Reklama

Setne urodziny wielkiego jarosławianina

Sto lat życia w niełatwych czasach XX wieku wiąże się z okrutnymi wydarzeniami podczas wojny światowej i w latach późniejszych. Bagaż trudnych doświadczeń, które niesie Pan przez życie, jest dla wielu przykładem bohaterstwa i odwagi. Proszę przyjąć wyrazy uznania i wdzięczności za Pana nieoceniony wkład w budowanie tożsamości historycznej Jarosławia”. Między innymi takie słowa uznania brzmiały w uszach pana Kazimierza Kopcia, który w lutym obchodził swoje setne urodziny.

Pan Kazimierz to znana wśród jarosławian persona. Od najmłodszych lat zapisywał się w historii jako odważny, zaangażowany w ruch oporu harcerz. Los nie szczędził mu trudów. W 1944 r. wraz z bratem Zbigniewem został aresztowany przez gestapo. Obaj wpadli w ręce kata Franza Schmidta. Zbigniew Kopeć po torturach został zastrzelony w lesie kidałowickim. Kazimierz przeżył. Został zesłany do obozu koncentracyjnego – najpierw w Oświęcimiu, potem w Sachsenhausen. Po wyzwoleniu obozu dostał się do niemieckiej Lubeki, skąd 30 listopada wypłynął do Gdyni, by stamtąd wrócić do rodzinnego Jarosławia.

Pan Kazimierz posiada niemałą kolekcję medali i odznak, które przez lata były swoistym uhonorowaniem jego życia. Wśród nich znajdują się m.in.: odznaczenie Uchwałą Rady Państwa Krzyżem Oświęcimskim nr 40-86-21 KO, odznaka: zasłużony dla Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych nr 1058, medal Stowarzyszenia Maximilian – Kolbe – Werk w 50. rocznicę wyzwolenia oraz Honorowa Nagroda Burmistrza Miasta Jarosławia „Jarosława 98” w kategorii aktywność społeczna.

Reklama

Jak podał Urząd Miasta w Jarosławiu: „W uznaniu zasług, bohaterskiej postawy i tragicznej śmierci starszego z braci Zbigniewa, w 1977 roku ulica Boczna Pawłosiowskiej, w miejscu, gdzie rodzina Kopciów miała swoje ogrody i bracia ukrywali się przed nazistami, została nazwana imieniem Zbyszka Kopcia. Postaciom Zbigniewa i Kazimierza poświęcona została także praca konkursowa w VI edycji Konkursu „Zlot Gwiaździsty – Śladami Miejsc Pamięci Narodowej”.

W świętowaniu setnych urodzin panu Kazimierzowi towarzyszyli m.in.: burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, dyrekcja i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu, w której przez lata pracował, harcerze ZHP Hufiec Jarosław, na czele z komendantką phm Małgorzatą Jaworowską oraz zastępcą Violettą Propolą, sąsiedzi i przyjaciele.

Reklama


fot.UM Jarosław
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama