9 lutego podpisano trójstronne porozumienie stanowiące milowy krok na drodze do włączenia jednostki OSP w Rokietnicy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. O tym, jak jest poważny, niech świadczy zaangażowanie gminy w doposażenie jednostki i remont jej siedziby. Na przełomie roku 2020/2021 tutejszy samorząd wydał na ten cel ponad 84 tys. zł.
Podpisanie dokumentu sytuującego procedurę przyłączenia OSP w Rokietnicy do KSRG na ostatniej prostej, to spora nobilitacja. Parafowane przez[paywall] komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu bryg. Krzysztofa Kowala, wójta gminy Rokietnica Witolda Szajnego oraz prezesa zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokietnicy Waldemara Kapłona porozumienie oznacza wejście tutejszej jednostki do strażackiej pierwszej ligi.
Do KSRG mogą bowiem należeć tylko najlepiej wyszkolone i wyposażone jednostki. Porozumienie uruchomi kolejny etap procedury, to na tej podstawie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje decyzję o włączeniu jednostki w szeregi Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Po jej uzyskaniu OSP w Rokitnicy będzie do niego należeć przez najbliższe 5 lat.
W Urzędzie Gminy Rokietnica mają świadomość, że to nie tylko nobilitacja, ale też zobowiązanie – dlatego w ostatnim czasie poczyniono kilka inwestycji mających wzmocnić pozycję tutejszych strażaków w staraniach o włączenie do KSRG. Przede wszystkim przeprowadzony został za ponad 62 tys. zł gruntowny remont remizy.
Dzięki dofinasowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, przeprowadzono modernizację instalacji sanitarnych i c.o., wymieniono kocioł, poprawiono schody i toalety, wykonano szereg prac poprawiających funkcjonalność i estetykę wnętrz.
Dodatkowo zakupiono system selektywnego alarmowania strażaków. Ten system alarmowy jest załączany przez dyżurnego Stanowiska Kierowania w Jarosławiu i oprócz sygnału dźwiękowego, wysyła do strażaków powiadomienia sms-owe z określeniem rodzaju zagrożenia, do jakiego jednostka zostaje zadysponowana – druhowie na swoje telefony dostają powiadomienia o treści: „pożar”, „wypadek”, „powódź”, „inne zdarzenie” itp.
Na tym jednak nie koniec zakupów. Strażacy z Rokietnicy otrzymali jeszcze wyposażenie bojowe, sprzęt łączności oraz wyposażenie ochronne i osobiste warte przeszło 9 tys. zł. W sumie na przełomie roku 2020/2021 jednostka pozyskała wyposażenie i modernizacje na łączną kwotę 84 tys. 570,35 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze