarzenie występem artystycznym. Zarówno wójt gminy Wacław Pawłowski, jak i starosta Bożena Ryczan byli obecni na wydarzeniu. Pojawiło się na nim również grono zacnych gości, m.in.: posłowie Anna Schmidt i Andrzej Zapałowski, wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Piotr Pękalski, wójt gminy Krasiczyn Krzysztof Dobrowolski, radna powiatu przemyskiego Agata Wiśniowska, proboszcz parafii w Krzywczy ks. Janusz Wilusz, przewodniczący Rady Gminy Krzywcza Zygmunt Sobol.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze