Reklama

Strażacy z Rokietnicy gotowi na KSRG

01/03/2021 13:33

9 lutego podpisano trójstronne porozumienie stanowiące milowy krok na drodze do włączenia jednostki OSP w Rokietnicy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. O tym, jak jest poważny, niech świadczy zaangażowanie gminy w doposażenie jednostki i remont jej siedziby. Na przełomie roku 2020/2021 tutejszy samorząd wydał na ten cel ponad 84 tys. zł.

 Podpisanie dokumentu sytuującego procedurę przyłączenia OSP w Rokietnicy do KSRG na ostatniej prostej, to spora nobilitacja. Parafowane przez[paywall] komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu bryg. Krzysztofa Kowala, wójta gminy Rokietnica Witolda Szajnego oraz prezesa zarządu  Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokietnicy Waldemara Kapłona porozumienie oznacza wejście tutejszej jednostki do strażackiej pierwszej ligi.

Do KSRG mogą bowiem należeć tylko najlepiej wyszkolone i wyposażone jednostki. Porozumienie uruchomi kolejny etap procedury, to na tej podstawie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje decyzję o włączeniu jednostki w szeregi Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Po jej uzyskaniu OSP w Rokitnicy będzie do niego należeć przez najbliższe 5 lat.

Spore zakupy

W Urzędzie Gminy Rokietnica mają świadomość, że to nie tylko nobilitacja, ale też zobowiązanie – dlatego w ostatnim czasie poczyniono kilka inwestycji mających wzmocnić pozycję tutejszych strażaków w staraniach o włączenie do KSRG. Przede wszystkim przeprowadzony został za ponad 62 tys. zł gruntowny remont remizy.

Dzięki dofinasowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, przeprowadzono modernizację instalacji sanitarnych i c.o., wymieniono kocioł,  poprawiono schody i toalety, wykonano szereg prac poprawiających funkcjonalność i estetykę wnętrz.

Dodatkowo zakupiono system selektywnego alarmowania strażaków. Ten system alarmowy jest załączany przez dyżurnego Stanowiska Kierowania w Jarosławiu i oprócz sygnału dźwiękowego, wysyła do strażaków powiadomienia sms-owe z określeniem rodzaju zagrożenia, do jakiego jednostka zostaje zadysponowana – druhowie na swoje telefony dostają powiadomienia o treści: „pożar”, „wypadek”,  „powódź”, „inne zdarzenie” itp.

Na tym jednak nie koniec zakupów. Strażacy z Rokietnicy otrzymali jeszcze wyposażenie bojowe, sprzęt łączności oraz wyposażenie ochronne i osobiste warte przeszło 9 tys. zł. W sumie na przełomie roku 2020/2021 jednostka pozyskała wyposażenie i modernizacje na łączną kwotę 84 tys. 570,35 zł.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama