Reklama

Stoły uginały się od pasztetów, dżemów i kapusty [ZDJĘCIA]

Duszona rzepa na ostro, karp zapiekany i dżem winogronowo-jabłkowo-orzechowy to absolutne hity VIII edycji konkursu „Z Babcinej Spiżarni”, który odbył się w Korzenicy w gminie Laszki.

Koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu jarosławskiego już po raz ósmy miały możliwość zaprezentowania tradycyjnych specjałów kulinarnych regionu. Impreza zorganizowana została przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu i Urząd Gminy w Laszkach przy współpracy Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich z Jarosławia[paywall].

Trzy kategorie

Jak co roku stoiska kół i stowarzyszeń uginały się od pysznych potraw i przetworów. Jury w składzie: Zofia Kasperek (Urząd Marszałkowski w Rzeszowie), Agnieszka Siwoń (Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu) i Krzysztof Zieliński (Stowarzyszeniae na rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpatia”) oceniało przetwory w trzech kategoriach: owoce, warzywa i mięso. Grand Prix w kategorii owoce za dżem winogronowo- jabłkowo-orzechowy otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Bobrówce, wyróżniono także Stowarzyszenie Kobiet w Czelatycach za dżem z jarzębiny. Najwyższe noty w kategorii warzywa za duszoną rzepę na ostro otrzymało Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Wietlinianie, a wyróżnienie za kiszoną kapustę z jabłkami – Stowarzyszenie Kobiety Razem w Sobiecinie. Karp zapiekany przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Laszkach otrzymał Grand Prix w kategorii mięso. W tej samej kategorii na wyróżnienie zasłużył tradycyjny pasztet z królika zaprezentowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Miękiszu Nowym.

Reklama

„Smak Starosty”

Członkowie jury mieli twardy orzech do zgryzienia. Niełatwe zadanie miał także starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, który próbując dań przygotowanych przez uczestników konkursu, typował najlepszą potrawę w kategorii „Smak Starosty”. Doceniając walory smakowe oraz trud włożony w przygotowanie, uhonorował Koło Gospodyń Wiejskich w Wietlinie Trzecim za karkówkę w ogórczance.
Wszyscy uczestnicy konkursu mieli nie tylko okazję skosztować dań przygotowanych przez koła z sąsiednich gmin, ale także wysłuchać koncertu polskich pieśni ludowych, przygotowanych przez zespół „Wietlinianie”. Impreza zakończyła się biesiadą w świetlicy wiejskiej w Korzenicy.



Przepisy nagrodzone podczas konkursu „Z Babcinej Spiżarni”

Duszona rzepa na ostro
Składniki: 1 kg rzepy, 1 łyżka soli, 4 ząbki czosnku zmiażdżone, 2 łyżki posiekanego imbiru, 4 łyżki papryki, ok. 3/4 kubka szczypiorku pokrojonego drobno, 2 – 3 łyżki sosu rybnego, 2 łyżki sosu sojowego
Wykonanie: rzepę umyj i obierz, pokrój na cząstki (ok. 3 cm), zasyp solą, wymieszaj i odstaw na godzinę. Dodaj imbir, czosnek, szczypiorek, sosy i paprykę. Dokładnie wymieszaj, lekko ugniatając. Przełóż wszystko do wyparzonego słoja. Uciskaj rzepę tak mocno, jak się da. Naczynie lekko zakręć, warzywa będą bąbelkować w pierwszym etapie fermentacji.

Karp zapiekany
Składniki: 1 karp, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, marchewka, groszek konserwowy, cebula.
Wykonanie: karpia oczyszczamy, kroimy w dzwonka i doprawiamy przyprawami i smażymy na oleju. Następnie do słoików układamy pokrojone w kostkę jarzyny i na to układamy karpia. Zakręcamy słoiki i dajemy do pieczenia na około 3 godziny.

Dżem winogronowo-jabłkowo-orzechowy
Składniki: 3 kg winogron, 1 kg jabłek (najlepiej antonówek, ale mogą być też inne, byle niezbyt słodkie), 1 kg cukru, 20 dag orzechów włoskich.

Reklama

Wykonanie: winogron umyć, lekko rozgotować, wystudzić i przetrzeć przez sito. Jabłko obrać i zetrzeć na grubej tarce. Orzechy, jeśli są świeże, obrać z gorzkiej skórki (ale jeśli są suche to już nie trzeba). Winogron, jabłko, orzechy wymieszać, dodać cukier i gotować ok. 45 minut (lub do uzyskania odpowiedniej konsystencji).

 Uczestnicy konkursu:
W konkursie „Z Babcinej Spiżarni” wzięli udział: Stowarzyszenie Miłośników Lutkowa, Stowarzyszenie Kobiety na rzecz Odnowy Tradycji i Obyczajów w Wierzbnej, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Wietlinianie, Stowarzyszenie KGW Pruchniczanki, Stowarzyszenie Kobiety Razem w Sobiecinie, KGW w Wietlinie Trzecim, Stowarzyszenie „Kobiety dla Makowiska”, KGW w Laszkach, KGW w Bobrówce, KGW w Miękiszu Starym, Stowarzyszenie Kobiet w Czelatycach, KGW w Miękiszu Nowym.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama