Nie tak drastycznie, jak pierwotnie planowano, ale opłaty za odbiór śmieci w mieście mają pójść w górę – nieoficjalnie ustaliła Społeczna Komisja ds. Składowiska Odpadów w Przemyślu. Pracuje ona nad wyjaśnieniem okoliczności sprawy dzierżawy wspomnianego składowiska. – Doszło do skrajnie patologicznej sytuacji – oceniają jej członkowie.
Komisja zawiązała się pod koniec września, kiedy władze miasta planowały podnieść stawki za gospodarowanie odpadami. Według projektu uchwały opłata za śmieci segregowane miała wzrosnąć z 9 do 13 zł, a za niesegregowane z 15 do 21 zł. Punkt podczas sesji został jednak zdjęty z programu obrad i już pod dyskusję nie wrócił. – Nieoficjalne dowiedzieliśmy się, że na najbliższej sesji rady miejskiej znów ma się znaleźć projekt podwyżki cen śmieci – mówi Błażej Wilk ze Społecznej Komisji ds. Składowiska Odpadów w Przemyślu.
Według jego informacji opłata za segregowane ma wzrosnąć[paywall] do 11 zł, a za niesegregowane do 19 zł.
Komisja, która rozpoczęła działalność przed dwoma miesiącami, postanowiła przyjrzeć się umowom zawartym przez miasto z Zakładami Usługowymi „Południe” z Krakowa. W 2014 r. samorząd wydzierżawił na 30 lat teren miejskiego składowiska odpadów. Ponadto gmina sprzedała przedsiębiorstwu działkę, na której zlokalizowało ono swój zakład. Zdaniem członków komisji to właśnie niekorzystna umowa z tą firmą wpływa teraz na podwyżki. – Badając tę sprawę, wypadł nam trup z szafy – ocenia efekty pracy komisji B. Wilk.
Tym przysłowiowym trupem ma być niekorzystna umowa zawarta między firmami, które zajmują się odbiorem i transportem śmieci w Przemyślu. Komisja oparła swoje wnioski na dokumentach pozyskanych w trybie informacji publicznej. Będzie również prosić o dobrowolną odpowiedź osoby, które są z tą sprawą związane. Na koniec ma być przygotowany ostateczny raport, który zostanie przedstawiony przewodniczącej rady miejskiej oraz do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby – jak określił B. Wilk – „mieć pewność, że sprawy toczą się w odpowiednim kierunku”. – Wiemy, że on czyta korespondencję nadchodzącą z Polski – mówi. Nim wnioski zostaną opracowane, komisja poprosi o opinie prawników. – My zbieramy informacje, łączymy fakty, ale oprzemy się o oceny ekspertów – zapowiada B. Wilk.
Skrajnie patologiczną sytuacją komisja społeczna nazwała kulisy zawierania umowy dzierżawy składowiska odpadów ZU „Południe”. Jej warunki negocjował ówczesny dyrektor Zakładu Usług Komunalnych (jednostki miejskiej), który już wtedy wiedział, że będzie pracował na kierowniczym stanowisku w ZU „Południe” i tam otrzyma wyższe wynagrodzenie niż w ZUK. Komisja podejrzewa, że te okoliczności mogły sprawić, że w umowie dzierżawy nie ma żadnych zapisów chroniących mieszkańców i gminę przed drastycznymi podwyżkami cen śmieci.
Komisja ma też wątpliwości nadzoru gminy miejskiej nad majątkiem, który jest jej powierzony. – Jeśli to będzie tak wyglądać, że firmy zewnętrzne będą podpisywać tak korzystne dla siebie umowy na 30 lat, możemy się pewnego dnia obudzić w sytuacji, że takie spółki miejskie jak MPEC albo PWiK również zostaną wydzierżawione jakiejś prywatnej firmie, a potem nam się powie, że nic nie możemy zrobić – przestrzega B. Wilk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.cyt..."okoliczności sprawy dzierżawy składowiska Doszło do skrajnie patologicznej sytuacji..."" - czyli mam rozumieć ,że za czyjeś urzędnicze niedbalstwo lub świadome postępowanie by ktoś się nachapał, podpisano niekorzystną umowę za co teraz mają bulić mieszkańcy?
Kasa na reperacje MEGA SPIERDOLINY na tzw. stoku czy raczej NARTO-STRACIE, z nieba nie spadnie, także, chyba dalsze wywody, jak myślę, nie mają sensu..
a w tym artykule jest odpowiedź https://www.portalprzemyski.pl/beda-podwyzki-za-wywoz-smieci-miasto-stracilo-kontrole-nad-cenami-twierdzi-spoleczna-komisja-ds-skladow to już nadaje się do prokuratury by wszczęła śledztwo
w PGMie przed przejęciem wywozu odpadów niesegregowanych przez PGK jeden metr 3/os kosztował około siedem zł. z transportem do miejscowości Młyny{około 40 km.}.Wszyscy na śmieciach zarabiali ,miasto,pgm,wysypisko i okazuje się teraz,że również mieszkańcy.
zdawałoby się,ze wysypisko na miejscu,ceny zostaną obniżone/lub utrzymane na tym samym poziome/""transport odpada""a tu niespodzianka,>100% w górę!I to nie P.Tusk,nie UE i nie ta paskudna platforma - to tu na miejscu,nasi włodarze pokazują nam ,kto w mieście rządzi.Płakać i płacić ,nie zapominać o głosowaniach.Wiecie na kogo!
proponuję zmienić deklaracje na śmieci, dość podwyżek
DLACZEGO usunięto ten link ,który zamieściłam/łem/ wczoraj ?????? https://www.portalprzemyski.pl/beda-podwyzki-za-wywoz-smieci-miasto-stracilo-kontrole-nad-cenami-twierdzi-spoleczna-komisja-ds-skladowiska-odpadow-w-przemyslu/ - boicie się by Przemyślanie nie dowiedzieli się dlaczego zdziera się z nich kasę???? CENZURA ponoć była za komuny!!!!!
DLACZEGO usunięto ten link ,który zamieściłam/łem/ wczoraj ?????? https://www.portalprzemyski.pl/beda-podwyzki-za-wywoz-smieci-miasto-stracilo-kontrole-nad-cenami-twierdzi-spoleczna-komisja-ds-skladowiska-odpadow-w-przemyslu/ - boicie się by Przemyślanie nie dowiedzieli się dlaczego zdziera się z nich kasę???? CENZURA ponoć była za komuny!!!!!
Do Podhalicz, do Kaczyńskiego? A może do prokuratury, zgodnie z prawem? Czy będą zawiadomienia imienne, czy NN- jak zwykle w sprawie? Przecież ktoś to podpisał i zatwierdził? Dalej macie nas za idiotów?
tak to jest jak jeden imbecyl niiemajacy pojęcia o co chodzi wciska ciemnote innym imbecylom... i takie na forum sa widać osobniki... pół prawda jaką dzieli się z Wami ten wielki spolecznik jest naprawdę dla malo inteligentnych...
do zając - imbecylów zającu to Ty szukaj u siebie w rodzinie a nie wyzywaj ludzi na forum .Skoro komisja społeczna ujawnia takie gnioty w umowach to czas najwyższy by zajął się tym prokurator. Wszak to nie prywatne miasto prezydenta i Rady Miejskiej ,która pozwala na takie przewały
dodam w dzisiejszej dobie nie podpisuje się umów niekorzystnych dla mieszkańców na okres 30 lat jak to zrobili przemyscy urzędnicy. Pawlak taką umowę z Ruskimi podpisał na dostawę gazu do Polski ,dziś drąży ją krajowa prokuratura.
przedstawiam troszkę bardziej racjonalne podejście do sytuacjihttps://www.portalprzemyski.pl/wladze-przemysla-odpieraja-zarzuty-wysokie-stawki-za-gospodarke-smieciowa-to-wina-ustawodawcy/
cyt....."""Jeśli mieszkańcy zaczną segregować, to ilość zmieszanych odpadów komunalnych może ulec dużemu zmniejszeniu, natomiast wzrosną odpady selektywnie zebrane. Z tego tytułu Miasto może mieć ogromne oszczędności. – dodaje Jerzy Łańcucki.....""" - wypowiedź tego pana oraz jej finał dla mieszkańca jest taki ,że miasto będzie miało duże oszczędności a my figę . Mieszkańcy będą nadal mieli podwyżki opłat za wywóz śmieci, będąc jednocześnie tanią siłą roboczą /segregacja/ dla firmy, generując jej potężne zyski za gotowe posegregowane surowce wtórne. Raczej nie tak to powinno być p.Jerzy Łańcucki jak partycypujemy w kosztach to i w zyskach również.
no właśnie dobrze mówi... na razie slaba segregacja wiec większe koszty... bedzie z tym lepiej koszty sie zmniejsza a jesli w systemie jest nadwyżka jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek obniżyć oplaty i to będzie Twoj zyska tak jak menda jedna z drugą napisze ze segreguje i mniej przez to płaci a wrzuca wszystko gdzie popadnie to tak jest...byleby jak najmniej jak najmniejszym kosztem... typowa przypadłość narzekaczy z forum
czy ktoś potrafi wytłumaczyć ten niezwykły przypadek-miastu się nie opłaca,"muszą być podwyżki" a prywaciarz mimo tych wysokich nakładów, zarabia na tym interesie i jeszcze płaci podatki.Jak on to robi?,pewnie musi dopłacać do tej działalności!
ja w morde...Wy nic nie kumacie...miasto to miasto, przedsięborca to przedsiębiorca... ustawa jest jaka jest czyli do dupy...i tutaj nie jest winą miasta nic a nic... gdyby RIPOK był miejski też koszty byłyby wysokie i te koszty dawałyby wysoką opłatę, która sama w sobie w porównaniu z innymi miastami jest naprawdę niska...jarek a co niby się miastu nie opłaca? rozwiń????
cyt..."okoliczności sprawy dzierżawy składowiska Doszło do skrajnie patologicznej sytuacji..."" - czyli mam rozumieć ,że za czyjeś urzędnicze niedbalstwo lub świadome postępowanie by ktoś się nachapał, podpisano niekorzystną umowę za co teraz mają bulić mieszkańcy?
Kasa na reperacje MEGA SPIERDOLINY na tzw. stoku czy raczej NARTO-STRACIE, z nieba nie spadnie, także, chyba dalsze wywody, jak myślę, nie mają sensu..
żeby ich szlak trafił debile