19 września br. już po raz czwarty Fundacja Pro Arte et Historia zorganizowała Festiwal na Styku Kultur. Pomimo kiepskiej pogody w niedzielne popołudnie dziedziniec krasiczyńskiego zamku wypełnił się zapachem huculskich potraw, a w klimat szlacheckich dworków wpisała się grupa Damy i Huzary.
Organizatorzy Festiwalu na Styku Kultur, na czele z prezesem Zarządu Fundacji Markiem Zaczkiem, tradycyjnie zapewnili różnorodność programową.
Na początek odbyło się otwarcie wystawy w Galerii ARP (Baszta Królewska) pod tytułem: „Piękno zaklęte w drewnie. Szlakiem architektury drewnianej”.
Obrazy wykonane przez[paywall] artystów z Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu wprowadziły w temat festiwalu. Kościoły, cerkwie, typowe dla terenu Galicji zabudowy dworskie, chłopskie. Szczególne wrażenie robią pionowe, przypominające łzy, płaskorzeźby postaci wykonane na starych deskach; prawdopodobnie pozostałościach po domostwach lub zabudowaniach gospodarczych.
Całość uzupełniają makiety cerkwi autorstwa Leszka Rejmańskiego, wypożyczone z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku.
Uczestnicy mogli również wysłuchać dwóch wykładów Tomasza Kuby Kozłowskiego, reprezentującego Dom Spotkań z Historią, warszawską instytucję specjalizującą się w tematyce Kresów Wschodnich.
Dwie prezentacje: „Barwny świat Hucułów. Mity, moda i realia” oraz „Szlacheckie zaścianki na Podkarpaciu i Podolu. Fenomen szlachty zagrodowej w Galicji Wschodniej” przeniosły słuchaczy w świat dawno miniony, ale rzucający światło na obecne relacje kulturowe i społeczne.
Restauracja Zamkowa przygotowała warsztaty kulinarne połączone z degustacją potraw regionalnych. Królował gulasz, kapuściane fuczki i – jak stwierdziła jedna z uczestniczek festiwalu– „obłędne gołąbki z ziemniaków”.
Do tego nadziewane kapustą lub kaszą bułeczki z ciasta drożdżowego. Na słodko – piernikowe ciastka. Na stoiskach miody, owocowe przetwory. W jednej z komnat dla chętnych warsztaty ceramiki artystycznej prowadzili członkowie Pracowni Ceramiki Artystycznej „Zapiecek” z Przemyśla.
Na finał odbył się koncert: „Muzyczne podróże galicyjskie na poważnie i wesoło” w wykonaniu Młodzieżowej Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo oraz pokaz tańców pogranicza nadsańskiego. Zaprezentował je Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” z Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.
Festiwal na Styku Kultur po raz kolejny przybliżył nam wspólną historię pogranicza i Kresów Wschodnich. Czekamy na kolejną edycję.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze