W piątek, 26 października br. żołnierze stacjonującego w Przemyślu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy obchodzili swoje święto. Miejscem uroczystej zbiórki był tutejszy Rynek.
5 Batalion Strzelców Podhalańskich – jeden z największych w strukturach 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – powstał w 2010 roku ze likwidowanych jednostek[paywall] wojskowych, tj. 5 Batalionu Zmechanizowanego w Rzeszowie oraz Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych i 14 Batalionu Zmechanizowanego w Przemyślu. Jest pododdziałem posiadającym stały skład organizacyjny, kompanię dowodzenia, 4 kompanie zmechanizowane, kompanię wsparcia, kompanię logistyczną oraz zespół zabezpieczenia medycznego. Jego przeznaczenie to wykonywanie zadań jako podstawowy moduł bojowy Wojsk Lądowych w etatowym składzie, wzmocniony w ramach brygady lub samodzielnie.
Jednym z elementów piątkowych uroczystości był dzień otwartych koszar przy ulicy 29 Listopada 1 w Przemyślu, gdzie wszyscy chętni mogli zobaczyć sprzęt, jakim dysponują żołnierze formacji. Uwieńczeniem święta była popołudniowa zbiórka na płycie Rynku. W jej trakcie nastąpiło przekazanie repliki sztandaru 5 Pułku Strzelców. 5 Pułk Strzelców Podhalańskich powstał 1 października 1921 roku jako jeden z pułków wchodzących w skład 22 Dywizji Górskiej, a jego rodowód sięga do tradycji 4 pułku strzelców polskich „Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera. 18 maja 1924 roku z rąk generała Lucjana Żeligowskiego 5 PSP otrzymał sztandar ufundowany przez społeczeństwo Starego i Nowego Sambora, Turki i Chyrowa. Stąd na rewersie sztandaru, oprócz dat ważnych dla historii pułku, widnieją herby tych miejscowości. Wspomniana replika będzie eksponowana w sali tradycji 5 BSP w Przemyślu. Jej ufundowania podjęło się miejscowe Koło Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Jednym z punktów obchodów święta było także poświęcenie urny z ziemią z pól bitewnych pułków 22. Dywizji Piechoty Górskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I znowu nieogoleni na zdjęciu to chyba jakaś tradycja teraz..Ja bym takich nieogolonych w tylnym rzędzie postawił a nie na przodzie do zdjęcia te fotki pójdą na cały świat przecież gdzie są przełożeni tych dzielnych wojaków????
A co Ci przeszkadza nieogolenie żołnierzy? Znasz regulamin? Znasz przepisy i ustawy? Jeśli tak to sprawa jest jasna z brodami żołnierzy a jeśli nie znasz-nie wypowiadaj się RYCERZYKU
Żołnierz ma wyglądać zwłaszcza na takich uroczystościach jak pan młody w dniu ślubu a nie jak nieogolony menel w brudnych butach .
A z brodą mezczyzna nie wygląda? Żołnierz to też człowiek i ma prawo nosić brodę. A jak facet nosi brodę to na dzień ślubu zgala ja? Pierwsze słyszę. Poza tym broda jest właśnie symbolem męskości, a jak kobieta żołnierz występuje w tapetaci w wojsku-co jest nie zgodne z regulaminem ogólnym to wtedy się milczy. Co mobbingu się obawiaćie? To w taki razie nie wypowiadajcie się w ogóle.
A mnie zastanawia nie tyle broda żołnierzy, co autor zdjęcia. Jak to możliwe, że ponoć niezależna politycznie gazeta umieszcza fotę autorstwa rzecznika Urzędu Miejskiego w Przemyślu? Skoro jest na tej lini współpraca, to jak później wygląda pilnowanie i punktowanie lokalnej władzy przez lokalne media?
I znowu nieogoleni na zdjęciu to chyba jakaś tradycja teraz..Ja bym takich nieogolonych w tylnym rzędzie postawił a nie na przodzie do zdjęcia te fotki pójdą na cały świat przecież gdzie są przełożeni tych dzielnych wojaków????
Sam sie ogol betonie
A co Ci przeszkadza nieogolenie żołnierzy? Znasz regulamin? Znasz przepisy i ustawy? Jeśli tak to sprawa jest jasna z brodami żołnierzy a jeśli nie znasz-nie wypowiadaj się RYCERZYKU