Reklama

Śmieci jednak podrożeją?

20/11/2017 19:00

Nie tak drastycznie, jak pierwotnie planowano, ale opłaty za odbiór śmieci w mieście mają pójść w górę – nieoficjalnie ustaliła Społeczna Komisja ds. Składowiska Odpadów w Przemyślu. Pracuje ona nad wyjaśnieniem okoliczności sprawy dzierżawy wspomnianego składowiska. – Doszło do skrajnie patologicznej sytuacji – oceniają jej członkowie.

Komisja zawiązała się pod koniec września, kiedy władze miasta planowały podnieść stawki za gospodarowanie odpadami. Według projektu uchwały opłata za śmieci segregowane miała wzrosnąć z 9 do 13 zł, a za niesegregowane z 15 do 21 zł. Punkt podczas sesji został jednak zdjęty z programu obrad i już pod dyskusję nie wrócił. – Nieoficjalne dowiedzieliśmy się, że na najbliższej sesji rady miejskiej znów ma się znaleźć projekt podwyżki cen śmieci – mówi Błażej Wilk ze Społecznej Komisji ds. Składowiska Odpadów w Przemyślu.

Według jego informacji opłata za segregowane ma wzrosnąć[paywall] do 11 zł, a za niesegregowane do 19 zł.

Reklama

Trup z szafy

Komisja, która rozpoczęła działalność przed dwoma miesiącami, postanowiła przyjrzeć się umowom zawartym przez miasto z Zakładami Usługowymi „Południe” z Krakowa. W 2014 r. samorząd wydzierżawił na 30 lat teren miejskiego składowiska odpadów. Ponadto gmina sprzedała przedsiębiorstwu działkę, na której zlokalizowało ono swój zakład. Zdaniem członków komisji to właśnie niekorzystna umowa z tą firmą wpływa teraz na podwyżki. – Badając tę sprawę, wypadł nam trup z szafy – ocenia efekty pracy komisji B. Wilk.

Tym przysłowiowym trupem ma być niekorzystna umowa zawarta między firmami, które zajmują się odbiorem i transportem śmieci w Przemyślu. Komisja oparła swoje wnioski na dokumentach pozyskanych w trybie informacji publicznej. Będzie również prosić o dobrowolną odpowiedź osoby, które są z tą sprawą związane. Na koniec ma być przygotowany ostateczny raport, który zostanie przedstawiony przewodniczącej rady miejskiej oraz do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby – jak określił B. Wilk – „mieć pewność, że sprawy toczą się w odpowiednim kierunku”. – Wiemy, że on czyta korespondencję nadchodzącą z Polski – mówi. Nim wnioski zostaną opracowane, komisja poprosi o opinie prawników. – My zbieramy informacje, łączymy fakty, ale oprzemy się o oceny ekspertów – zapowiada B. Wilk.

Reklama

Kulisy zawierania umowy

Skrajnie patologiczną sytuacją komisja społeczna nazwała kulisy zawierania umowy dzierżawy składowiska odpadów ZU „Południe”. Jej warunki negocjował ówczesny dyrektor Zakładu Usług Komunalnych (jednostki miejskiej), który już wtedy wiedział, że będzie pracował na kierowniczym stanowisku w ZU „Południe” i tam otrzyma wyższe wynagrodzenie niż w ZUK. Komisja podejrzewa, że te okoliczności mogły sprawić, że w umowie dzierżawy nie ma żadnych zapisów chroniących mieszkańców i gminę przed drastycznymi podwyżkami cen śmieci.

Komisja ma też wątpliwości nadzoru gminy miejskiej nad majątkiem, który jest jej powierzony. – Jeśli to będzie tak wyglądać, że firmy zewnętrzne będą podpisywać tak korzystne dla siebie umowy na 30 lat, możemy się pewnego dnia obudzić w sytuacji, że takie spółki miejskie jak MPEC albo PWiK również zostaną wydzierżawione jakiejś prywatnej firmie, a potem nam się powie, że nic nie możemy zrobić – przestrzega B. Wilk.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2017-11-20 20:16:18

    cyt..."okoliczności sprawy dzierżawy  składowiska  Doszło do skrajnie patologicznej sytuacji..."" -  czyli mam rozumieć ,że za czyjeś urzędnicze niedbalstwo lub świadome postępowanie by ktoś się nachapał, podpisano niekorzystną umowę za co teraz mają bulić mieszkańcy?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    SOAD - niezalogowany 2017-11-20 21:00:45

    Kasa na reperacje MEGA SPIERDOLINY na tzw. stoku czy raczej NARTO-STRACIE, z nieba nie spadnie, także, chyba dalsze wywody, jak myślę, nie mają sensu..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kc - niezalogowany 2017-11-20 21:39:30

    żeby ich szlak trafił debile

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości