Od 17 lipca do 7 grudnia 1981 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu odbywało się Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa przemyskiego.
W piątek, 29 października, w czterdziestą rocznicę tego wydarzenia, w I LO odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej przed wejściem do auli, a także otwarcia wystawy pn. ,,40-lecie Solidarności”, przygotowanej przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
W uroczystości udział wzięli[paywall]: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor MNZP Jan Jarosz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu Waldemar Wiglusz, księża, dawni i obecni członkowie władz „Solidarności”, zaproszeni goście oraz młodzież I LO, dla której była to lekcja współczesnej historii regionu.
Podczas spotkania Artur Brożyniak z IPN, autor okolicznościowego wydawnictwa pt. ,,I Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa przemyskiego w 1981 r.” wygłosił prelekcję poświęconą wydarzeniom sprzed czterdziestu lat.
Organizatorami spotkania byli: rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Zarząd Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.
Konsekwencją porozumień władzy z protestującymi robotnikami było powstanie 1 sierpnia 1980 roku Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W województwie przemyskim organizacją nowo powstałego związku zajęli się działacze opozycyjni: Wit Siwiec, Stanisław Sudoł, Kazimierz Kusiński i inni.
Na teren województwa dotarły materiały instruktażowe z Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gdańsku i w kilku zakładach powstały grupy inicjatywne. Wtedy zaistniała konieczność powołania międzyzakładowej struktury koordynującej dalsze działania.
7 października przedstawiciele 25 zakładów pracy podjęli uchwałę o powołaniu Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Południowo-Wschodniego z siedzibą w Przemyślu. Przewodniczącym prezydium został Czesław Kijanka z POM w Birczy.
Niedługo po tym między związkowcami nastąpił rozłam i powstały dwie struktury – MKZ jarosławski i przemyski. W tym czasie na terenie województwa przemyskiego do NSZZ „Solidarność” należało około 74 tysięcy członków (42 tysiące 102 – MKZ Przemyśl i 37 tysięcy 798 – MKZ Jarosław).
7 lipca 1981 roku, w auli I LO rozpoczęła się pierwsza tura Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa przemyskiego, na którym wybrano komisję mandatową oraz uchwał i wniosków. W następnych miesiącach odbywały się kolejne tury WZD, w czasie których następowały przetasowania składów osobowych władz związkowych.
13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze na terenie całego kraju wprowadziły stan wojenny. „Solidarność” została zdelegalizowana, a jej działacze internowani lub aresztowani. Związek działał dalej w konspiracji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze