Mimo że badania archeologiczne na przemyskim Rynku wciąż trwają, światło dzienne ujrzały już fundamenty miejskiego ratusza, wybudowanego prawdopodobnie w XV wieku. Okazało się, że był znacznie większy, niż powszechnie przypuszczano.
– Więcej będziemy wiedzieć po odbiorze miejsc objętych badaniami. Oczywiście o wszystkim będziemy informować na bieżąco – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
Od kilku miesięcy[paywall] trwają prace archeologiczne poprzedzające te właściwe, związane z przebudową północno-wschodniej części Rynku. I potrwają jeszcze kilka miesięcy.
Przebudowa tej części prowadzona jest w ramach większego zadania „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu”. Łączny koszt prac to ok. 2,3 mln zł, z czego 1,6 mln zł to dofinansowanie unijne. Prowadzi je Zakład Drogowy Tadeusza Popka.
Płyta Rynku zostanie przebudowana z wykorzystaniem obecnie znajdujących się tutaj kamieni. Prace będą wykonywane na powierzchni ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych.
W ramach modernizacji wykonany zostanie zarys fundamentu murów budynku starego ratusza z cegły klinkierowej pełnej. Z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja turystyczna, gdyż stary ratusz w Przemyślu należał przed wiekami do najpiękniejszych i najokazalszych w Polsce.
Pierwszy ratusz przemyski był drewniany. W 1563 r. powstał okazały, murowany budynek w renesansowym stylu z piękną wieżą. Gmach przetrwał do 1812 r., kiedy to został rozebrany z uwagi na zły stan techniczny. Stało się tak na polecenie władz austriackich, bo wówczas Przemyśl znajdował się w zaborze austriackim.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ciekawe czy pan bakun szarpnie sie i skubnie troche siana od wladzy w wawie na odbudowe tego ratusza?
I tylko dlatego żeby odkryć iż stary ratusz był większy niż zakładano i dla tej waszej dziecinnej ciekawości, musieliście narobić mega gnoju że mózg staje w miejscu i włos się jeży na głowie
I to wszystko za nasze wspólne pieniądze z publicznych składek !!! Godzicie się na to ?!?
ciekawe czy pan bakun szarpnie sie i skubnie troche siana od wladzy w wawie na odbudowe tego ratusza?
I tylko dlatego żeby odkryć iż stary ratusz był większy niż zakładano i dla tej waszej dziecinnej ciekawości, musieliście narobić mega gnoju że mózg staje w miejscu i włos się jeży na głowie
I to wszystko za nasze wspólne pieniądze z publicznych składek !!! Godzicie się na to ?!?