Reklama

Styk kultur w Krasiczynie [ZDJĘCIA]

19 września br. już po raz czwarty Fundacja Pro Arte et Historia zorganizowała Festiwal na Styku Kultur. Pomimo kiepskiej pogody w niedzielne popołudnie dziedziniec krasiczyńskiego zamku wypełnił się zapachem huculskich potraw, a w klimat szlacheckich dworków wpisała się grupa Damy i Huzary.

Organizatorzy Festiwalu na Styku Kultur, na czele z prezesem Zarządu Fundacji Markiem Zaczkiem, tradycyjnie zapewnili różnorodność programową.

Na początek odbyło się otwarcie wystawy w Galerii ARP (Baszta Królewska) pod tytułem: „Piękno zaklęte w drewnie. Szlakiem architektury drewnianej”.

Obrazy wykonane przez[paywall] artystów z Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu wprowadziły w temat festiwalu. Kościoły, cerkwie, typowe dla terenu Galicji zabudowy dworskie, chłopskie. Szczególne wrażenie robią pionowe, przypominające łzy, płaskorzeźby postaci wykonane na starych deskach; prawdopodobnie pozostałościach po domostwach lub zabudowaniach gospodarczych.

Całość uzupełniają makiety cerkwi autorstwa Leszka Rejmańskiego, wypożyczone z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku.

Reklama

Dwa wykłady i fuczki

Uczestnicy mogli również wysłuchać dwóch wykładów Tomasza Kuby Kozłowskiego, reprezentującego Dom Spotkań z Historią, warszawską instytucję specjalizującą się w tematyce Kresów Wschodnich.

Dwie prezentacje: „Barwny świat Hucułów. Mity, moda i realia” oraz „Szlacheckie zaścianki na Podkarpaciu i Podolu. Fenomen szlachty zagrodowej w Galicji Wschodniej” przeniosły słuchaczy w świat dawno miniony, ale rzucający światło na obecne relacje kulturowe i społeczne.

Restauracja Zamkowa przygotowała warsztaty kulinarne połączone z degustacją potraw regionalnych. Królował gulasz, kapuściane fuczki i – jak stwierdziła jedna z uczestniczek festiwalu– „obłędne gołąbki z ziemniaków”.

Do tego nadziewane kapustą lub kaszą bułeczki z ciasta drożdżowego. Na słodko – piernikowe ciastka. Na stoiskach miody, owocowe przetwory. W jednej z komnat dla chętnych warsztaty ceramiki artystycznej prowadzili członkowie Pracowni Ceramiki Artystycznej „Zapiecek” z Przemyśla.

Reklama

Na finał

Na finał odbył się koncert: „Muzyczne podróże galicyjskie na poważnie i wesoło” w wykonaniu Młodzieżowej Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo oraz pokaz tańców pogranicza nadsańskiego. Zaprezentował je Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” z Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

Festiwal na Styku Kultur po raz kolejny przybliżył nam wspólną historię pogranicza i Kresów Wschodnich. Czekamy na kolejną edycję.  


AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama