Reklama

Straż miejska zlikwidowana. Radni podjęli decyzję

21/02/2019 18:00

Było wokół niej tyle kontrowersji, że władze miasta zdecydowały o jej likwidacji. Straż Miejska w Lubaczowie już nie istnieje.

Temat straży miejskiej powracał na sesje w minionej kadencji regularnie. Głównym zwolennikiem jej likwidacji był radny Józef Kołodziej, który złożył nawet wniosek o rozwiązanie tej formacji. Wcześniej postulował o doposażenie strażników: zakup samochodu służbowego i zwiększenie zatrudnienia. Argumentował, że w obecnym stanie funkcjonariusze są niewidoczni i nieefektywni.

Podobną opinię [paywall]wyraziła Komisja Spraw Socjalnych i Komunalnych Rady Miejskiej. Według sprawozdania za 2017 r. Straż Miejska udzieliła 363 pouczeń, wydała 6 mandatów na kwotę 650 zł, 98 razy konwojowała ważne dokumenty, zabezpieczała 22 imprezy, odbyła 46 wspólnych patroli z policją i wzięła udział w „Akcji Znicz”.

Reklama

Przewodniczący komisji Marek Małecki zaznaczył jednak, że nie można powiedzieć, iż straż nic nie robi i nie można oceniać jej pracy tylko przez pryzmat wystawionych mandatów. – Nasza opinia jako komisji jest taka, że bez straży też by było źle – powiedział.

Z kolei komendant jednostki Zdzisław Hołowacz argumentował, że funkcjonariusze nie będą bardziej widoczni, bo jest ich po prostu za mało. Poza tym nie mają samochodu służbowego i strażnicy musieli jeździć do interwencji autami prywatnymi.

Roczny koszt utrzymania straży oscylował wokół 170 tys. zł. Na zwiększenie środków nie widział szans burmistrz Krzysztof Szpyt.

Reklama

W zeszłym roku radni zdecydowali, aby formacja istniała. Temat wrócił ponownie teraz. Zmieniły się też okoliczności. W ostatnich latach w lubaczowskiej straży miejskiej pracowały trzy osoby, ale liczba ta spadła do jednej. – Ze względu na wiele wątpliwości dotyczących zasadności działania straży miejskiej, które rodziły się w opiniach mieszkańców, nie prowadziliśmy rekrutacji i podjęliśmy decyzję o przeniesieniu strażnika miejskiego w strukturę urzędu miejskiego – wyjaśnia burmistrz Krzysztof Szpyt.

Uchwałą rady miejskiej, Straż Miejska w Lubaczowie oficjalnie została rozwiązana.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asas - niezalogowany 2019-02-21 20:26:32

    no i dobrze. Wprawdzie szkoda ludzi ale zamiast straży miejskiej lepiej wzmocnić i dodać grosza policji. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Roki - niezalogowany 2019-02-21 21:12:32

    Teraz kolej na mądre posunięcie żeby zrobił Przemyśl

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tomek - niezalogowany 2019-02-22 14:45:11

    Ja jestem za  tym by w Przemyślu nadal była -

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama