Oświadczenie Rady Miejskiej w Przemyślu z 26 sierpnia 2019 r., wyrażające sprzeciw wobec tzw. ruchów LGBT, może się przyczynić do wstrzymania finansowania unijnych projektów dla miasta. Tych co prawda w nadsańskim mieście jest jak na lekarstwo, ale zapowiedź unijnej komisarz Very Jourovej brzmi nieciekawie. Czy to pogrożenie palcem czy realna groźba? Stracić dofinansowania mogą także m.in. powiat jarosławski i lubaczowski.
Jak poinformowało radio RMF FM, Vera Jourova – unijna komisarz odpowiedzialna za kwestie praworządności – podczas posiedzenia Komisji ds. równości obywatelskich Parlamentu Europejskiego mówiła o pięciu regionach południowo-wschodniej Polski, które ogłosiły się strefami wolnymi od LGBT. Czeszka nazwała ten fakt oburzającym i stwierdziła, że Unia Europejska nie może finansować projektów w miastach, które łamią podstawowe wartości, takie jak równość obywateli, co jest zapisane nie tylko w unijnym prawie, ale i w polskiej konstytucji[paywall].
Komisja Europejska 27 maja br. skierowała list do marszałków pięciu polskich województw – lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego – gdzie zostały ogłoszone „strefy wolne od LGBT”. KE powołuje się na skargi, które wpłynęły w ostatnich miesiącach na władze regionalne wspierające te strefy, a jednocześnie zarządzające unijnymi funduszami. Wynika z nich, że istnieją obawy przed dyskryminacją w dostępie do funduszy, a nawet obawy przed utratą pracy czy fizyczną agresją.
Członkowie KE żądają od marszałków wyjaśnienia, czy istnieje rzeczywiste ryzyko takich zjawisk ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. KE chce także potwierdzenia, że w projektach współfinansowanych przez UE urzędy marszałkowskie „wzmocnią promocję równości i niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną”. Innymi słowy – zdaniem dziennikarzy RMF FM – marszałkowie tychże województw muszą się odciąć od tzw. stref wolnych od LGBT, jeżeli chcą nadal korzystać z unijnych pieniędzy.
To właśnie Sejmik Województwa Podkarpackiego był jednym z pierwszych podkarpackich samorządów, które wyszły z inicjatywą akcji „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Inicjatorami byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Przyjęcie rezolucji było formalnością. 17 radnych „za”, 3 „przeciw”, 1 wstrzymał się od głosu, ośmioro radnych w głosowaniu nie uczestniczyło, choć byli wówczas na sali obrad. Wśród nich marszałek Władysław Ortyl.
Idąc za przykładem władz wojewódzkich, samorządy lokalne rozpoczęły wydawać swoje deklaracje czy oświadczenia. Od czerwca ub.r. akcja ruszyła na Podkarpaciu. Swoje oświadczenia w tej sprawie wydali m.in. radni miejscy z Przemyśla, radni gminni z Zarzecza (powiat przeworski), radni powiatowi z Jarosławia i Lubaczowa.
Czy zapowiedź V. Jourovej może się spełnić? Z całą pewnością najbardziej przegranym byłby powiat jarosławski, do którego z UE płyną miliony euro dofinansowania. Nieco mniej płynie ich do powiatu lubaczowskiego i Zarzecza. Prawie wcale obecnie do Przemyśla, ale może wreszcie ten negatywny dla miasta trend się skończy.
– Owszem, otrzymaliśmy list z Brukseli. Już odpowiedzieliśmy. Pan marszałek Ortyl rozmawiał także na ten temat w Warszawie z wysokim rangą urzędnikiem unijnym. Cała sprawa, według mnie, wynika z niezrozumienia intencji podejmowanych oświadczeń. Nie były skierowane przeciwko osobom o odmiennej orientacji seksualnej, lecz promowaniu tego typu działalności. Na Podkarpaciu nie ma żadnej dyskryminacji. Nigdy nie było żadnych problemów. Nie ma żadnych przesłanek w naszym województwie, aby osoby o odmiennej orientacji seksualnej czuły zagrożenie. To prawdopodobnie jest wywieranie swego rodzaju nacisku i taką mamy nadzieję. Straciliby na tym tylko mieszkańcy poszczególnych regionów – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Teraz wychodzi jak wygląda UE. Jak się ktoś sprzeciwi bo wyznaje wartości normalnej rodziny i normalnych ludzi bez odchyleń to pieniądze zabiorą. Przecież to jawne wymuszanie i narzucanie swoich "racji" nie patrząc się czy to komuś się podoba czy nie. PRZEMYŚL WOLNY OD LGBT !!!Brawo dla RADNYCH, którzy sprzeciwiają się jawnych promocji takich cyrków !
Nie narzekać, że dziadujemy. Macie to na własne życzenie.
LBGT wam przeszkadza ?! A PEDOFILE W SUKIENKACH JUZ NIE? !
Nic nowego. Zobaczcie to: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/pl/TXT/?uri=celex%3A32013R1303Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.Art. 7: Państwa członkowskie mają obowiązek podejmować kroki w celu zapobiegania wszelkim formom dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, poch. etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną.Zatem przyjmowanie takich uchwal / oświadczeń, łamiących art. 7 rozporzadzenia EU 1303/2013, bo stygmatyzujących osoby LGBT jako zagrozenie, jest podstawą do wstrzymywania płatności dla samorządów - beneficjentów środków z w/w funduszy europejskich
O to to.Skorzystamy z funduszy kremlowskich - wschodnia ideologia, to i fundusze ze Wschodu Zapalowski z Majkowskim załatwią.Co to za obyczaj, by promować wartości Wschodu, a brać kasę ze zgniłego Zachodu.
Jak Unia położyła by mi asfalt na drogę ,to bym nazwał tę drogę im.LGBT i wstęgę by przycinał gej ,do k.......wy nędzy
Przemyśl kosztował już UE ponad 110 mln euro i jeśli nie chce więcej, to wolna wola. Róbta co chceta, uchwalajcie kolejne idiotyczne uchwały i pieprzcie andromy o "wartościach". Exodusu młodzieży tym nie powstrzymacie, a wręcz przeciwnie - przyspieszycie go.
Ciemnogrodem rządzą tacy jak ten cały ciemnogród. Radni niezaradni . Wtórny analfabetyzm.
Nasi radni - wielozadaniowi. Szczególnie jeden, który pełni kilkanaście funkcji, a wykształcenia zero.
Po wojnie Polską rządził CCCP i stawiał warunki teraz unia i zachód
Lolek, a gdzie ty, biedaku, widzisz "fundusze kremlowskie"? To, że eurokołchoz przekazuje jakiekolwiek fundusze, to żadna łaska. Swoją drogą, jeżeli patriotyzm jest wartością Wschodu, to nie mam z tym żadnego problemu.
Skąd taki wniosek? Pedofile czy LPBT to takie samo bagno.
Ty tak poważnie? Przecież nikt nie dyskryminuje biedroniopodobnych. A to, że nikt normalny nie życzy sobie propagowania wśród dzieci i młodzieży ich ideologii, czy jak wolisz, poglądów, to jeszcze nie dyskryminacja.
"Przemyśl kosztował unię"? Chyba w twoich snach. Więcej tracimy na tym członkostwie w eurokołchozie niż zyskujemy.
O nie, nie Choma obiecywał jeszcze modernizację dawnego lasku na tzw. Budach a później Parku im. XXX Lecia PRL zresztą nieco zmodernizowanego w latach 70 ub. wieku w ramach tzw. czynu partyjnego, większość tego nie pamięta. Po latach z tego parku pozostały jedynie resztki betonowych ścieżek i szuter, wszystko resztę jak ławeczki zostały zniszczone przez ucztujących nieustannie meneli i rodzimych pijaczków, zaś zarośnięty park im XXX Lecia PRL stał się ponownie laskiem, co się tam dzieje nie kumam bo nie byłem tam ponad 20 lat. Ten teren obiecywał ucywilizować odnowiciel Choma, bilbordy z obietnicą wisiały przed wyborami na IV kadencję Chomy na Placu na Bramie. Zresztą wiedziałem wówczas że te obietnice skończą się jak wszystkie inne czyli kiełbasą dla "ciemnego przemyskiego suwerena". Dlatego już kolejny raz apeluję do obecnych niby rządzących, tzw. opcja mnie zwisa, brać się za robotę bo Przemyśl upadł i może się już nie podniesie jeżeli zamiast konkretnych, racjonalnych działań nadal będzie wojna kto kogo, kto z kim itd. Tu chodzi o przyszłość waszych również "wadzy" dzieci i wnuków, co im pozostawicie? Zrujnowane domy i kamienice, puste dawne placówki handlowo-usługowe, pustyni ę sportową i nauki na poziomie wyższym, ziejące smrodem kominy starych nie remontowanych od dziesiątek lat kamienic, co zostanie w i po Przemyślu ? ruiny twierdzy i poczciwy modry ale czasem jak obecnie zdradliwy San. Nie wracam do Matusiewicza bo szkoda czasu i słów, do Kuchcińskiego czy Rząsy szkoda apelować bo to mowa dziada do obrazu, zresztą od dziesiątków lat ale jest w Rzeszowie jeszcze Pilch który jako zastępca Ortyla ma ogromne możliwości co do pozyskania dla Przemyśla unijnej kasy, ma obecnie, bo jak nie on to kto? Jak nie teraz to kiedy? Panie Marszałku Pilch nie patrzeć na polityczne układanki w Przemyślu dzisiaj ci jutro inni , również "wadza" w Rzeszowie nie trwa wiecznie kiedyś i pan i dawny Marszałek Sejmu Marek Tadeusz wrócicie może samolotami do Przemyślu a możecie wrócić do zrujnowanej pod każdym względem upadłej mieściny, której symbolem jest ten "zabytek" czyli zardzewiały i niebezpieczny most kolejowy który wita i odstrasza podróżnych i czasem niestety coraz w mniejszej ilości turystów. A jak to wygląda naprawdę odsyłam do artykułu Redaktora M. Godosa w najnowszym wydaniu tygodnika Życie Podkarpackie pt. Strachy na lachy czy realna groźba? Przemyśl bez unijnych dotacji? Z artykułu zresztą dobrego wynika że unijne dotacje w ogromnej ilości, o czym zresztą wiadomo od lat płyną z UE w postaci milionów euro do powiatu Jarosławskiego, nieco mniej do lubaczowskiego i Zarzecza i tu uwaga PRAWIE WCALE DO PRZEMYŚLA. Mówi wam to coś, rozumiecie coś przemyski suwerenie "wcale dla Przemyśla"czyli nic , 0, właśnie dlatego od lat unikam oprowadzania po tym zadupiu brudnym i odrapanym znajomych i krewnych przyjeżdżających sporadycznie do Przemyśla. Na resztę szkoda czasu i słów.
I bardzo dobrze. A na horyzoncie zaczyna majaczyć WYPIER-POL ze struktur UE. Może do ukrów się podczepimy, do łukaszenki lub putina, bo to z tymi nacjami mentalnie i kulturowo nam po drodze.
Uważasz "viper", że więcej tracimy na członkostwie w "eurokołchozie", jak nazywasz UE, niż z tego z mamy? Jakich to polityków i wybitnych "ekonomistów" słuchasz? Pinokia, który już przebiera nogami na samą myśl, że dostaniemy jako kraj 280 mld zł ekstra, na odbudowę strat po pandemii? A może Maliniaka, który chwali się, że "wyimaginowana wspólnota" dołoży ponad 450 mld zł z podziału "kołchozowego" budżetu? A może ministra Adamczyka, który liczy na 80 % unijnego wsparcia do budowy trzeciej obwodnicy miasta? Samego tow. Prezesa, który już w 2015 roku obiecał dorzucić na inwestycje bilion a nawet 1, 4 bln zł, głównie dzięki ... unijnym środkom i NBP dodrukowującemu puste złotówki (w br. już co najmniej 200 mld). Gdyby nie ten "eurokołchoz" żylibyśmy na poziomie Białorusi, Ukrainy i kilku innych "narodowych" potęg.
Dobrze powiedziane. To dobra droga do "wyspy wolności" dla jedynie słusznej władzy, swojaków, kumpli i pociotków. Ciepły (jak zachwalał go ex marszałek Senatu, tow. Karczewski) Łukaszenka i dożywotni car Rosji wskazują jak najbardziej słuszny, "narodowy" kierunek. Tym z UE gały z orbit wyskoczą, jak zobaczą jakiego giganta stracili (może chociaż powiedzą, w którym brukselskim kościele mszę dziękczynną zamówią)...
Viper, jaki patriotyzm? Patriotyzm to miłość do ojczyzny,a nie nienawiść do rodaka!
Spierdalac zboczency!!!!!!!
Teraz wychodzi jak wygląda UE. Jak się ktoś sprzeciwi bo wyznaje wartości normalnej rodziny i normalnych ludzi bez odchyleń to pieniądze zabiorą. Przecież to jawne wymuszanie i narzucanie swoich "racji" nie patrząc się czy to komuś się podoba czy nie. PRZEMYŚL WOLNY OD LGBT !!!Brawo dla RADNYCH, którzy sprzeciwiają się jawnych promocji takich cyrków !
Nie narzekać, że dziadujemy. Macie to na własne życzenie.