IV Międzynarodowe Spotkania Integracyjne Dzieci i Młodzieży Polsko-Ukraińskiej w Kalnikowie przeszły do historii. – Naszym działaniom przyświecają bardzo ważne dla polsko-ukraińskich relacji cele, by wspomnieć o wzajemnym poznaniu się młodych Polaków i Ukraińców, nabyciu wiedzy na temat współczesnej Polski i Ukrainy czy budowaniu więzi w oparciu o bezpośrednie spotkanie – powiedział jeden z głównych organizatorów przedsięwzięcia Dariusz Lasek.
Na zaproszenie dyrektora Szkoły Podstawowej w Kalnikowie Stanisława Kalawskiego przejechało 50 uczniów i nauczycieli Ogólnokształcącej Szkoły nr 92 we Lwowie[paywall].
Społeczność Kalnikowa bardzo ciepło przyjęła kadrę pedagogiczną, dzieci i młodzież ze Lwowa, goszcząc ich pod swoim dachem. – Pomogli rodzice oraz mieszkańcy Kalnikowa i trzeba jasno powiedzieć, że gdyby nie ich pomoc, do tego wydarzenia, przynajmniej w takim wymiarze, by nie doszło. Entuzjastycznie w organizację imprezy włączyło się grono pedagogiczne naszej podstawówki, pracownicy obsługi szkoły oraz Rada Rodziców – wyliczył D. Lasek.
W ciągu dwudniowego pobytu w Polsce dzieciom zaplanowano czas tak, by mogły go spędzić w sposób ciekawy i aktywny. Zorganizowano lekcje integracyjne, zabawę taneczną, wycieczkę do gospodarstwa rybackiego w Starzawie. Bardzo ważnym wydarzeniem dla ukraińskich gości była wycieczka do Łańcuta. Podczas zwiedzania unikatowego kompleksu pałacowo-parkowego ukraińskie dzieci mogły się zapoznać z dobrami kultury polskiej, a przy tym, z częścią historii Polski.
– W tym pięknym przedsięwzięciu wzięliśmy udział już czwarty raz. Za każdym razem wracamy tu z radością, bo wiemy, że czekają na nas dobrzy ludzie. Doświadczamy tu wiele dobroci i życzliwości, nasze dzieci jeszcze długo po tych spotkaniach rozmawiają o tym, co przeżyły i czego doświadczyły w Polsce. Były zachwycone nie tylko gościnnością ludzi, u których mieszkali, ale także otwartością i szczerością polskich rówieśników. Te spotkania to także ogromna pomoc dla naszych dzieci w szlifowaniu języka polskiego, którego uczą się w naszej szkole od trzech lat. W imieniu dyrektora naszej lwowskiej szkoły Michala Kowtalo, dziękuję wszystkim za ciepłe przyjęcie. Dziękuje za to, że podarowaliście nam dwa dni szczęścia! – powiedziała Irena Lisovets, koordynator ze strony ukraińskiej.
– Cały sens naszej pracy, mam na myśli pedagogów, nauczycieli, kręci się wokół dzieci. To dla nich podejmujemy wszelkie zabiegi edukacyjne, integracyjne, inicjatywy, ponosimy trudy. To ich dobro determinuje nasze działania. To ich postęp, a nade wszystko szczęście sprawia, że znajdujemy motywację oraz siłę do dalszych działań – stwierdził Dariusz Lasek, pedagog w SP w Kalnikowie, pomysłodawca oraz koordynator spotkań.
W ramach spotkań integracyjnych odbył się V Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora SP w Kalnikowie, w którym wzięli udział uczniowie: SP w Nienowicach, SP w Korczowej, SPw Kalnikowie, Szkoły Ogólnokształcącej nr 92 we Lwowie oraz wychowankowie Świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Przemyślu. Turniej rozegrano w trzech kategoriach wiekowych: chłopcy – rocznik 2003 i młodsi, chłopcy – rocznik 2007 i młodsi, dziewczęta – rocznik 2002 i młodsze. Ogółem w imprezie wzięło udział ok. 300 dzieci i młodzieży z: Kalnikowa, Nienowic, Korczowej, Przemyśla i Lwowa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Żeby się nie okazało, że za 10-20 lat będą ich nabijać na pal...
Żeby się nie okazało, że za 10-20 lat będą ich nabijać na pal...