Niezwykłego i niespodziewanego odkrycia dokonano w trakcie prac remontowych na strychu klasztoru oo. Franciszkanów. Pod deskami podłogi znajdowały się opakowane w papier trzy późnogotyckie rzeźby.

fot.Beata Kot
Pastorału (laski biskupiej) św. Mikołaja nie odnaleziono.
Analizy wskazują, że rzeźby pochodzą z XV i XVI wieku. Najstarszą rzeźbą jest figura św. Anny Samotrzeć. Według ustaleń powstała ona nie później niż w latach 1470 – 1475.
Nieco młodsze są rzeźby św. Mikołaja (1510 – 1515) oraz Matki Bożej (ok. 1530 r.). Osobno w zakonnych zbiorach odkryto również[paywall] niewielką figurę Dzieciątka Jezus.
Wstępna analiza porównawcza pozwala przypuszczać, że tworzy ona całość z rzeźbą Maryi – Matka Boża trzymała na lewej ręce Dzieciątko. Najprawdopodobniej rzeźba nosiła tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
– Stan zachowania rzeźb, ze względu na wycofanie z kultu i złe warunki przechowywania nie jest dobry, pomimo ogólnie dobrego stanu zachowania form rzeźbiarskich. Drewno jest przesuszone, ze śladami działalności owadów. Polichromia posiada niekiedy spore ubytki, uszkodzenia gruntów kredowych i warstwy malarskiej. Rzeźby są niekompletne. Zapakowane w oddzielnym zawiniątku fragmenty, dają się dopasować jako dłonie Marii, czy też fragmenty szaty. Niektórych detali jednak nie ma, na przykład pastorału świętego Mikołaja – informuje Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.
O istnieniu tych rzeźb nikt wcześniej nie wiedział i były sporym zaskoczeniem dla zakonników oraz pracowników urzędu konserwatorskiego. Przypuszczalnie znajdowały się na wyposażeniu wcześniejszego – nieistniejącego już – kościoła. Rzeźby zostały wpisane do rejestru zabytków.

fot.M.Filip
Św. Anna Samotrzeć.

fot.Beata Kot
Dłonie Maryi odnaleziono osobno, podobnie jak pasującą do niej figurę małego Jezusa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze