– Podkarpaccy konserwatorzy strzegą sześciu tysięcy obiektów z rejestru zabytków, siedmiu Pomników Historii oraz sześciu drewnianych zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO – dwóch kościołów i czterech cerkwi – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot. Czym szczegółowo zajmują się konserwatorzy zabytków? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu poniżej.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu to instytucja, która chroni dziedzictwo kulturowe Podkarpacia. Głównym zadaniem jest dbanie o zabytki oraz upowszechnianie wiedzy o historii, architekturze i walorach kulturowych naszego regionu. Dziedzictwo kulturowe Podkarpacia to dziedzictwo kilku narodów, wyznań i grup etnicznych. Nie tylko Polaków, ale także Żydów, Łemków, Bojków, a nawet Niemców, kulturowa spuścizna katolików, grekokatolików, prawosławnych, ewangelików i wyznawców judaizmu. To historyczne miasta i miasteczka, zabytkowe drewniane domy oraz imponujące zamki i pałacowe rezydencje. To także zabytki techniki i architektury obronnej europejskiej klasy...
– Wszelkie podejmowane przez nas działania popularyzujące mają za zadanie przybliżyć społeczeństwu wyjątkowe i wybitne wartości krajobrazu kulturowego, w tym zabytków nieruchomych, ruchomych oraz archeologicznych. Podjęliśmy to wyzwanie i w sposób konsekwentny prowadzimy politykę informacyjną na naszej stronie www.wuozprzemysl.pl oraz promocyjną na prowadzonych przez nas kanałach mediów społecznościowych; Facebook www.facebook.com/podkarpackiwkz i Instagram www.instagram.com/podkarpackiwkz. A widząc, jak wielkie zainteresowanie wzbudza tematyka poruszana przez nas w przygotowywanych codziennie postach, postanowiliśmy zrealizować film i przybliżyć działalność samego urzędu oraz pracy specjalistów i ekspertów, którzy każdego dnia pracują na rzecz konserwacji zabytków i ochrony spuścizny poprzednich pokoleń, realizując zadania tak, by przeszłość zachować dla przyszłości – wyjaśniła Magdalena Wiech z przemyskiego WUOZ.
– Wszystkie wojewódzkie urzędy ochrony zabytków w Polsce działają na tych samych zasadach, a jednocześnie każdy teren ma swoją specyfikę. W przypadku Podkarpacia ta specyfika to z jednej strony wieloetniczne, różnorodne dziedzictwo kulturowe, a z drugiej – duże nasycenie zabytkowymi obiektami wysokiej rangi artystycznej, o znaczeniu ogólnopolskim a nawet światowym. Na Podkarpaciu wciąż zachowały się pewne, wyjątkowo rzadko już spotykane, krajobrazy kulturowe. Nasze zabytki są też mocno wpisane w bogactwo krajobrazu naturalnego Pogórza, Beskidów i Bieszczadów – podkreśliła B. Kot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I bardzo dobrze, że konserwatorzy strzegą naszego dziedzictwa. Należy mieć tylko nadzieję, że zaakceptowany przez urząd konserwatora wojewódzkiego projekt rozbudowy zabytkowej willi na ul. Matejki w Przemyślu nie zostanie zrealizowany w przedstawionej formie, bo to jakaś kpina. Apel do urzędu: Niech urząd się zreflektuje i wycofa z tej kompromitującej decyzji i akceptacji tego koszmaru na ul. Matejki.
Widać tą jakże wielką dbałość o dziedzictwo kulturowe Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu na prostym przykładzie wydania zgody na wyburzenie zabytkowej willi przy ulicy Matejki 3 w Przemyślu, oraz budowę w jej miejsce bloku z garażami podziemnymi. Szczególnie jest tu chronione dziedzictwo kulturowe samego serca miasta Przemyśla. Brawo ... Wielu pisze o rozbudowie, przebudowie, dobudowie, nie - ta willa zostanie zburzona a w jej miejsce powstanie koszmarny blok wciśnięty na 5 arową działkę... może jeszcze kilka pięter do góry, trzy to za mało...
Dokładnie ta willa ma być taka jak teraz odbudowana zakonserwowana a nie że sobie developer swój prywatny folwark zrobił w mieście wyszukuje smakowitych kąsków (Lokalizacja z Pięknym Widokiem) i miasto się tak z tym godzi pewnie pod stołem się niezłą kasę za to bierze Konserwatorzy niech się takimi willami zainteresują i historyczną( całego) miasta zabudową a nie tylko kościołami
to już pewne? mieli się zastanowić jak to uratować wszystko
trzeba się razem zebrać i zrobić pod urzędem miejskim pikietę przecież nawet żadnego referendum w sprawie tej willi nie było bo jak tak dalej pójdzie to Skurwiele wszystko wyprzedają to co w tym mieście najlepsze ten developer niech kurwa sobie u siebie bunkry buduje w Rzeszowie już dwa postawił w Przemyślu w tym jedno zabetonowane osiedle a sprzedajni konserwatorzy jeszcze temu przyklaskują
Barcelonkę też przejął ten sam developer a też już się pod współczesny modernistyczny zabytek kwalifikowała
dom na ul Matejki trzeba ratować!, synagogę... a nie mydlić ludziom filmikami oczy
I bardzo dobrze, że konserwatorzy strzegą naszego dziedzictwa. Należy mieć tylko nadzieję, że zaakceptowany przez urząd konserwatora wojewódzkiego projekt rozbudowy zabytkowej willi na ul. Matejki w Przemyślu nie zostanie zrealizowany w przedstawionej formie, bo to jakaś kpina. Apel do urzędu: Niech urząd się zreflektuje i wycofa z tej kompromitującej decyzji i akceptacji tego koszmaru na ul. Matejki.
Widać tą jakże wielką dbałość o dziedzictwo kulturowe Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu na prostym przykładzie wydania zgody na wyburzenie zabytkowej willi przy ulicy Matejki 3 w Przemyślu, oraz budowę w jej miejsce bloku z garażami podziemnymi. Szczególnie jest tu chronione dziedzictwo kulturowe samego serca miasta Przemyśla. Brawo ... Wielu pisze o rozbudowie, przebudowie, dobudowie, nie - ta willa zostanie zburzona a w jej miejsce powstanie koszmarny blok wciśnięty na 5 arową działkę... może jeszcze kilka pięter do góry, trzy to za mało...
Dokładnie ta willa ma być taka jak teraz odbudowana zakonserwowana a nie że sobie developer swój prywatny folwark zrobił w mieście wyszukuje smakowitych kąsków (Lokalizacja z Pięknym Widokiem) i miasto się tak z tym godzi pewnie pod stołem się niezłą kasę za to bierze Konserwatorzy niech się takimi willami zainteresują i historyczną( całego) miasta zabudową a nie tylko kościołami