Przestronny lokal przy ulicy Sportowej 12 w Przemyślu, vis-a-vis popularnego bazaru, będzie najprawdopodobniej siedzibą sklepu socjalnego katowickiej fundacji „Wolne Miejsce”.
Pod koniec lutego br. informowaliśmy o bardzo cennej inicjatywie przemyskiego radnego Regii Civitas Bartłomieja Barczaka, który zamarzył, aby w Przemyślu powstał sklep socjalny dla osób o niskich dochodach, które mogłyby kupować w nim towary po niskich cenach.
Sklep wzorowany na pierwszym tego typu w Polsce, który pod nazwą „Spichlerz” funkcjonuje w Katowicach. Wszystko wskazuje na to, że może wystartować już[paywall] na przełomie kwietnia i maja br.
„Spichlerz” to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację „Wolne Miejsce”. Pierwszy, pilotażowy sklep został otwarty przy współpracy z miastem Katowice na początku grudnia 2020 r.
Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym.
Projekt powstał jako naturalna kontynuacja działań wspomnianej fundacji, która od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych wigilii bożonarodzeniowych i śniadań wielkanocnych w Polsce. Model sklepów socjalnych został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.
Fundacja do prowadzenia sklepu w Katowicach otrzymała za darmo lokal. Aby taki sklep powstał w Przemyślu, musiała się zwrócić z wnioskiem do władz miasta. I to zrobiła. Prezydent Wojciech Bakun był przychylny pomysłowi. Zlecił przygotowanie zestawienia nieruchomości będących w zasobach miasta.
– Wskazanych zostało kilka miejsc. Wspólnie z panem prezydentem doszliśmy do wniosku, że najlepszym będzie lokal przy ulicy Sportowej. Tam, gdzie kiedyś była między innymi drukarnia i introligatornia – powiedział radny B. Barczak.
– Centrum miasta, tuż obok jest przystanek MZK. Jako radni będziemy chcieli przygotować projekt uchwały na jedną z sesji rady miejskiej o bezpłatnym przekazaniu tego lokalu katowickiej fundacji – dodał.
W tym tygodniu do Przemyśla przyjadą przedstawiciele katowickiej fundacji, aby obejrzeć lokal. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, przemyski „Spichlerz” może rozpocząć działalność na przełomie kwietnia i maja br.
Zakupów w tym sklepie nie będzie mógł zrobić każdy. Tylko te osoby, których dochód nie przekracza ok. 1 tys. 300 zł netto na osobę w gospodarstwie. Zaświadczenie tego typu otrzymuje się z MOPS-u.
Tak jest w Katowicach, gdzie obowiązuje limit zakupów wynoszący 100 zł dziennie. Chodzi o to, aby ktoś nie kupował znacznie więcej i potem nie sprzedawał tego drożej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przednia inicjatywa.MOPS ma szansę rozwinąc skrzydła i naprawdę pomóc tym co pomocy tej potrzebują.Trzeba tylko uważać by nie zaczął pełnic funkcji hurtowni bzarowej.
ile trzeba będzie mieć zaświadczeń i papierków z ZUS, KRUS, MOPS ,Urzędu Pracy by zrobić tam zakupy ???? Ilu urzędników trzeba będzie jeszcze zatrudnić w tej sprawie ????
Będziemy bacznie się przyglądać, kto tam robi zakupy i kto na tym zarabia. Sprzedawcy z Mojego rynku już liczą straty.
hmm....sklep socjalny. "Pożywiom" i "uwidiom".
bedzie robic tam zakupy szlachta ,ktora nie pracuje a zyje(ci co tak pisza na facbooku)
WIDZIAŁEM zdjecia radnego który który zrobił kilka fotek cen , w żaden sposób nie zachwycają, produkty aro z makro(najbliższe jest w Rzeszowie)bardzo niskiej jakości, w Przemyślu hurtownie mają wyższe ceny niżeli w dyskontach(Katowice są w zagłebiu miast i łatwiej coś wypolować w okolicy) , no ale niech próbuje , najwyżej dołoży z diety, mam nadzieje że miasto nie będzie musiało dokładać..
Przednia inicjatywa.MOPS ma szansę rozwinąc skrzydła i naprawdę pomóc tym co pomocy tej potrzebują.Trzeba tylko uważać by nie zaczął pełnic funkcji hurtowni bzarowej.
ile trzeba będzie mieć zaświadczeń i papierków z ZUS, KRUS, MOPS ,Urzędu Pracy by zrobić tam zakupy ???? Ilu urzędników trzeba będzie jeszcze zatrudnić w tej sprawie ????
Będziemy bacznie się przyglądać, kto tam robi zakupy i kto na tym zarabia. Sprzedawcy z Mojego rynku już liczą straty.