Reklama

Solidarność czterdzieści lat temu w I LO [ZDJĘCIA]

05/11/2021 09:24

Od 17 lipca do 7 grudnia 1981 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu odbywało się Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa przemyskiego.

W piątek, 29 października, w czterdziestą rocznicę tego wydarzenia, w I LO odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej przed wejściem do auli, a także otwarcia wystawy pn. ,,40-lecie Solidarności”, przygotowanej przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

W uroczystości udział wzięli[paywall]: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor MNZP Jan Jarosz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu Waldemar Wiglusz, księża, dawni i obecni członkowie władz „Solidarności”, zaproszeni goście oraz młodzież I LO, dla której była to lekcja współczesnej historii regionu.

Podczas spotkania Artur Brożyniak z IPN, autor okolicznościowego wydawnictwa pt. ,,I Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa przemyskiego w 1981 r.” wygłosił prelekcję poświęconą wydarzeniom sprzed czterdziestu lat.

Organizatorami spotkania byli: rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Zarząd Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

Reklama

Tak rodziła się „Solidarność”

Konsekwencją porozumień władzy z protestującymi robotnikami było powstanie 1 sierpnia 1980 roku Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W województwie przemyskim organizacją nowo powstałego związku zajęli się działacze opozycyjni: Wit Siwiec, Stanisław Sudoł, Kazimierz Kusiński i inni.

Na teren województwa dotarły materiały instruktażowe z Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gdańsku i w kilku zakładach powstały grupy inicjatywne. Wtedy zaistniała konieczność powołania międzyzakładowej struktury koordynującej dalsze działania.

7 października przedstawiciele 25 zakładów pracy podjęli uchwałę o powołaniu Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Południowo-Wschodniego z siedzibą w Przemyślu. Przewodniczącym prezydium został Czesław Kijanka z POM w Birczy.

Niedługo po tym między związkowcami nastąpił rozłam i powstały dwie struktury – MKZ jarosławski i przemyski. W tym czasie na terenie województwa przemyskiego do NSZZ „Solidarność” należało około 74 tysięcy członków (42 tysiące 102 – MKZ Przemyśl i 37 tysięcy 798 – MKZ Jarosław).

7 lipca 1981 roku, w auli I LO rozpoczęła się pierwsza tura Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa przemyskiego, na którym wybrano komisję mandatową oraz uchwał i wniosków. W następnych miesiącach odbywały się kolejne tury WZD, w czasie których następowały przetasowania składów osobowych władz związkowych.

13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze na terenie całego kraju wprowadziły stan wojenny. „Solidarność” została zdelegalizowana, a jej działacze internowani lub aresztowani. Związek działał dalej w konspiracji.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama