Reklama

Sejmik na ratunek zabytkom

22/06/2019 11:00

Sejmik wojewódzki przekazał ponad 4,5 miliona na ratowanie zabytków Podkarpacia. Na liście 118 beneficjentów 103 to rzymskokatolickie parafie, klasztory, zgromadzania. Restaurowane będą obrazy kościelne, ołtarze, polichromie, stolarka okienna, zabytkowe plebanie, w jednym ze zgromadzeń zainstalowany zostanie systemu sygnalizacji pożarowej SSP i telewizji dozorowej.

To zdecydowanie dobra wiadomość dla wiernych oraz wielbicieli sztuki architektury sakralnej. Decyzją sejmiku wojewódzkiego z 27 maja br. do 103 podmiotów popłynie wsparcie na prace remontowe i konserwacyjne w świątyniach, plebaniach, na cmentarzach i terenach przykościelnych. Wśród nich 30 znajduje się w naszym regionie. Na liście 118 podmiotów, które uzyskają dofinansowanie do swoich przedsięwzięć, pojawiają się gminy, miasta, ale także parafie prawosławne i greckokatolickie[paywall].

W Przemyślu Collegium Marianum, w Jarosławiu zabudowania klasztorne

Przeworsk i Lubaczów otrzymały najmniej

Znacznie słabiej reprezentowane są na liście podmioty z powiatów przeworskiego i lubaczowskiego. W sumie 30 tys. uzyskały parafie w Jaworniku Polskim i Pantalowicach. W Jaworniku wyremontują za to kościół i kaplicę, w Pantalowicach wymienią okna. Jedyną parafią ziemi lubaczowskiej, która stanie się beneficjentem omawianego tu projektu wsparcia, jest Horyniec-Zdrój. Tu na prace konserwatorskie i renowacyjne polichromii ściennej oraz konserwację stolarki drzwiowej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przeznaczono 50 tys. zł.

Nie tylko parafie


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2019-06-22 21:05:10

    Chciałoby się skomentować. 103 na 118Jacyś szczęściarze wśród tych 15 pozostałych. Brawo. Tylko słów brak. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ghggh - niezalogowany 2019-06-24 08:47:24

    4.5mil ha ha ha ti jest na remont jednej kamiwnucy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kit Wciskacz - niezalogowany 2019-06-27 21:31:37

    Czarni doją aż miło. A owieczki coś niezbyt hojne?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama