Archiwum Państwowe w Przemyślu jest jedną z dwóch instytucji na Podkarpaciu, które otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przeprowadzenie digitalizacji swoich zbiorów.
Digitalizacja to nic innego, jak wprowadzenie do komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych poprzez ich skanowanie. Powstały w ten sposób plik graficzny jest w zasadzie mało użyteczny (zajmuje ogromnie dużo miejsca, nie pozwala na przeszukanie treści). Bardzo istotnym procesem wykonywanym po skanowaniu jest obróbka cyfrowa. To bardzo żmudna praca. Dopiero po niej materiały nadają się do upublicznienia w bibliotece cyfrowej. Trzy najważniejsze cele digitalizacji to: archiwizacja dokumentu, ochrona oryginału przed zniszczeniem oraz udostępnianie użytkownikom (najczęściej w sieci).Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze