Reklama

Strażacy mogą ćwiczyć w warunkach prawdziwego zagrożenia

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu odbył się pierwszy test niedawno oddanej do użytku komory dymowej. Trzeciego tego typu obiektu na Podkarpaciu. Dwa pozostałe znajdują się w Ośrodku Szkolenia PSP w Nisku i Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie.

Stworzenie komory dymowej kosztowało ponad 2,5 mln zł. 2,3 mln zł Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej otrzymała z budżetu wojewody podkarpackiego (w tym 1,5 mln zł w ramach projektu „Wspólna ochrona ludzi i środowiska poprzez utworzenie ukraińsko-polskiego systemu zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe w Euroregionie Karpackim”), 222 tys. zł to pieniądze z budżetu marszałka województwa podkarpackiego[paywall].

Mówiąc bardzo skrótowo, komora dymowa przeznaczona jest do prowadzenia ćwiczeń w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, ubraniu ochronnym dla strażaków PSP, OSP i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ćwiczenia w komorze mają na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie umiejętności i nawyków podczas pracy z pełnym sprzętem, przy dużym obciążeniu psychofizycznym.

Reklama

Pierwsze testy

Komora dymowa w Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu przeszła już „chrzest bojowy”. Odbyły się w niej pierwsze testy, które przeprowadzili słuchacze kursu ratowników OSP z powiatu przeworskiego. – Celem testów i ćwiczeń doskonalących w komorze dymowej jest sprawdzenie odporności strażaków na obciążenia psychofizyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Test składa się z próby wysiłkowej oraz przejścia ścieżki treningowej – powiedział młodszy brygadier Grzegorz Latusek z KM PSP w Przemyślu.

Próba wysiłkowa składa się z czterech ćwiczeń z użyciem: ergometru taśmowego, ergometru rowerowego, młota podciągowego i drabiny bez końca. – Ścieżka treningowa to komora dymowa i termiczna, gdzie sprawdza się orientację, zdolność do przemieszczania w warunkach zadymienia i ograniczonej przestrzeni. Ratownik w aparacie ochrony układu oddechowego pokonuje różne przeszkody w warunkach podwyższonej temperatury, hałasu i efektów świetlnych – dodał mł. bryg. G. Latusek.

Reklama

Z komory dymowej docelowo mają korzystać strażacy z województwa podkarpackiego i Ukrainy.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama