Senior z Podkarpacia skusił się na telefoniczną ofertę przystąpienia do „programu emerytalnego” i podwyższenia swojej emerytury. Za tę usługę zapłacił... 800 zł. Okazała się skuteczną próbą oszustwa na pracownika ZUS.
Trudno zliczyć, ile to już sposobów wynaleźli oszuści dzwoniący do osób starszych i próbujący uśpić ich czujność podczas składania ofert różnego typu usług. Te próby kontaktu bywają trafione szczególnie wtedy, kiedy oszust podpiera się znaną instytucją, co nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Podkarpacki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych notuje w ostatnim czasie kolejne sygnały o połączeniach telefonicznych wykonywanych do seniorów przez osoby o nieuczciwych zamiarach, podające się za przedstawicieli ZUS.
Przykład takiej aktywności podaje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy w województwie podkarpackim.
– Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłosił się starszy mężczyzna. Senior odebrał telefon od osoby, która podawała się za pracownika ZUS. Oszust namawiał mężczyznę do przystąpienia do „programu emerytalnego” i w ten sposób zwiększenia swojej emerytury. Opłata za tę usługę wynosiła 800 zł. Klient otrzymał następnie dwa SMS-y z potwierdzeniem rejestracji w programie i przypomnieniem o płatności – relacjonuje.
Reklama
Oferta była fałszywa i miała na celu wyłudzenie pieniędzy.
– Apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do osób starszych, o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych. Przekazywane podczas nich informacje mogą być wykorzystane na naszą niekorzyść – uczula W. Dyląg, przypominając jednocześnie, że ZUS kontaktuje się elektronicznie lub SMS-owo jedynie...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 43% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze