19 stycznia chrześcijanie Kościoła prawosławnego i Kościoła greckokatolickiego obchodzą Święto Jordanu, jedno z najważniejszych świąt upamiętniające chrzest Jezusa w rzece Jordan. W obrządku wschodnim święto to łączy się z uroczystością Objawienia Pańskiego, będącą jednym z najstarszych świąt w Kościele katolickim.
W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną obchody Święta Jordanu miały charakter skromniejszy niż w latach ubiegłych. Nie było procesji nad brzeg Sanu, gdzie – jak nakazuje tradycja – odbywało się święcenie wody.
W środę (19 stycznia) po mszy świętej w soborze archikatedralnym p.w. św. Jana Chrzciciela duchowni dwóch obrządków: metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz, arcybiskup senior Jan Martyniak oraz metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal dokonali aktu poświęcenia wody na dziedzińcu obok archikatedry.
Ceremonia polegała na zanurzaniu w specjalnym naczyniu z wodą trójramiennych świeczników, krzyża, a następnie chuchnięcia nad wodą. Po niej wierni zabierali poświęconą wodę do domów, gdyż zgodnie z wierzeniami zapobiega ona chorobom i sprzyja dobrym plonom.
Po zakończeniu liturgii arcybiskup Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę w intencji Ukrainy, która jest zagrożona rosyjską inwazją.

fot.Jacek Szwic
Abp senior Jan Martyniak poświęca wodę, chuchając na nią.

fot.Jacek Szwic
Po ceremonii wierni poświęconą wodę zabierali do domów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze